کد خبر: 3469733
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۷
علی رویین‌تن:
گروه هنر: یک فیلمساز دفاع مقدس گفت: اگر امروز می‌بینیم که سینمای دفاع مقدس جذابیت لازم را ندارد برای این است که متولیان آن، تنها یک رویکرد را به عنوان الگو مدنظر قرار داده‌اند.

علی رویین‌تن، کارگردان سینما در گفت‌وگو باخبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)درباره دلایل حضورش در مراسم اختتامیه کنگره شهدای هنرمند، اظهار کرد: وقتی انسان‌هایی بدون در نظر گرفتن جناح‌بندی‌های سیاسی از جانشان می‌گذرند تا کشورشان در امنیت و آرامش کامل باشد، اتفاق بسیاری خوبی رقم می‌خورد که ما از آن به عنوان فرهنگ شهادت نام می‌بریم. در این میان باید از خانواده شهدا به عنوان کسانی نام برد که سختی واقعی را تحمل کرده‌اند، چون با بسیاری از نداشته‌های مادی و معنوی ساخته‌اند که قابل اندازه‌گیری نیست، به همین دلیل هر جا که مراسمی با محوریت شهدا برگزار شود من جزء اولین کسانی هستم که در آن حضور پیدا می‌کند.

وی افزود: در آن شب (آیین پایانی کنگره شهدای هنرمند) مادر یکی از شهدا حرفی زد که اشک از چشمانم سرازیر شد. وی گفت، کاری که فرزندان آنها و خانواده شهدا کرده‌اند در مقابل کرامت مردم ایران ناچیز است. این فروتنی بالاترین درجه گذشت است. همین مسئله می‌تواند الهام‌بخش کارهای بسیاری در عالم هنر به ویژه سینما باشد. پرداختن به چنین موضوعات نو و جدیدی در شرایطی است که ما در سینمای دفاع مقدس به شدت شعارزده شده‌ایم، غافل از این‌که این حوزه، دریایی از موضوعات نو و جدید است.

رویین‌تن در پاسخ به برخی از ادعاها که سینمای دفاع مقدس را سوژه غیرجذاب برای تماشاگران می‌دانند، گفت: متاسفانه متولیان سینمای دفاع مقدس آدم‌هایی با یک زاویه دید هستند؛ برای همین تولیداتی که آنها مد نظر دارند یک نوع خاص است. پس اگر بخواهیم این رویکرد را مد نظر قرار دهیم حق با آنان است، اما اگر نگاهی دغدغه‌مند به این حوزه وجود داشته باشد، مطمئن باشید زیباترین موضوعات از آن تراوش خواهد کرد و مردم نیز از آن استقبال خواهند کرد. همانند فیلم «شیار 143» که مورد توجه مردم قرار گرفت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: همه می‌دانید که با فیلمم (زمهریر) چه کردند، در صورتی که این کار نگاهی زیبا و عاشقانه به شهادت داشت. به همین دلیل به من اجازه نمی‌دهند فیلمی که دوست دارم را در این حوزه بسازم، اما اگر زمانی موقعیت برای کار کردن فراهم باشد با جان و دل در این حوزه (شهدا) کار خواهم کرد، البته این را هم تصریح می‌کنم که فیلم‌های دیگری که در مقام تهیه‌کننده یا فیلم کوتاه تولید می‌کنم به نوعی در مسیر ارزش‌های دفاع مقدس در حرکت است.

فرهنگ شهادت را مصادره نکنیم
رویین‌تن به توضیح فوق اضافه کرد: عده‌ای وجود دارند که می‌خواهند شهادت را به نفع خود مصادره کنند، غافل از اینکه شهادت برای تمام مردم ایران است و به گروه و دسته خاصی تعلق ندارد، پس فعالیت در این حوزه منحصر به قشر و گروهی خاص نمی‌شود. بنابراین این مضمون در هنر فراموش نخواهد شد، هر چند همانطور که در توضیحات قبل گفتم شاید میزان توجهات به دلیل سیاست‌های غلط مسئولان کاسته شود، ولیکن به واسطه عشق هنرمندان فرهنگ دفاع مقدس هیچگاه فراموش نمی‌شود.

کارگردان فیلم «دلشکسته» در انتهای سخنانش اعلام کرد: خانواده شهدا میهمان سفره تمام مردم ایران هستند، و همه افراد کشورمان از هر قشر و نوعی به شهدا احترام می‌گذارند، چون فطرت انسان ستایش‌گر آدم‌هایی است که از جان خود می‌گذرند تا مردم‌شان در آرامش زندگی کنند. در این میان آدم‌هایی که از نام شهدا برای دستیابی به منافع مادی بهره می‌برند به نظرم جزء کثیف‌ترین انسان‌ها هستند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: