کد خبر: 3483546
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۷
مغیثی اعلام کرد:
گروه سلامت: رئیس گروه پیشگیری از حوادث معاونت بهداشت، سوختگی‌های چهارشنبه سوری را دارای ویژگی‌های خاصی دانست و از آسیب دیدگی 2 هزار و 502 نفر در چهارشنبه سوری سال گذشته خبر داد.
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، علیرضا مغیثی، رئیس گروه پیشگیری از حوادث معاونت بهداشت اظهار کرد: در سال‌های اخیر چهارشنبه‌سوری از حالت سنتي خارج شده و به سمت خشونت سوق داده شده است.
علیرضا مغیثی افزود: آتش بازي مراسم چهارشنبه سوري ساليانه تعداد زيادي از افراد را بدليل آسيب‌هاي جبران ناپذيري همچون سوختگي، قطع عضو و معلوليت‌هاي جسمي روانه بيمارستان‌ها مي‌گرداند.
وی اظهار کرد: سوختگي چهارشنبه سوري ويژگی‌هاي خاصي دارد،كه از جمله اين ويژگي‌ها مي‌توان به سن و جنس افراد سوخته و نوع سوختگي آنها اشاره‌ كرد. افراد قرباني در دوره نوجواني و آغاز جواني قرار داشته و بيشتر از پسران هستند. نوع سوختگي هم بيشتر تماس بدن، با شعله مستقيم آتش و كمتر بعلت برخورد اجسام داغ است، از اين رو وسعت سوختگي از مشكلات اساسي است، چون در اين مراسم معمولا آتش بازي در فضاي باز اتفاق مي‌افتد، سوختگي‌هاي استنشاقي معمولا ديده نمي‌شود و در اين بيماران عوارض تنفسي ناشي از سوختگي معمولا ثانويه است.
مغیثی عنوان کرد: این گزارش مقطعي بر روي افرادي كه در حوالي مراسم چهارشنبه سوري سال 93 دچار آسيب ناشـي از مـواد محترقه شـده و به اورژانس مراکز پزشکی و بیمارستان‌های تحت پوشش معاونت امور‌بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور مراجعه کرده بودند، انجام گرفته است.
وی اعلام کرد: تعداد 2502بيمار در فاصله 15 اسفند ماه 93 تا 15 فـروردين ماه 94 دچار آسيب ناشي از مـواد محترقـه شده اند .
مغیثی افزود: بیشترین موارد ثبت شده از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی‌، آذربایجان غربی و ایران گزارش شده است ( به ترتیب 9.13، 12 و 10درصد) که نزدیک به 36درصد ازکل موارد گزارش شده در سال 1393 را شامل می‌شود.
وی بیان کرد: کمترین موارد گزارش شده از دانشگاه‌های علوم پزشکی فسا، کرمان، شاهرود و شیراز بوده است (سه نفر و کمتر) بيـشترين تعـداد آسيب‌ها در گروه سـني نوجوانان (9.42 درصد) و سپس جوانان (5.26 درصد) ثبت شده است. ميانگين سني آسيب ديدگان 4.22 سال بود (سن اين افراد بين 5.1 تا 89 سال متغير بـود)
رئیس گروه پیشگیری از حوادث معاونت بهداشت با اعلام این که 1985 نفـر (3.79 درصد) از کل مصدومان گزارش شده مـذكر و بقيـه مونـث بودنـد، اظهارکرد: از نظر عضو آسیب دیده‌، دست (3.36 درصد)، چشم ( 5.23 درصد) و، پا (3.7 درصد) بــه ترتيــب بیشترین فراوانی آسیب را به خود اختصاص داده است . از نظر نتیجه حادثه 7.79 درصد موارد بهبود یافته‌اند. تعداد 30مورد معلول و10مورد فوت گزارش شده است.
وی به 10مورد فوت از دانشگاه‌های آذربایجان‌غربی، البرز، شهید بهشتی، کردستان، مشهد (به ترتیب 3،1،2،2،2نفر ) در چهارشنبه سوری پارسال اشاره کرد و گفت: معلولیت ها از دانشگاه های آذربایجان شرقی، ایران ،اصفهان، البرز، تبریز، شهید بهشتی، کاشان، گلستان و همدان ثبت شده است. بیشترین حوادث در مناطق شهری روی داده است (8.92 درصد) از نظر نوع حادثه سوختگی نیمی از کل موارد مصدوم های ثبت شده را به خود اختصاص داده است.
دکتر مغیثی افزود: بیشترین موارد گزارش شده از بیمارستان سوختگی مطهری دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده است(4.7 درصدکل موارد) . بیشترین تعداد ثبت شده از نظر شغل محصل بوده اند (9.33 درصد) سپس آزاد (3.23 درصد) و خانه دار (3.9 درصد).
وی بیان کرد: از نظر تحصیلات بیشترین موارد سیکل (1.13 درصد) متوسطه و دیپلم به ترتیب 6.11 و 2.10 درصد را به خود اختصاص داده‌اند. از نظر منطقه حادثه 8.92 درصد در مناطق شهری روی داده است. از نظر موقعیت مصدوم حین حادثه، 6.67 درصد حین استفاده از مواد محترقه مصدوم شده اند.
وی در پایان توصیه‌های بهداشتی در چهارشنبه سوری را چنین تشریح کرد: آموزش دادن به والدين و آگاهي دادن به كودكان یک ضرورت است. سوختگي حادثه‌ بوده و به خوبي قابل پيشگيري است. با برخورد آگاهانه‌ و مسوولانه هم مي‌توان تعداد بيماران سوخته را كاهش داد و هم ميزان سوختگي را در مواردي كه آتش سوزي اتفاق مي‌افتد به حداقل رساند .
وی افزود: از نگهداری مواد محترقه، تهیه و ساخت وسایل آتش بازی به خصوص در منزل، زیر زمین، محل کار جداً جلوگیری کنید. از حمل مواد محترقه و آتش گیر و انفجاری حتی به مقادیر بسیار کم، در جیب لباس و کیف جدا خودداری کنید.
وی ادامه داد: هیچگاه مواد آتش بازی (منفجره و محترقه) را در ظروف شیشه‌ای یا فلزی قرار ندهید، زیرا در صورت انفجار ذرات شیشه یا فلز، به اطراف پرتاپ شده و سبب صدمات و خطرات جانی خواهد شد.
مغیثی خاطرنشان کرد: از پرتاب مواد آتش‌زا مانند فشفشه بر روی درخت‌ها، بام و بالکن منازل که از عوامل عمده بروز آتش سوزی است، جداً خودداری شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: