کد خبر: 2283869
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۰ - ۱۱:۳۰
گروه سياسی: حجت‌الاسلام صديقی تأكيد كرد: مسلمانان در برابر اقدام موهن آمريكايی‌ها در هتك حرمت قرآن ساكت نمی‌نشينند، مگر اينكه سران غرب به جای معذرت‌خواهی عاملان اين جنايت را مجازات كنند و نشان دهند كه اين كار با چراغ سبز آنها نبوده است.
به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا)، حجت‌الاسلام والمسلمين كاظم صديقی، امروز، 12 اسفندماه، در خطبه دوم نماز جمعه تهران، با بيان اينكه تقوا برای انسان بصيرت می‌آورد، اظهار كرد: افرادی كه در فتنه‌ها در گودال می‌افتند و گرفتار مشكلات می‌شوند، يقين بدارند كه از داروی تقوا كمتر بهره برده‌اند.
امام جمعه موقت تهران در ادامه با اشاره به مسئله انتخابات گفت: ملت ايران الحق عاشورايی هستند و در هر زمان كه لازم بوده است، به ندای امامشان پاسخ داده‌اند و غير قابل تصور مايه خشنودی دوستان و مسئولان نظام بوده‌اند و از سوی ديگر خار چشم دشمنان شده‌اند.
وی حضور مردم در انتخابات را وصف‌ناشدنی توصيف كرد و افزود: ملت ايران در دوران دفاع مقدس، زير موشك‌ها و بمب‌های بعثی‌ ايستادند و از نظامشان حفاظت كردند؛ اين حضور پرشور نيز تكرار صحنه‌های حماسی دوران دفاع مقدس است.
صديقی تصريح كرد: مسئله انتخابات در اوج شكوه و عظمت خود پيش می‌رود و در آخرين ساعات روز معلوم خواهد شد كه 12 اسفند نيز همچون 22 بهمن حماسه ديگری رقم می‌خورد.
خطيب جمعه تهران با اشاره به هجمه گسترده دشمن برای تحت تأثير گذاشتن بر مشاركت مردم در انتخابات گفت: در هيچ مرحله‌ای دشمن تا اين مقدار هجوم و بمباران تبليغاتی نداشته است و اين نشان می‌دهد كه دشمن وحشت كرده است.
وی ادامه داد: دشمنان اين نظام تمام پل‌ها را خراب كردند و تيرهای خود را به سمت اين نظام نشانه گرفتند، اما به سمت خودش كمانه كرد و در حالی‌كه ضعيف شده بودند و نظام ما قوی‌تر از گذشته شده بود، آخرين تير خود را در سال 88 فرستادند و گمان كردند كه كار انقلاب اسلامی تمام است، اما اين آتش خاموش شد و ملت ايران سرافرازی خود را ادامه داد.
صديقی تصريح كرد: ملت هوشيار، زمان‌شناس و بصير ما در هر مقطعی كه دشمن طمع كرده بود، به ميدان آمدند و حماسه ايجاد كردند و دشمن را به عقب نشاندند و امروز نيز فتح مبين ديگری خواهند آفريد.
وی در ادامه سخنان خود در خطبه دوم نماز جمعه با تأكيد بر رعايت اخلاق انتخاباتی گفت: انتخابات تاكنون در سراسر كشور در نهايت متانت و رعايت اخلاق برگزار شده است و لازم است كه تا پايان نيز نامزدها و طرفداران آنها همچنان در سنگر اخلاق قرار داشته باشند.
صديقی ادامه داد: عده‌ای در انتخايات رأی نمی‌آورند، همچنان‌كه برخی از تأييد صلاحيت نشدند، اما هيچ‌كس حق ندارد به آنها بدبين باشد و با آبرو، شغل و موقعيت آنها برخورد كند.
امام جمعه موقت تهران همچنين اظهار كرد: نكند افرادی كه رأی نمی‌آورند و يا طرفداران آنها به جای اينكه از نمايندگان مجلس حمايت كنند، به غيبت و تهمت و جوسازی فتنه‌گری بپردازد و به تعبير رهبر معظم انقلاب مراقب باشند كلاهی كه در دوران فتنه بر سر عده‌ای رفت، بر سر اينها نرود.
وی همچنين به هتك حرمت قرآن كريم از سوی سربازان آمريكايی پرداخت و گفت: اين اقدام برای ما سنگين است، همان‌طور كه آتش زدن خيمه امام حسين(ع) برای ما سنگين بود. سوزاندن قرآن برای مسلمانان فاجعه و مصيبت است.
صديقی با اشاره به اقدامات مكرر غرب مبنی بر اهانت به ارزش‌های اسلامی خاطرنشان كرد: اينها بنا گذاشته‌اند كه به جنگ دين و اسلام بيايند؛ اهانت به قرآن كريم، اهانت به بشريت، مكاتب آسمانی و همه انبيايی است كه اسامی‌شان در قرآن آمده است.
وی تصريح كرد: مسلمانان در برابر اين اقدام موهن ساكت نمی‌نشينند، مگر اينكه سران غرب به جای معذرت‌خواهی عاملان اين جنايت را مجازات كنند و نشان دهند كه اين كار با چراغ سبز آنها نبوده است.
خطيب جمعه تهران به برگزاری رفراندوم قانون اساسی در سوريه اشاره كرد و گفت: مراسمی شبيه به «كمپ‌ديويد» در تونس با نام دوستان سوريه برگزار شد كه سران برخی كشورهای عربی در كنار نمايندگان اروپا و امريكا به دنبال ايجاد فتنه و توطئه در اين كشور هستند.
وی افزود: حدود 60 درصد از مردم سوريه در اين رفراندوم شركت كردند كه 86 درصد آرا موافق با قانون اساسی بود كه رئيس‌جمهوری سوريه نيز دستور به اجرايی شدن آن داد. اين مسئله همراهی مردم و حاكم بودن مردم‌سالاری را نشان می‌دهد.
حجت‌الاسلام صديقی تصريح كرد: حكام عرب به جای حمايت كردن از اين رفراندوم و واكنش نشان دادن به قرآن‌سوزی و فلسطينی‌كشی، سعی دارند، عده‌ای را در سوريه مسلح كنند تا در اين كشور فتنه ايجاد شود. اجتماع سران كشورهای عرب با نمايندگان اروپا و آمريكا برای دخالت در كشور سوريه مايه شرمندگی جهان اسلام است.
بنابراين گزارش، حجت‌الاسلام كاظم صديقی در خطبه اول نماز جمعه تهران ضمن دعوت نمازگزاران به تقوی‌پيشگی و دين‌مداری، در ادامه سلسله سخنان خود به بيان برخی ديگر از اسرار نماز پرداخت.
وی با اشاره به ضرورت محافظت از اوقات خاص عبادات اظهار كرد: مسئله وقت و محافظت از اوقات خاص عبادت و در نظر وسيع‌تر قدر زمان را دانستن، زمان‌شناس بودن، فرصت‌ها را غنيمت شمردن و از دقائق و لحظات عمر برای زندگی ابد اندوختن در معارف ما بسيار مورد تأكيد قرار گرفته است.
صديقی خاطرنشان كرد: در برخی از روايات ما آمده است كه از جمله كيفرهای خداوند برای كسانی است كه از اوقاتی كه مناست‌های خاص خداوند در آنها واقع شده(مانند اول ماه، ليالی قدر، اعياد، شب و روز جمعه،...) ناآگاه و غافلند.
خطيب جمعه تهران تصريح كرد: گنج‌های اخروی در شب و روز جمعه قرار گرفته و آنچه را كه خداوند در موقع زوال و ظهر برای بندگان خود آماده می‌كند، در اوقات ديگر برمی‌چيند و از همين رو بايد قدر لحظه را داشت و هر عمل و برنامه‌ای را در زمان خاص خود انجام داد.
وی در ادامه با اشاره به حديثی از رسول اكرم(ص) افزود: پيامبر(ص) خطاب به ابوذر فرمود: قدر پنج چيز را قبل از پنج چيز بدان: جوانی قبل از پيری، حيات قبل از مرگ، سلامتی قبل از بيماری، فراغت قبل از مشغله و غنای قبل از فقر.
امام جمعه موقت تهران با تأكيد بر ضرورت وقت‌شناسی اضافه كرد: التزام به فرايض و نوافل در وقت خود و مقيد بودن به نماز اول وقت و انجام نوافل، دعاها و تعقيبات به موقع در رشد و تعالی انسان بسيار مؤثر است و ارزش ترك گناه در هنگام واقع شدن در موقعيت آن، بسی بيشتر از انجام مستحبات است.
صديقی در ادامه «پوشيدن لباس» را يكی ديگر از مقدمات نماز دانست و با اشاره به روايتی از امام صادق(ع) در كتاب محجةالبيضاء(1/280) مرحوم فيض كاشانی گفت: امام صادق(ع) می‌فرمايد: بهترين لباس برای يك انسان ارزشی، لباس تقوا است.
وی در بيان ادامه حديث اظهار كرد: اما لباس ظاهر هم نعمتی از جانب خداست كه با آن عورات بنی‌آدم ـ كه ديدن آن‌ها قبيح است ـ را می‌پوشاند. خداوند كرم كرده و برای انسان لباس مقرر كرده تا اين‌كه محفوظ باشد و اين لباس از مختصات و امتيازات انسان نسبت به موجودات ديگر است.
خطيب جمعه تهران خاطرنشان كرد: خداوند انسان را تكريم كرده و در كنار برخی از مختصات و امتيازاتی چون سخن گفتن، انتقال تجارب و... لباس را نيز برای او قرار داده است. برهنگی علامت حيوانيت است و كرامت حفظ آبرو، از بزرگ‌ترين كرامت‌های خداوند به انسان بوده است.
وی با اشاره به اين حديث حياء را ملازم عقل خواند و تصريح كرد: كسانی كه لباس را برای خود زينت می‌دانند، اين امر شكر خدا را به‌جای آوردن و قدر نعمت را دانستن است. علاوه بر اين همه آدميان از اين كرامت بهره برده و خداوند آبروی آنها را محفوظ داشته است.
صديقی استفاده خاص مؤمن از لباس برای ادای فرايض الهی(نماز، احرام حج،...) را نعمت‌های الهی دانست و گفت: لباس وسيله‌ای است كه انسان بدون آن نمی‌تواند فرايض خود را ادا كند و مؤمن حتی در نماز شب و در خلوت خانه خود نيز به وسيله لباس می‌تواند از سفره خداوند استفاده كند.
وی در بخشی از سخنان خود اظهار كرد: همان‌گونه كه خداوند برای انسان ستارالعيوب شده و لباس را مايه آراستگی او قرار داده انسان نيز بايد نسبت به ديگران آبروداری كرده و به عيوب ديگران مشغول نشود.
خطيب امروز نماز جمعه تهران افزود: در آيه شريفه «هُنَّ لِبَاسٌ لَّكُمْ وَأَنتُمْ لِبَاسٌ لَّهُنَّ؛ نان براى شما لباسى هستند و شما براى آنان لباسى هستيد»(بقره/187) اسرار بسياری نهفته است و مرد زن بايد در زندگی مشترك برای هم لباس و مايه حفظ آبرو و پوشاندن عيوب هم باشند.
صديقی در پايان سخنان خود اظهار كرد: امروز بايد به موازات خط‌شكنی در عرصه سياسی و جهش در عرصه‌های علمی و صنعتی، رهبر شجاع و فرزانه ما و در رأس همه حضرت امام عصر(عج) از ما انتظار دارند كه در مسائل اخلاقی و معنوی نيز به موازات عرصه‌های ديگر جهش داشته باشيم.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: