کارخانه کاشی گوهرشاد وقفی با شهرت جهانی

کارخانه کاشی گوهرشاد وقفی با شهرت جهانی

موقوفه شرکت کاشی سنتی گوهرشاد با قدمتی ۶۰۰ ساله و با مساحت ۱۷ هزار متر‌مربع، یکی از بزرگترین موقوفات کشور است که شهرت جهانی دارد و کشورهای از آسیای میانه، آلمان و... از مشتریان اصلی آن هستند. در حال حاضر در این شرکت ۱۴ نفر به صورت مستقیم مشغول کار هستند. این شرکت در قالب بخش‌های متنوعی از جمله پخت خشت و نره، هفت رنگ، کوره پزی، برش قطعات نره‌ها، نوشتن احادیث بر روی کاشی‌ها و... در حال فعالیت است.
موصل پس از داعش

موصل پس از داعش

طی نبرد ۹ ماهه برای بازگرداندن موصل عراق از سوی دولت اسلامی عراق با تروریست‌های داعش، 54000 خانه در داخل و اطراف شهر نابود شدند. از ماه ژوئیه سال گذشته، زمانی که آزادسازی موصل اعلام شد، این شهر شاهد پروژه های متعدد بازسازی توسط سازمان‌های دولتی و سازمان های غیر دولتی بوده است.
مرا در دیده دیدار تو مانده است...

مرا در دیده دیدار تو مانده است...

هزاران فلسطینی یک بار در ماه با اتوبوس‌های صلیب سرخ به ملاقات اعضای خانواده خود که در زندان‌های اسرائیل اسیر شده‌اند،‌ می‌روند.
گورنشینی زلزله زدگان سرپل ذهاب

گورنشینی زلزله زدگان سرپل ذهاب

مردان، زنان و کودکانی از شهرستان زلزله‌زده سرپل ذهاب که نه معتاد متجاهرند و نه مجرم فراری، بلکه فقط به دلیل ویران شدن منازلشان در این بلای طبیعی ناگزیر به قبرستان «میر احمد» در جوار بارگاه احمد ابن اسحاق(ع) در مرکز این شهر پناه آورده‌اند. با گذشت ۱۱ماه از زلزله، این اردوگاه برزخی، چالش غم فشان و ناخواسته قریب ۳۵خانوار فقیر،بی‌خانمان و مستاصل با مرگ و زندگی شده است.
سرپل‌ذهاب؛ چشم انتظار روزهای بهتر

سرپل‌ذهاب؛ چشم انتظار روزهای بهتر

این روزها با شدت گرفتن روز افزون مصائب و تنگناهای اقتصادی دیگر کمتر کسی به فکر مردم زلزله زده کرمانشاه است. انگار مردم سر‌پل‌ذهاب همچون جزیره‌ای دور افتاده و جدا شده از جغرافیای ایران، یکبار دیگر زیر آوار زلزله مهیب فراموشی، در چادرها و کانکس‌هایشان محبوس شده‌اند. گرد و غبار یاس و ناامیدی سراسر شهر را فرا گرفته است. زلزله‌زدگان مستاجر بلاتکلیف و صاحبان مسکن آسیب دیده به علت تورم سرسام آور و احتکار، از تأمین آهن و مصالح ساختمانی و بازسازی منازل خود عاجز مانده اند، مردم این منطقه هر روز را به انتظار روزهای بهتر سپری می‌کنند و کودکان لابلای خرابه‌ها و کانکس‌ها، آینده خود را می‌جویند.
سقفی به بلندای آسمان

سقفی به بلندای آسمان

شامگاه یک‌شنبه ۲۱ آبان‌ماه ۱۳۹۶ زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۷٫۳ در مقیاس ریشتر، استان کرمانشاه در نزدیکی مرز ایران و عراق را لرزاند، در همان روزهای اول زلزله مسئولین در آنجا حضور پیدا کردند و جلوی دوربین رسانه‌ها قول ساختن شهر را در عرض ۶ ماه دادند، اما اکنون ۱۰ ماه پس از زلزله، هنوز چادرها و کانکس‌های بسیاری در سراسر این مناطق مشاهده می‌شود که مردم در آن سکونت دارند و سقف هایی که بلندای آن، به بلندی آسمان بالای سر زلزله زدگان است.
سرپل ذهاب؛ مهر در خاک

سرپل ذهاب؛ مهر در خاک

با گذشت ۱۰ ماه از فاجعه زلزله ۷/۳ ریشتری سرپل ذهاب همچنان ساکنان واحدهای مجتمع مسکن مهر شهید شیرودی این شهرستان بلاتکلیف و ناامید از عزم و تدبیر مسئولان، ناگزیر به ادامه اسکان اضطراری و موقت خود در چادرها و کانکس‌های حاشیه زمین پروژه مسکن مهر هستند. پروژه بی‌مهر مسکن مهر سرپل ذهاب که به اعتقاد برخی از کارشناسان بر روی گسل زلزله و با مصالح بی‌کیفیت در سایه عدم رعایت استانداردهای ساخت و ساز و نظارت نهادهای مسئول به عنوان سرپناه اقشار ضعیف و بی‌بضاعت ساخته شده است، این روزها به تلی از خاک و آهن در برابر دیدگان پریشان ساکنان بی‌خانمان آن تبدیل شده است. مهرماه فرارسید و سرما، برف و باران در پیش است ولی از سامان و بازسازی این منازل نشانی نیست. اینجا مسکن غم سرپل ذهاب است.
زندگی در تنهایی

زندگی در تنهایی

محمدحسن ۵۴ ساله است، وی در اثر یک حادثه در نوزادی دچار عقب ماندگی ذهنی MR شده است، مادر محمدحسن تا قبل از فوت پدرش از وی در خانه مراقبت می‌کرد اما اکنون با توجه به سالخوردگی توان مراقبت از او را ندارد و چند ماهی است که او را به مؤسسه نگهداری معلولین ذهنی-جسمی منتقل کرده است. روزهایی که برای محمدحسن متفاوت از گذشته است. حس دلتنگی و تنهایی، طعم زندگی اوست در 54 سالگی.
کمترین تحریری از یک زندگانی

کمترین تحریری از یک زندگانی

«بخش غیزانیه» در جنوب شرق اهواز و ۴۰ کیلومتری مرکز استان خوزستان با ۲۸ هزار نفر جمعیت و بیش از ۸۰ روستا قرار دارد. به گفته غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان غیزانیه دارای ۱۸۰ حلقه چاه نفت و تولید روزانه حدود ۶۰۰ هزار بشکه است. این بخش با مشکلات بسیاری در نبود امکانات اولیه درگیر است.
خرمشهر از نگاهی دیگر

خرمشهر از نگاهی دیگر

سوم خردادماه مقارن است با سالروز آزادسازی خرمشهر، شهری که همواره نام اش با افتخار همراه است. اما پس از سال ها از جنگ تحمیلی، خرمشهر همچنان زخم هایی از جنگ به چهره دارد.
1