کد خبر: 3312750
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۵
معاون دانشگاه اآزاد خرم‌آباد:
گروه اندیشه: دریکوند گفت: پژوهش‎ها باید براساس نیاز جامعه و فضای بیرون انجام گیرند و این نیاز نیز باید توسط دستگاه‎های اجرایی به دانشگاه‎ها اطلاع‎رسانی شود تا پژوهشگران دانشگاهی آن را در قالب پروژه تحقیقاتی به انجام برسانند.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از لرستان، رضا دریکوند، معاون پژوهشی دانشگاه آزاد خرم‎آباد، روز گذشته، 19 خردادماه در جمع خبرنگاران، درباره کاربردی نشدن پژوهش‎های دانشگاهی در جامعه گفت: پژوهش‎ها باید براساس نیاز جامعه و فضای بیرون انجام بگیرند و این نیاز نیز باید توسط دستگاه‎های اجرایی به دانشگاه‎ها اطلاع‎رسانی شود تا پژوهشگران دانشگاهی آن را در قالب پروژه تحقیقاتی به انجام برسانند.

وی بیان کرد: امروزه اکثر پژوهشگران جامعه ما براساس فکر خود آن‌چه که نیاز می‎بینند را به‌عنوان مساله طرح کرده و در آن باره پژوهش انجام می‎دهند و چون نیازهای موردنظر پژوهشگران برگرفته از نیازمندی‎های دستگاه‎های اجرایی نیست، خروجی ندارند.

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد خرم‎آباد اضافه کرد: باید در قالب یک سیاست کلی بین دستگاه‎های اجرایی و دانشگاه‎ها ارتباط برقرار کرد تا نیازهای جامعه به‎صورت پژوهش‎های کاربردی درآیند.

دریکوند ادامه داد: اگر پژوهش‎ها را به‌سمت کاربردی شدن سوق دهیم، مشکلات جامعه مرتفع خواهند شد و گره‎ای از معضلات‎مان باز خواهد شد.

وی اظهار کرد: یک پژوهش و طرح کاربردی بهتر از مقاله‎ای است که تعداد ارجاع‎ها به آن بالاست چراکه آن‌ه به درد جامعه ما می‎خورد، پژوهش کاربردی است.

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد خرم‎آباد یادآور شد: پژوهش‎ها باید به‌سمت کاربردی شدن، تولید محصول و ایجاد ثروت پیش بروند و برای تحقق این شیوه باید ارتباط بین دستگاه‌‎‎های اجرایی و دانشگاه‎ها بیشتر شود.

دریکوند اظهار کرد: هم‎افزایی بین دستگاه‎ها نیز منجر به انجام پژوهش‎های کاربردی می‎شود؛ متاسفانه هر دانشگاهی برای ارائه گزارش خود جداگانه وارد بحث‎های پژوهشی می‎شود و این قضیه سبب روی هم جمع شدن پژوهش‎ها و نداشتن خروجی می‎شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: