کد خبر: 3476341
تعداد نظرات: ۱۱ نظر
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۶
معرفی رشته‌های معارفی دانشگاه‌ها/1
گروه دانشگاه: رشته علوم قرآن و حدیث به‌عنوان رشته مادر رشته‌های قرآنی محسوب می‌شود که مقاطع ارشد و دکتری واجد حدود 10 گرایش‌ تخصصی است که در غالب دانشگاه‌های کشور تدریس می‌شود.
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)، حدود 400 رشته در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور و در شاخه‌های هنرهای سنتی، علوم انسانی، زبان‌های خارجی، ریاضی و فنی و رشته‌های علوم تجربی در دانشگاه‎ها تدریس می‌شوند.
در حدود 80 رشته از این تعداد در حوزه علوم انسانی است که محدوده‌ای از آن‌ها هم اختصاص به رشته‌های معارفی دانشگاه‌ها دارد. در این مجال قصد داریم رشته‌ای را برای علاقه‌مندان به تحصیل رشته‌های قرآنی معرفی کنیم که می‌توان آن را مادر رشته‌های دیگر قرآنی دانست؛ «رشته علوم قرآن و حدیث».
پیشینه
قرآن کریم و احادیث را می‌توان سرچشمه و منابع علوم گوناگون اسلامی دانست که غالباً در همه فرقه‌های اسلامی به‌عنوان اصلی‌ترین منبع شناخت معارف و آموزه‌های دینی شناخته می‌شوند.
مطالعه و بررسی این منابع از صدر اسلام تاكنون از مهم‌ترین دانش‌های دینی محسوب می‌شده است. تفسیر قرآن كریم، جمع‌آوری و صحت روایات، تاریخ قرآن كریم، احادیث و ... از جمله موضوعاتی است که همواره مورد مطالعه دانشمندان اسلامی بوده است و سابقه‌ای به قدمت عمر اسلام دارد.
این دانش با تأسیس دانشگاه، برای نخستین بار به‌صورت رشته دانشگاهی در سال 1313 در دانشکده معقول و منقول (دانشکده الهیات امروزی) دانشگاه تهران تدریس شد و امروزه نیز در دانشگاه‌های دیگر تدریس می‌شود. این رشته در دانشگاه بیشتر با محوریت بررسی‌های تاریخی و علوم حاشیه‌ای در حوزه قرآن و حدیث شكل گرفته است.
محوریت
این رشته با محوریت بررسی‌های تاریخی و علومی شكل گرفته و به بررسی مسائل محتوایی و شكلی حوزه قرآن و حدیث پرداخته می‌شود و موضوعاتی نظیر تفسیر قرآن، روش‌های فهم قرآن، تاریخ قرآن و احادیث، روش‌های بررسی صحت اسناد روایات و ... پیگیری می‌شود.
دروس، گرایش‌ها و مقاطع تحصیلی رشته
دوره تحصیلی در رشته علوم قرآن و حدیث، شامل کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است که در دانشگاه‌های دولتی، آزاد، غیرانتفاعی، پیام نور و ... تدریس می‌‌شود. دانشجویان در طول دوره تحصیلی کارشناسی (10 واحد عمومی، 57 واحد دروس تخصصی و 68 واحد دروس پایه، در مجموع 135 واحد)، در دوره کارشناسی ارشد (32 واحد دروس ضروری همراه با پایان‌نامه و حداکثر 12 واحد دروس جبرانی و در مجموع حداکثر 44 واحد) و در دوره دکتری (36 واحد شامل 18 واحد دروس نظری و 18 واحد رساله) می‌گذرانند؛ البته در دانشگاه‌های مختلف ممکن است به تناسب در تعداد واحدها، تفاوت ناچیزی وجود داشته باشد.
گرایش‌های علوم قرآن و حدیث در مقطع ارشد
رشته علوم قرآن و حدیث در مقطع ارشد بالغ بر 10 گرایش دارد که این گرایش‌ها متناسب با اینکه بیشتر شامل دروس قرآنی یا تفسیری می‌شوند به 4 گروه کلی قرآن و حدیث، علوم  قرآن، علوم  حدیث و تفسیر خلاصه می‌شوند.
کارشناسی ارشد این رشته به‌صورت آموزش‌محور و پژوهش‌محور در دانشگاه‌های گوناگون ارائه می‌شود و در برخی دانشگاه‌ها نیز کارشناسی ارشد پیوسته ارائه می‌شود. دوره دکتری این رشته از دو بخش آموزشی و پژوهشی تشکیل شده و دوره دکتری به‌صورت ناپیوسته ارائه می‌شود.
فرصت‌های شغلی
از جمله فعالیت‌های علمی امکان‌پذیر توسط دانش‌آموختگان این رشته می‌توان به تدریس در دانشگاه‌ها، ورود به عرصه‌های فرهنگی و فعالیت‌های پژوهشی در مؤسسات مربوطه اشاره کرد. بخشی از دانش‌آموختگان این رشته نیز جذب فعالیت‌های اجرایی و فرهنگی نظیر مدریت قرآنی و دینی نیز می‌شوند.
دانش‌آموختگان رشته علوم قرآن و حدیث می‌توانند فعالیت خود را در بخش‌های آموزش، پژوهش و تبلیغ و ترویج پیگیری کنند.
تدریس، دبیری، امکان اخذ مجوز مراکز آموزشی مانند مدرسه، مهد، پیش‌دبستانی و مؤسسات فرهنگی و دینی و ...، استخدام در مراکز پژوهشی، استخدام در مراکز غیر پژوهشی با عنوان پژوهشگر، فعالیت به‌عنوان مؤلف و پژوهشگر، استخدام در مراکز دولتی، فرهنگی و دینی، فعالیت در زمینه سخنرانی، تبلیغ و ... را می‌توان از فرصت‌های شغلی نام برد که دانش‌آموختگان این رشته امکان فعالیت‌ در آن‌ها را دارند.
توصیه به علاقه‌مندان
منبع اصلی رشته علوم قرآن و حدیث، «قرآن» و «احادیث» هستند که البته به زبان عربی هستند؛ بنا بر این دانشجویان باید در تقویت زبان عربی خود کوشا باشند و بتوانند متن‌های عربی را به راحتی مطالعه کنند. علاقه به تحقیق و مطالعه مستمر پیرامون مسائل اسلامی و قرآنی و همچنین داشتن قدرت بیان و حافظه خوب از عوامل موفقیت در این رشته است.
انتشار یافته: ۱۱
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۲
آبتین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۵/۱۰/۱۴ - ۱۹:۵۶
0
3
سلام علیکم
متشکر از اطلاعاتی که در اختیار گذاشتید.
التماس دعا برای موفقیت در این رشته.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۵/۱۰/۲۱ - ۱۲:۳۲
0
3
سپاس و آرزوی موفقیت برای همه کسانی که این رشته را انتخاب کردند.
سید علیرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۵/۱۱/۲۰ - ۱۴:۳۷
0
2
رشته بسیار خوبی است.با توجه به وجود مذاهب مختلف در افغانستان و اینکه همه این مذاهب قران را قبول دارند لذاآینده شغلی بسیار خوبی در افغانستان دارد.
Hasan
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۶/۰۱/۲۱ - ۱۰:۳۴
1
0
سلام یه سوال میخواستم بدونم این رشته تو ایران بازارکار داره؟اخه من هر چی میپرسم میگن واس خانم ها بیشتر بازار کار هست
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۶/۰۶/۲۳ - ۱۹:۲۷
0
0
سلام رشته های ارشد مرتبط با کارشناسی علوم قرانی رو اگه میشه معرفی کنین
بانو طیبه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۶/۰۷/۲۴ - ۰۰:۵۹
0
0
سلام ...
توی سایتی خوندم که نوشته بود این رشته توی دو سه سال اخیر توی برخی از دانشگاه ها مثل دانشگاه علامه طباطبایی از مقطع کارشناسی ۴ تا گرایش داره گرایش فرهنگ و رسانه ، هنر تلاوت و ... میخواستم ببینم این مطلب چقدر صحت داره؟
و کدوم دانشگاه ها مقطع کارشناسی ارشد این رشته روبه صورت پیوسته دارند؟
سجاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۷/۰۱/۱۹ - ۱۳:۳۸
0
0
خیــــــــــلی خیـــــــــلی دانشگاهاش بدیه...مسئولین دانشکده های علوم قرآن و حدیث خصوصا شاهرود خیلی دانشجویانش رو اذیت میکنند. دنبال این هستند که دانشجوها رو اخراج کنند یا بهشون زور بگویند. یکی نیستد حق این دانشجوها رو زنده کند...
حمیدرضااحمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۷/۰۶/۱۰ - ۱۸:۲۶
0
0
سلام دوستان من برا ارشد میخوام امتحان بدم به چه رشته های میتونم تغییر رشته بدم ممنون
فاطمه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۷/۰۶/۲۹ - ۰۰:۰۲
0
0
سلام من اشتباهی این رشته رو قبول شدم اصلا نمیدونستم همچین رشته ای هست.رشته خوبیه؟؟بدردم میخوره؟؟کار هست مثلا میتونم معلم شم از طریق این رشته؟ممنون میشم راهنماییم کنین خیلی سردگمم
سجاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۷/۰۷/۱۰ - ۱۶:۴۹
0
0
به امید قبولی در این رشته التماس دعا
سیداکبرعزیزی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۷/۱۰/۲۱ - ۱۵:۲۸
0
0
سلام علیکم
بنده یکی از دانشجویان رشته گرانقدرعلوم قرآن وحدیث می باشم وازاین بابت شکرگزار خداوندمتعال هستم.باوجود همت وکوشش محققان وعالمان دینی دراین عرصه ورشته،بازهم به
نظرمی رسد_علوم قرآن وحدیث_مهجورمانده است.خصوصا
دراین برهه اززمان،باید بیش ازپیش این رشته باارزش درسطوح
مختلف علمی ومراکز دانشگاهی داخلی وخارجی مورد تحقیق وتفحص وتبلیغ قرارگیرد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: