کد خبر: 2643563
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۳۹۳ - ۱۴:۱۲
قربانی اعلام کرد:
گروه جهاد و حماسه: رئیس سازمان قرآن و عترت سپاه محمد رسول‌الله(ص) از برپایی ۲۵۰ حلقه ختم قرآن به نیت شهدای قرآنی و تجلیل از ۱۸ خانواده شهید در مراسم برپایی همایش «شهدای قرآنی؛ پرچم‌داران بصیرت» طی روز نهم دی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، نشست خبری دومین یادواره سوره‌های سرخ با عنوان «شهدای قرآنی؛ پرچم‌داران بصیرت» ظهر امروز، 7 دی‌ماه با حضور سردار احمد ذوالقدر، جانشین فرمانده سپاه تهران بزرگ و رحیم قربانی، رئیس سازمان قرآن و عترت سپاه محمد رسول‌الله(ص) در محل لانه جاسوسی برگزار شد.
رحیم قربانی، رئیس سازمان قرآن و عترت بسیج تهران بزرگ اعلام کرد: این سازمان با برنامه‌های مختلف سطح تهران در صدد برآمد که بزرگترین شبکه قرآنی و مردمی را در سطح تهران سازماندهی کند.
خلأ توجه به شهدای قرآنی
وی گفت: پرداختن به شهدا قرآنی، شناسایی و معرفی آنان به جامعه قرآنی به ویژه جوانان، خلأ موجود بود که در راستای رفع آن اقدام کردیم. در این باره بسیاری از خانواده شهدا گلایه‌هایی را مطرح می‌کردند که دیر به این فکر افتاده‌ایم و حق هم داشتند، زیرا انتظار آنها این بود که توجه بیشتری به شهدا و خانواده‌های آنها شود.
قربانی ادامه داد: بر این اساس همایش «سوره‌های سرخ» با همکاری حداکثری نهاد و به پیشنهاد سازمان قرآن و عترت و با محوریت قرآن شکل گرفت و در سال گذشته برگزار شد.
وی با اشاره به سازمان‌هایی چون شورای عالی قرآن، سازمان دارالقرآن الکریم، اتحادیه تشکل‌های قرآنی، خبرگزاری بین‌المللی قرآن، بخش قرآنی خبرگزاری فارس، سازمان قرآن شهرداری تهران و ... گفت: ستاد سوره‌های سرخ با همکاری این سازمان‌ها شکل گرفت تا به نشر و ترویج فرهنگ مقاومت و ایثار و شهادت برای جوانان و معرفی شهدای قرآنی بپردازد.
قربانی با اشاره به استقرار دبیرخانه سوره‌های سرخ در سازمان قرآن و عترت بسیج تهران بزرگ، اظهار کرد: در سال گذشته مراحل شناسایی اولیه انجام شد و عده محدودی برابر 180 شهید شناسایی شدند.


شناسایی 246 شهید قرآنی
وی با اشاره به 25 دی‌ماه سال 92 به عنوان زمان برگزاری نخستین دوره این یادواره، افزود: با شکل‌گیری ستاد شهدای قرآنی، 246 شهید قرآنی استان تهران شناسایی شدند که به دنبال این کار، جریان مشابهی در استان‌های دیگر نیز دنبال شد.
قربانی در ادامه این مطلب اظهار کرد: در پی این جریان که در جامعه قرآنی کشور ایجاد شد و به تأسی از یادواره نخستین شهدای قرآنی تهران، حدود پنج استان به برگزاری یادواره شهدای قرآنی در شهر خود پرداختند.
وی افزود: در راستای برنامه‌ریزی برای دومین یادواره، پیشنهاد شد که این یادواره به صورت سراسری برگزار شود. تا کنون 900 شهید قرآنی از شهرستان‌ها نیز در این باره معرفی شده‌اند.
1145 شهید قرآنی سراسر کشور شناسایی شده‌اند
رئیس سازمان قرآن و عترت بسیج از تلفیق شهدای قرآنی تهران با شهرستان‌ها، اعلام کرد: 1145 شهید قرآنی در سراسر کشور تاکنون شناسایی شده‌اند که در این یادواره و طی مراسم 9 دی از مقام شامخ آنان و خانواده ایشان تجلیل می‌شود.
قربانی بیان کرد: این اقدام با هدف نشر و ترویج فرهنگ مقاومت میان جوانان و الگوها و اسوه‌های عینی و سبک زندگی قرآنی و اسلامی صورت گرفته است که زمینه‌ساز ایجاد معرفت و تجلیل از خانواده شهدای قرآنی نیز به شمار می‌رود.
وی با اشاره به زمان برگزاری برنامه همایش «شهدای قرآنی؛ پرچم‌داران بصیرت» اظهار کرد: این همایش از ساعت 14 ـ 17 روز نهم دی با حضور 7500 نفر از فعالان قرآنی که از پیش سازماندهی شده‌اند برگزار می‌شود.
قربانی از تشکیل حلقه‌های 30 نفره در این همایش به نیت شهدا یاد کرد و گفت: 250 حلقه قرآنی با یاد و به نیت شهدای قرآنی تشکیل می‌شود که به یک دور ختم کامل برای شهدای قرآنی می‌پردازند.
وی همچنین از حضور نمایندگان استان‌ها در این مراسم یاد کرد و افزود: یک خانواده شهید به نمایندگی از هر استان در این مراسم حضور می‌یابند که از سوی دیگر، تشکیل‌دهنده حلقه‌های قرآنی نیز هستند.


شرکت‌کنندگان مجری اصلی برنامه هستند
قربانی یادآور شد: 25 خانواده شهید وجود دارند که دو تا سه شهید را تقدیم انقلاب کرده‌اند. بر این اساس در تشکیل حلقه‌های قرآنی نیز از حضور این افراد بهره گرفته می‌شود و شرکت‌کنندگان در اصل خود مجری اصلی برنامه هستند.
وی اظهار کرد: علاوه بر ختم قرآن برای هر یک از شهدا، شرکت‌کنندگان عهدی را نیز با شهدا می‌بندند که دنباله‌رو آنان باشند و پنج اقدام را با نام شهید انجام می‌دهند که موضوع آنها در مراسم اعلام می‌شود.
رئیس سازمان قرآن و عترت سپاه همچنین یادآور شد: انجام چنین اقداماتی سبب ادامه این ارتباط با قرآن خواهد شد و زنده نگهداشتن یاد و خاطره شهدا و گرامیداشت آنان را به همراه دارد.
وی درباره دلیل انتخاب روز نهم دی به عنوان روز برگزاری این مراسم، بیان کرد: قرآن بصیرت‌بخش است از سویی شهدای ما نیز بنا بر بیانات رهبر معظم انقلاب، مثل آیه‌های قرآن مقدس هستند و آنان چراغ بصیرت‌بخش جامعه به شمار می‌‌روند.
پخش 40 مستند شهدای قرآنی از هشتم دی
قربانی با بیان این که اهل قرآن باید جلودار، الگو، اسوه و پرچم‌دار باشند، افزود: بر همین اساس روز نهم دی به عنوان روز برگزاری انتخاب شد. همچنین شعار این دوره همایش، «شهدای قرآنی؛ پرچم‌داران بصیرت» اعلام شده است.


وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود که در این همایش 9 هزار نفر حضور پیدا کنند، به دیگر فعالیت‌های صورت گرفته در این باره اشاره کرد و گفت: 40 مستند از 40 شهید قرآنی تهیه شده است که از فردا شب در شبکه قرآن و سایر شبکه‌ها به مدت 20 دقیقه پخش می‌شود.
قربانی همچنین اظهار کرد: رونمایی از تندیس شهدای قرآنی را نیز در مراسم و در قالب ماکت خواهیم داشت. از سویی قرار است محل ویژه‌ای برای نصب یادمان در نظر گرفته شود.
تجلیل از خانواده شهدا و جانبازان
وی عنوان کرد: 14 گروه تواشیح نیز در این برنامه به اجرا می‌پردازند. گروهی 72 نفره نیز سروده ویژه سوره‌های سرخ را برگزار می‌کند. همچنین از 9 خانواده شهید به مناسبت نهم دی که دو تا سه شهید را تقدیم انقلاب کرده‌اند تجلیل می‌شود.
قربانی اعلام کرد: 9 خانواده نیز از خانواده شهدایی که در مسیر پاسداشت قرآن و ولایت در فتنه 88 به شهادت رسیده‌ یا جانباز شده‌اند در این مراسم تجلیل خواهند شد. از این خانواده‌ها، 6 مورد از خانواده شهدا و سه خانواده، از جمله خانواده جانبازان هستند.
وی همچنین از انتشار ویژه‌نامه شهدای قرآنی با عنون رایحه و جلد دوم کتاب سوره‌های سرخ که اکنون در دست آماده‌سازی است خبر داد و افزود: در سال گذشته 114 شهید را در نخستین کتاب معرفی کردیم و امسال باقی شهدا معرفی می‌شوند. این اثر در دهه فجر رونمایی می‌شود.


فعالیت سازمان‌های همکار
قربانی با اشاره به فعالیت‌های سازمان‌های همکار در این حوزه گفت: شبکه قرآن طی هر هفته مستندی را درباره دیدار با خانواده شهدای قرآنی پخش می‌کند. همچنین رادیو قرآن دو برنامه را با عنوان «شهدای قرآنی» و «مجال عروج» در هر هفته برگزار می‌کند.
وی عنوان کرد: راه‌اندازی گروه جهاد و حماسه در خبرگزاری بین‌المللی قرآن که به برگزاری این همایش کمک کرد نیز از دیگر اقدامات صورت گرفته توسط سازمان‌های همکار است. همچنین تولید آیه‌های ایثار و شهادت که در قالب 114 قطعه در شورای عالی قرآن تهیه شده، از جمله این اقدامات به شمار می‌روند.
قربانی در پایان از خانواده شهدای قرآنی خواست تا اسناد و نام شهید خود را برای سازمان قرآن و عترت سپاه محمد رسول‌الله(ص) ارسال نکند تا اسامی آنان در لیست شهدای قرآنی جای گرفته و مورد بررسی قرار گیرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: