لیست پرونده ها
راز روزه تعداد اخبار:17
ماه مبارک رمضان در آیات قرآن پرشرافت و پربرکت نامبرده شده است؛ این ماه تنها برای عبادات خاص نیست بلکه دستورالعملی است که انسان به کمال و تعالی نزدیک می‌کند. در این پرونده سعی می‌شود تا فلسفه و رموز این ماه و اعمال آن در پرتو آیات قرآن و شناسایی شود.
حجت‌الاسلام انصاریان تشریح کرد:

سه بهره عظیم که از سرمشق قرار دادن پیامبر(ص) نصیب انسان می‌شود

گروه اندیشه ــ استاد برجسته اخلاق با بیان اینکه سرمشق قرار دادن پیامبر(ص) سه بهره عظیم نصیب ما خواهد کرد، اظهار کرد: نخست اینکه امید مثبت به خداوند در باطن انسان طلوع می‌کند، دوم اینکه در به دست آوردن آخرت در صف دوم بعد از پیامبر(ص) قرار می‌گیرد و سوم اینکه خداوند به او کمک می‌کند تا در تمام زندگی تا آخر عمر با توجه قلبی به حضرت حق زندگی کند.
آیت‌الله مدرسی تبیین کرد:

حقیقت دوگانه وجود انسان در سوره «دهر»

گروه اندیشه ــ آیت‌الله مدرسی با تصریح به اینکه وجود انسان آمیخته از دو عنصر متفاوت یعنی طین و روح الهی است، به ارتباط این خلقت دوگانه با هدف خلقت پرداخت.
نصیری‌الحسینی بیان کرد:

پالایش روح و نفس؛ از تأثیرات مثبت روزه‌داری

گروه اندیشه ــ مؤلف کتاب «علوم نوین در اسلام» با اشاره به تأثیرات مثبت روزه‌داری بر سلامت انسان، اظهار کرد: روزه‌داری علاوه بر تأثیرات سازنده‌ای که بر پاک‌سازی جسم انسان دارد، موجب پالایش روح و نفس و بهبود وضعیت سلامتی می‌شود.
یادداشت وارده؛

چالش رؤیت هلال و نارسایی روش فقاهت/ آشفتگی زندگی با معنای آیه ناسازگار است

گروه حوزه‌های علمیه ــ یک محقق و پژوهشگر دینی معتقد است که اختلال در روش و منطق استهلال و آشفتگی آن به بهم‌ریختگی عنصر عصر و زمان جامعه اسلامی انجامیده است؛ موضوعی که به راحتی می‌توان آن را اصلاح کرد.
آیت‌الله فاضل لنکرانی:

روزه یکی از منازل مهم برای سیر و سلوک عرفانی است

گروه حوزه‌های علمیه ــ روزه ماه رمضان یکی از منازل مهم برای سیر و سلوک عرفانی است، آن هم برای کسی که می‌خواهد واقعاً به خدای تبارک و تعالی نزدیک شود از روزه به خوبی می‌تواند برای این امر استفاده کند.
به درخواست ایکنا انجام شد؛

دستورالعمل‌هایی برای معالجه نفس/ شرح آیات تشریع روزه از منظر آیت‌الله الهی

گروه حوزه‌های علمیه – در آستانه حلول ماه مبارک رمضان و بهار قرآن، آیت‌الله علی‌رضا الهی از علما و استادان برجسته حوزه علمیه به درخواست ایکنا یادداشتی را با عنوان «شرح آیات تشریح روزه» به رشته تحریر درآورد.

برکات غنیمت شمردن فرصت‌های زندگی

گروه حوزه‌های علمیه ــ آیت‌الله‌العظمی حسین مظاهری در جلسه درس اخلاق و شرح چهل حدیث، «برکات غنیمت شمردن فرصت‌های زندگی» را تبیین کرد.
حجت‌الاسلام رفیعی:

تظاهر به روزه‌خواری درافتادن با خداست

گروه حوزه‌های علمیه ــ استاد جامعةالمصطفی(ص) با تأکید بر اهمیت ماه مبارک رمضان و لزوم قدردانی این ماه گفت: کسانی که به هر دلیلی نمی‌توانند یا نمی‌خواهند روزه بگیرند، نباید حرمت این ماه را با روزه‌خواری علنی بشکنند، زیرا این کار درافتادن با خداوند است.
استاد حوزه تشریح کرد:

معنای غنی و حمید بودن خدا چیست؟

گروه حوزه‌های علمیه ــ حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی موسوی‌اردبیلی در ادامه تفسیر سوره مبارکه فاطر به تشریح غنی و حمید بودن خداوند پرداخت.

چرایی قداست ماه رمضان

گروه معارف ــ رمضان، بهار عمر و بهترین فرصت برای اصلاح خود و جامعه اسلامی است که کلیه مکلفان به طور مشترک به عبادت مشغول و برای کسب معنویات و جبران گذشته بسیج و هماهنگ می‌شوند.
حجت‌الاسلام بابائی:

قرآن کریم کدام قاریان خود را لعنت می‌کند

گروه حوزه‌های علمیه ــ عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه گفت: روایت «رب تال القرآن و القرآن یلعنه» در بحارالانوار یعنی انس با قرآن و قرائت آن برای مؤمن لازم است، ولی اگر کسی اهل عمل به آیات آن نباشد و در نهایت زیبایی هم بخواند، اهل لعن و آتش است، همان طور که برخی وهابیون نمونه بارز آن هستند.
مديرگروه روزه‌داری پژوهشگاه غدد و متابوليسم تبیین کرد:

فیلم/ تبلیغات نادرست شبکه‌های اجتماعی درباره روزه‌داری/ شواهد علمی چه می‌گویند

گروه چند رسانه‌ای ــ مديرگروه روزه‌داری پژوهشگاه غدد و متابوليسم به محتوای شبکه‌های اجتماعی درباره روزه‌داری و اظهارنظرهای غیرکارشناسانه آن‌ها پرداخت و از نتایج تحقیقات و شواهد علمی در خصوص روزه‌داری سخن گفت.
حجت‌الاسلام سروش‌محلاتی:

رمضان برنامه کامل کمال است/ ماهی که نشناختیم

گروه اندیشه ــ یک پژوهشگر حوزه دین با استناد به سخنان امام سجاد(ع) در صحیفه سجادیه بیان کرد: از عبارات امام(ع) معلوم می‌شود که این ماه رمضان، غیر از ماه رمضان ما است و ماهی که ما تصور می‌کنیم فاصله زیادی دارد. این ماه رمضان می‌تواند تحولی در زندگی انسان به وجود آورد، اما متاسفانه از این فرصت به صورت شایسته استفاده نمی‌کنیم و فقط به یکسری جنبه‌های شکلی و صوری قضیه اکتفا می‌کنیم و از برکاتی که خدا در این ایام قرار داده کمتر بهره‌مند می‌شویم.
حجت‌الاسلام سروش‌محلاتی تبیین کرد:

ادب امری عرفی است/ معیارهای تشخیص رفتار مطابق ادب چیست

گروه اندیشه ــ پژوهشگر حوزه دین بیان کرد: تنوع در آداب امری است که علمای ما آن را پذیرفته‌اند و فرموده‌اند که ادب امری عرفی است، اما در عین حال دو ضابطه کلی برای تشخیص رفتار مطابق ادب وجود دارد؛ اولاً رفتار مطابق با ادب باید با معیار اخلاقی سازگار باشد. ثانیاً این رفتار باید با معیارهای توحیدی نیز مطابقت داشته باشد.
استاد دانشگاه مفید بیان کرد:

مراد از امر در «وَشَاوِرْهُمْ فِي الْأَمْرِ » امور عمومی مردم است/ توحید؛ هدف روزه‌داری

گروه حوزه‌های علمیه ــ استاد دانشگاه مفید قم در سخنانی به تبیین مراد امر و ولایت پرداخت و تاکید کرد: مراد قرآن از مشورت با مردم، مشورت در امور عمومی و نه خصوصی آنان است.
حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان:

چرا نباید از دین‌داری خودمان لذت کافی ببریم

گروه اندیشه ـ حجت‌الاسلام پناهیان با بیان اینکه چالش اصلی قرآن، گناه و موضوع گناه‌نکردن است، گفت: آن جاهایی که در قرآن، از کفر و ایمان یا از شرک و توحید بحث می‌شود، باز هم موضوع گناه مطرح است، چون شرک بزرگ‌ترین گناه است، کفر هم خودش گناه است. اگر از ایمان سخن می‌گوید، آن ایمانی در قرآن ارزش دارد که مانع گناه و عامل رفتار خوب است؛ یعنی رفتاری که به نفع انسان تمام می‌شود
حجت‌الاسلام رفیعی تشریح کرد:

وقتی فرشتگان از رفتار انسان‌ها تعجب می‌کنند

گروه حوزه‌های علمیه ــ استاد حوزه علمیه در جلسه تفسیر در حرم حضرت معصومه(س) به تشریح جایگاه فرشتگان و نقش آنان در آفرینش پرداخت و گفت: گاهی فرشتگان از رفتار انسان‌ تعجب می‌کنند و یکی از موارد زمانی است که انسان عمرش را بیهوده تلف می‌کند.