کد خبر: 1475644
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۳ - ۰۹:۰۸
گروه بین‌الملل: پژوهشگران دانشگاه توبینگن آلمان به‌تازگی از در اختیار داشتن نسخه‌ای بسیار قدیمی از قرآن کریم به خط کوفی خبر داده‌اند که ممکن است قدیمی‌ترین نسخه قرآن جهان باشد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) به نقل از پایگاه خبری «Commdiginews»، پژوهش‌های انجام شده نشان می‌دهد که این نسخه 20 تا 40 سال بعد از وفات حضرت محمد(ص) نگاشته شده است.

پژوهشگران آلمانی با توجه به اینکه این قرآن به «خط کوفی» منسوب به حضرت امام علی(ع) نوشته شده، حدس می‌زنند که این نسخه توسط ایشان نگاشته شده که در سال 656 میلادی خلیفه مسلمانان شد و مرکز حکومت اسلامی را به شهر کوفه تغییر داد.

به گفته نشریه تاریخ قرون وسطی، این نسخه خطی قرآن با احتمال آماری 95.4 درصد، متعلق به سال‌های 649 تا 675 میلادی است. با توجه به تاریخ نگارش این نسخه قدیمی قرآن کریم و این واقعیت که حضرت(ع) یکی از معدود مسلمانانی بود که در آن زمان سواد خواندن و نوشتن داشت، احتمال اینکه این نسخه قرآن توسط ایشان نگاشته شده باشد را بسیار بالا می‌برد.

این نظریه با این واقعیت تقویت می‌شود که از میان رهبران مسلمان صدر اسلام، حضرت علی(ع) تنها کسی بودند که قرآن را به صورت کامل حفظ کرده بودند و اولین «حافظ» قرآن شدند.

به گفته پژوهشگران آلمانی این نسخه قرآن که بر روی پوست مرغوبی نوشته شده، بعد از 1339 سال همچنان به خوبی حفظ شده که نشان می‌دهد این نسخه احتمالاً برای اهداف رسمی در ارتباط با حکومت اسلامی امام علی[ع] نگاشته شده باشد.

این نسخه که بخشی از قرآن را شامل می‌شود، از آیه 37 سوره اسری تا آیه 57 سوره یاسین را در بر می‌گیرد.

تا پیش از کشف این نسخه خطی، قرآنی که در صنعا، پایتخت یمن نگهداری می‌شود، قدیمی‌ترین نسخه قرآن کریم تلقی می‌شد که تاریخ آن به طور دقیق به سال 671 میلادی بازمی‌گردد.

اما از آنجاییکه تاریخ این نسخه قرآن کریم در بازه زمانی 649 تا 675 میلادی عنوان شده و امکان دقیق‌تر اعلام تاریخ آن وجود ندارد، این دو در حال حاضر هر دو عنوان قدیمی‌ترین نسخه قرآن کریم را دارند.

این نسخه قرآن به‌زودی در نمایشگاهی با عنوان «کتاب‌های مقدس – اماکن مقدس» در کتابخانه میراث هندریک در شهر «آنتورپ» بلژیک به نمایش گذاشته خواهد شد.

این نسخه قرآن کریم را می‌توانید به صورت دیجیتال اینجا مشاهده کنید.

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
Maryam Rahimi
|
-
|
۱۳۹۴/۰۵/۰۳ - ۱۳:۵۲
0
0
خواست خدا بوده که کشف شه
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: