کد خبر: 3485309
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۷:۲۶
علی لاریجانی:
گروه سیاسی: رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: هیچ‌کدام از موشک‌های بالستیک تولید شده از سوی ایران، برای حمل کلاهک هسته‌ای طراحی نشده‌اند، بنابراین ماجراجویی‌های جدید غربی‌ها هیچ مبنای حقوقی نداشته و تنها یک جنجال‌آفرینی تبلیغاتی است.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از خانه ملت، علی لاریجانی، امروز، شنبه، 14 فروردین، در دیدار نوروزی با کارکنان مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت مسئله اقتصاد مقاومتی گفت: در شرایط کنونی کشور نیازمند یک حرکت عمیق و همه جانبه برای تحقق اقتصادی مولد و درون زا است. البته برای تحقق این مسئله لوازم و مسائلی وجود دارد که یکی از آنها مسئله تحریم های کشورهای غربی علیه جمهوری اسلامی بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در زمان اعمال تحریم‌ها، مسائل و مشکلاتی به ویژه بالا رفتن هزینه تولید و بروز برخی مشکلات دیگر در حوزه تولید ایجاد شد. حال در مذاکرات هسته ای هدف اصلی این بود که تحریم‌ها برداشته شده، این مسئله سنگی بود که غربی ها بر سر راه ملت ایران انداختند و خوشبختانه در سال گذشته همه همت کردند تا این سنگ برداشته شد.

وی تصریح کرد: در این رابطه باید دقت کرد همان کشورهایی که در مسیر جمهوری اسلامی ایران سنگ انداخته بودند، ممکن است از راه دیگری وارد شده و بار دیگر اقدام به سنگ اندازی و اعمال تحریم‌های جدید از طرق دیگر کنند، از این رو باید این اقدامات و موضوعات کاملا رصد شود. همچنین اینکه رهبر معظم انقلاب تاکید کردند که کشورهای دیگر باید به تعهدات خود عمل کنند، مسئله به قاعده و بسیار سنجیده است.

لاریجانی ادامه داد: ما می‌توانیم آمریکایی‌ها را از در بیرون کنیم، اما آنها به دنبال وارد شدن از پنجره هستند تا از راه‌های دیگری تحریم‌ها را علیه ملت ایران اعمال کنند که این مسئله نشان دهنده لزوم اهمیت هوشیاری، رصد و مراقبت از اقدامات آنها است.

رئیس قوه مقننه کشورمان گفت: در شرایط کنونی هم‌دل و یک‌صدا بودن در داخل کشور در مقابل دشمنان امر مهمی است و این بدان معناست که به جای آنکه افراد به جان یکدیگر بیفتند باید در مقابل اجانب هم‌صدا باشند، از این رو این ایستادگی و یک‌صدا بودن موجب شد که غربی‌ها در مذاکرات هسته‌ای عقب‌نشینی کنند. در شرایط کنونی نیز غربی‌ها مدام به دنبال ایجاد ماجراهای جدیدی هستند که قطعاً ما برای مقابله با این اقدامات به همدلی، ایستادگی و استقامت نیاز داریم.

وی در واکنش به اظهارات و ادعاهای کشورهای غربی درخصوص مسئله موشکی کشورمان افزود: غربی‌ها در چند روز اخیر ادعاهایی را مطرح و اعلام کرده‌اند که آزمایشات موشکی ایران باید در شورای امنیت مطرح و بررسی شود که این نشان‌دهنده آن است که در این اقدامات سوءنیت وجود دارد، زیرا همان زمانی که بحث برچیده شدن قطعنامه‌های ظالمانه مطرح بود، این موضوع از سوی کشورهای غربی به میان آمد که بحث موشک‌های بالستیک ایران نیز باید شامل تحریم باشد. آنها اصرار داشتند که این موضوع در قطعنامه جدید گنجانده شود که موشک‌هایی که قابلیت حمل سلاح هسته‌ای را دارند، باید شامل تحریم ها شوند، اما جمهوری اسلامی زیر بار این خواسته نرفت.

لاریجانی ادامه داد: پس از مخالف ایران این موضوع مقرر شد که ایران از طراحی موشک‌هایی با کاربرد هسته‌ای پرهیز کند و جمهوری اسلامی به این مسئله پایبند است، وقتی گفتیم که سلاح مخرب هسته‌ای را نمی سازیم، حال این موضوع یا ساخت بمب بوده یا ساخت کلاهک موشک است، همان موقع این دقت نظر بود که اگر غربی‌ها بگویند که موشک‌های دارای قابلیت حمل سلاح هسته‌ای، ممکن است این مسئله را معطوف به موشک‌های بالستیک ایران کنند. بنابراین موضوع طراحی موشک‌هایی با کاربرد هسته‌ای مقرر شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: ادعاها و مسئله‌سازی جدید غربی‌ها نشان دهنده آن است که آنها یا تازه از خواب بیدار شده یا به دنبال بهانه‌گیری جدید هستند، زیرا هیچ‌کدام از موشک‌های بالستیک تولید شده از سوی ایران، برای حمل کلاهک هسته‌ای طراحی نشده‌اند، بنابراین ماجراجویی‌های جدید غربی‌ها هیچ مبنای حقوقی نداشته و تنها یک جنجال‌آفرینی تبلیغاتی است.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی با توجه به اینکه غربی‌ها به دنبال ماجراجویی در رابطه با ایران هستند، باید حواس‌ها را بسیار جمع کرد و دقت نظر بیشتری داشته باشیم تا دشمنان نتوانند از پنجره وارد شوند. از طرف دیگر این موضوع بسیار دارای اهمیت است که در داخل کشور سازوکارهای مهمی را فراهم کرد تا مردم علاقه‌مند به کارآفرینی شوند، زیرا قطعاً توسعه و توجه به تولید داخل موجب می‌شود که فشارهای خارجی تاثیری بر ما نگذارند، اما اگر به تولید داخل توجه کافی نشود، اقتصاد کشور از این فشارها تاثیر می‌گیرد که این موضوع همواره از سوی رهبر معظم انقلاب مورد تاکید و توجه بوده است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان تصریح کرد: هم اکنون حل بسیاری از مشکلات در گرو توسعه تولید داخل است، البته سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی می‌تواند به افزایش سرعت روند تولید کمک کند، بنابراین در شرایط کنونی هم باید به شگردهای حریف از نظر سیاسی و رفتارهای مختلف دقت کرده و هم باید از فضاهای ایجاد شده در شرایط کنونی استفاده شود، از این رو همه کمیسیون‌های تخصصی مجلس باید فعال شده و زمینه های سرمایه گذاری در داخل را فراهم کنند.

لاریجانی گفت: امیدوارم این هوشیاری در تمام بخش‌های کشور به وجود آمده باشد تا مسیر را به درستی دنبال و طی کنیم و با توجه به تأکیدات رهبر معظم انقلاب این مسائل در مقام عمل محقق شود. همچنین امیدوارم که خداوند سایه رهبری را بر سر ملت ایران مستدام بدارد، زیرا راهنمایی‌های ایشان خیلی بهنگام و ضروری است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: قطعا پشتوانه توفیقات نمایندگان مجلس، کار سنجیده و پشتکار کارکنان این نهاد است، بنابراین اگر مجلس شورای اسلامی در سال 95 می خواهد موفق باشد و وظایف خود را به خوبی انجام دهد، این مسئله نیازمند تلاش‌ها و اقدامات کارکنان مجلس است.

وی با تبریک به مناسبت فرا رسیدن سال جدید گفت: امیدوارم همه در سایه الطاف الهی به سعادت دینی و دنیوی برسند البته مهمتر از این مسئله آن است که خداوند دین انسان را حفظ کرده و در سلوک دینی ارتقا پیدا کند. از طرف دیگر قطعاً زحمات کارکنان مجلس در درگاه الهی مهجور است و لازم است از زحمات شما در سال گذشته تقدیر و تشکر شود، زیرا سال گذشته برای کشور و مجلس سالی سخت و پرفراز و نشیب بود و قطعاً نمی توان این دوران را نادیده گرفت، زیرا شرایط اقتصادی کشور هم به لحاظ تحریم ها و همچنین به خاطر برخی مشکلات درونی کشور، وضعیت منطقی نداشت.

لاریجانی ادامه داد: حال در شرایط کنونی باید زمینه‌های جدید برای توسعه کشور در داخل فراهم شود. البته در این رابطه مخاطراتی هم وجود دارد که باید هر دوی این موضوعات باید مورد توجه قرار بگیرد، از طرف دیگر رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی و سخنان ابتدای سالشان تقریباً مولفه های اصلی حرکت کشور را تبیین کردند. ایشان اولویت نخست کشور را مسائل اقتصادی اعلام کرده که این مسئله نشان دهنده اهمیت بسیار زیاد این حوزه است که همه باید بر روی آن توافق و تبعیت کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در شرایط کنونی موتور محرک عزت آفرینی کشور، مسئله اقتصادی است، گفت: اگر ما این حوزه را اولویت اول کشور می دانیم باید ملزومات آن را رعایت کرده و نباید مسائل دیگر را آن‌طور بزرگ کنیم که در این موضوع مهم سایه بیندازد. یعنی اینکه همه مسئولان چه در دولت، مجلس، قوه قضائیه و چه در بین رسانه های و افکار عمومی بدانند که عزت و سعادت کشور وقتی تامین می‌شود که فرمایش رهبر معظم انقلاب درخصوص اهمیت اقتصاد محقق شود.

وی افزود: در مجلس نیز باید مسئله اقتصاد مقاومتی و درون‌زا اولویت نخست کارها و اقدامات باشد و در این رابطه باید حواشی را کاهش دهیم. در این خصوص نمایندگان محترم در مجلس نهم و دهم باید اولویت تصمیم‌گیری‌های کلان را روی اقتصاد در کشور قرار دهند و مسائل دیگر کنار گذاشته شود. البته در کشوری که مسائل مختلف در آن وجود داشته و هر کدام از آنها در جای خود ارزشمند است، و همچنین درگیری‌های مختلف در منطقه و صحنه بین الملل باید یک دسته‌بندی و اولویت‌بندی در کارها صورت بگیرد.

لاریجانی با اعلام اینکه اقتصاد زاینده و مولد، راه حل بسیاری از مشکلات از جمله بیکاری، تورم و بسیاری از مسائل دیگر به ویژه آسیب‌های اجتماعی است، تصریح کرد: به طور حتم اگر اقتصاد کشور در مسیر فرمایشات رهبر معظم انقلاب، یعنی تحقق اقتصاد مولد و زاینده، صورت بگیرد، به طور حتم در بسیاری از مسائل و مشکلات تاثیرگذار است. البته اینکه مقام معظم رهبری اولویت اصلی کشور را مسئله اقتصاد قرار دادند، بدین معنی نیست که از موضوعات دیگر غفلت شده، بلکه اقتصاد بر تمامی موضوعات تاثیرگذار است. به طور مثال مسئله اعتیاد به موضوعاتی مانند بیکاری و فقر برمی‌گردد که اگر اقتصاد کشور بهبود یابد، این مسائل و مشکلات کمتر می‌شوند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: