کد خبر: 3488966
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۲
گروه اجتماعی: معاون دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه بوعلی‌سینا گفت: اعتکاف در قرآن مورد تأکید فراوان قرار گرفته و از جانب خداوند متعال به حضرت ابراهیم دستور رسیده که خانه مرا برای چند دسته از جمله معتکفان پاک کنید.
حجت‌الاسلام و‌المسلمین  مهدی فاطمی‌پور، معاون دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه بوعلی‌سینا در گفت‌‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از همدان با اشاره به استقبال فراوان دانشجویان از مراسم اعتکاف، اظهار کرد: امسال طبق سال‌های گذشته، دانشجویان دانشگاه‌های همدان از جمله دانشگاه بوعلی، آزاد اسلامی، علوم پزشکی و علمی کاربردی به صورت متمرکز در مراسم اعتکاف شرکت خواهند کرد.
وی ادامه داد: اعتکاف دانشجویان دختر شهر همدان در مسجد دانشگاه بوعلی‌سینا به تعداد 800 نفر و دانشجویان پسر در مسجد امام حسین(ع) با ظرفیت بالغ بر 400 نفر واقع در شهرک مدنی برگزار می‌شود؛ اعتکاف دانشجویی در شهرستان ملایر به صورت متمرکز در مسجد دانشگاه آزاد اسلامی و مسجد دانشگاه ملایر برگزار خواهد شد و  در شهرستان‌های دیگر خدماتی برای دانشجویان درنظر گرفته شده تا در اعتکاف شهری شرکت کنند.

نخستین اعتکاف دانشجویی
حجت‌الاسلام فاطمی‌پور با بیان اینکه مراسم اعتکاف ماه رجب در ایام ۱۲، ۱۳ و ۱۴ اردیبهشت مصادف با ایام البیض رجب برگزار خواهد شد، بیان کرد: نخستین اعتکاف دانشجویی در سال 1382 برگزار شد ولی از اعتکاف شهری مستقل نبود و اعتکاف دانشجویی به صورت مستقل به مدت 5 سال است که برگزار می‌شود.
وی با تأکید بر اینکه جوان برای پذیرش حقیقت از آمادگی بالایی برخوردار است،افزود: برنامه‌ریزی خاص برای قشر جوان و نزدیک بودن معتکفین به لحاظ سنی و دارا بودن دغدغه‌های اجتماعی به یکدیگر از جمله مزایای برگزاری اعتکاف دانشجویی است و برگزاری مراسم استقبال و بدرقه، برنامه‌های فرهنگی، سخنرانی و حضور مبلغین و فعالیت آنها در بیان معتکفین از جمله برنامه‌هایی است که برای دانشجویان معتکف در نظر گرفته شده است.

اعتکاف از سنت‌های ارزشمند دینی است
معاون دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه بوعلی‌سینا سنت اعتکاف را یکی از سنت‌های ارزشمند دینی دانست و عنوان کرد: اعتکاف در قرآن و روایات اسلامی نیز مورد تأکید فراوان قرار گرفته، همانطور که در قرآن کریم در آیه‌ای از جانب خداوند متعال به حضرت ابراهیم دستور رسیده که خانه مرا برای چند دسته از جمله معتکفان پاک کنید.
وی ادامه داد: علاوه بر اینکه این سنت در اسلام سابقه طولانی دارد، در ادیان الهی قبل از اسلام نیز این سنت وجود داشته و اگر کسی بر اساس ایمان و اعتقاد در اعتکاف حضور یابد، یاد خداوند گناهانش را می‌بخشد؛ به دانشجویان توصیه می‌کنم اگر می‌توانند مقدمات این فرصت را فراهم کنند و با شرکت در اعتکاف و استفاده از این فرصت لذت آشتی با خداوند را بچشند.
وی از مهمترین دلایل احیا سنت اعتکاف در کشور ایران را خون شهدا دانست و افزود: در گذشته به علت بی‌اطلاعی عموم مردم، شهرهای محدودی مراسم اعتکاف را انجام می دادند اما خوشبختانه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی این سنت در همه شهرها با حجم زیاد اجرا شده و با استقبال خوبی هم مواجه است.

خبرنگار: مریم بیگدلو

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: