ناتوانی یأس

ناتوانی یأس

معلولیت از نقص می‌آید، اما به معنی ناتوانی نیست. چه بسیار معلولانی که منشأ بسیاری از اختراعات و اکتشافات در جهان بودند. یکی از مراکزی که به تبدیل شدن حس معلولیت به معنای توانستن کمک می‌کند و بازتوانی را محقق می‌کند مؤسسه خیریه «رعد» است که آموزش‌های مختلفی در زمینه‌هایی چون سفالگری، خیاطی، ورزشی، نقاشی، معرق و... به مددجویان خود داده و در نهایت مسیر درآمدزایی و نتیجه مدار شدن فعالیت‌های آنها را فراهم می‌کند.
چیرگی معلول بر علت

چیرگی معلول بر علت

قرمز، سبز، آبی را اینجا نمی‌بینی؛ رنگ‌های اصلی هم در این آسایشگاه تبدیل شدند به خاکستری. اما فداکاری و حس همدلی عده‌ای در همین مکان هم سیاه و سفید ممتد را به سمت نور هدایت می‌کند. موسسه «ندای مهر البرز» محلی است که بیماران ناتوان جسمی و مغزی در آن نگهداری می‌شوند. بیمارانی که هرچند بیماری آنها مشکلات جدی در زندگی روزمره آنان ایجاد کرده است اما قلبی به وسعت دریا دارند.
کارخانه کاشی گوهرشاد وقفی با شهرت جهانی

کارخانه کاشی گوهرشاد وقفی با شهرت جهانی

موقوفه شرکت کاشی سنتی گوهرشاد با قدمتی ۶۰۰ ساله و با مساحت ۱۷ هزار متر‌مربع، یکی از بزرگترین موقوفات کشور است که شهرت جهانی دارد و کشورهای از آسیای میانه، آلمان و... از مشتریان اصلی آن هستند. در حال حاضر در این شرکت ۱۴ نفر به صورت مستقیم مشغول کار هستند. این شرکت در قالب بخش‌های متنوعی از جمله پخت خشت و نره، هفت رنگ، کوره پزی، برش قطعات نره‌ها، نوشتن احادیث بر روی کاشی‌ها و... در حال فعالیت است.
موصل پس از داعش

موصل پس از داعش

طی نبرد ۹ ماهه برای بازگرداندن موصل عراق از سوی دولت اسلامی عراق با تروریست‌های داعش، 54000 خانه در داخل و اطراف شهر نابود شدند. از ماه ژوئیه سال گذشته، زمانی که آزادسازی موصل اعلام شد، این شهر شاهد پروژه های متعدد بازسازی توسط سازمان‌های دولتی و سازمان های غیر دولتی بوده است.
مرا در دیده دیدار تو مانده است...

مرا در دیده دیدار تو مانده است...

هزاران فلسطینی یک بار در ماه با اتوبوس‌های صلیب سرخ به ملاقات اعضای خانواده خود که در زندان‌های اسرائیل اسیر شده‌اند،‌ می‌روند.
گورنشینی زلزله زدگان سرپل ذهاب

گورنشینی زلزله زدگان سرپل ذهاب

مردان، زنان و کودکانی از شهرستان زلزله‌زده سرپل ذهاب که نه معتاد متجاهرند و نه مجرم فراری، بلکه فقط به دلیل ویران شدن منازلشان در این بلای طبیعی ناگزیر به قبرستان «میر احمد» در جوار بارگاه احمد ابن اسحاق(ع) در مرکز این شهر پناه آورده‌اند. با گذشت ۱۱ماه از زلزله، این اردوگاه برزخی، چالش غم فشان و ناخواسته قریب ۳۵خانوار فقیر،بی‌خانمان و مستاصل با مرگ و زندگی شده است.
سرپل‌ذهاب؛ چشم انتظار روزهای بهتر

سرپل‌ذهاب؛ چشم انتظار روزهای بهتر

این روزها با شدت گرفتن روز افزون مصائب و تنگناهای اقتصادی دیگر کمتر کسی به فکر مردم زلزله زده کرمانشاه است. انگار مردم سر‌پل‌ذهاب همچون جزیره‌ای دور افتاده و جدا شده از جغرافیای ایران، یکبار دیگر زیر آوار زلزله مهیب فراموشی، در چادرها و کانکس‌هایشان محبوس شده‌اند. گرد و غبار یاس و ناامیدی سراسر شهر را فرا گرفته است. زلزله‌زدگان مستاجر بلاتکلیف و صاحبان مسکن آسیب دیده به علت تورم سرسام آور و احتکار، از تأمین آهن و مصالح ساختمانی و بازسازی منازل خود عاجز مانده اند، مردم این منطقه هر روز را به انتظار روزهای بهتر سپری می‌کنند و کودکان لابلای خرابه‌ها و کانکس‌ها، آینده خود را می‌جویند.
سقفی به بلندای آسمان

سقفی به بلندای آسمان

شامگاه یک‌شنبه ۲۱ آبان‌ماه ۱۳۹۶ زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۷٫۳ در مقیاس ریشتر، استان کرمانشاه در نزدیکی مرز ایران و عراق را لرزاند، در همان روزهای اول زلزله مسئولین در آنجا حضور پیدا کردند و جلوی دوربین رسانه‌ها قول ساختن شهر را در عرض ۶ ماه دادند، اما اکنون ۱۰ ماه پس از زلزله، هنوز چادرها و کانکس‌های بسیاری در سراسر این مناطق مشاهده می‌شود که مردم در آن سکونت دارند و سقف هایی که بلندای آن، به بلندی آسمان بالای سر زلزله زدگان است.
سرپل ذهاب؛ مهر در خاک

سرپل ذهاب؛ مهر در خاک

با گذشت ۱۰ ماه از فاجعه زلزله ۷/۳ ریشتری سرپل ذهاب همچنان ساکنان واحدهای مجتمع مسکن مهر شهید شیرودی این شهرستان بلاتکلیف و ناامید از عزم و تدبیر مسئولان، ناگزیر به ادامه اسکان اضطراری و موقت خود در چادرها و کانکس‌های حاشیه زمین پروژه مسکن مهر هستند. پروژه بی‌مهر مسکن مهر سرپل ذهاب که به اعتقاد برخی از کارشناسان بر روی گسل زلزله و با مصالح بی‌کیفیت در سایه عدم رعایت استانداردهای ساخت و ساز و نظارت نهادهای مسئول به عنوان سرپناه اقشار ضعیف و بی‌بضاعت ساخته شده است، این روزها به تلی از خاک و آهن در برابر دیدگان پریشان ساکنان بی‌خانمان آن تبدیل شده است. مهرماه فرارسید و سرما، برف و باران در پیش است ولی از سامان و بازسازی این منازل نشانی نیست. اینجا مسکن غم سرپل ذهاب است.
1