کد خبر: 3489672
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۹
مجاهدی:
گروه ادب: پدر شعر آئینی معاصر گفت: یکی از ثمرات انقلاب اسلامی توجه‌ دادن شاعران و اهالی ادب به سرایش اشعار ناب درباره اعتکاف به عنوان یک عمل عبادی و از مراحل عرفان اسلامی است.

محمدعلی مجاهدی، پدر شعر آئینی و دبیر علمی نخستین جشنواره بین‌المللی «اعتکاف» در گفت‌وگو باخبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)به مناسبت آغاز به کار چهارمین جشنواره بین‌المللی علمی فرهنگی اعتکاف با بیان اینکه یکی از ثمرات انقلاب اسلامی توجه‌ دادن شاعران و اهالی ادب به سرایش اشعار ناب درباره اعتکاف به عنوان یک عمل عبادی و از مراحل عرفان اسلامی است، گفت: با اینکه اعتکاف مقوله‌ای توحیدی است، تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در پیشینه شعر دینی با موضوع اعتکاف اثر قابل توجهی را شاهد نبوده‌ایم.

دبیر علمی نخستین جشنواره بین‌المللی اعتکاف افزود: تجربه برگزاری سه دوره پیشین جشنواره علمی فرهنگی اعتکاف موفقیت‌آمیز و در عنایت هر چه بیشتر اهالی ادب به این عمل دینی و عرفانی موثر بوده‌ است.

پدر شعر آئینی معاصر گفت: سال به سال شاهد افزایش پژوهش و خلق آثار ادبی درباره اعتکاف هستیم و چشم‌انداز شعر دینی اعتکاف روشن است.

وی افزود: خوشبختانه حدود 70 درصد معتکفان جوان هستند که این امر نشان‌دهنده احساس نیاز و عطش این نسل به معارف زلال مذهب تشیع است.

مجاهدی گفت: اعتکاف نقش مهمی در پردازش باطنی و تهذیب نفس دارد و خوشبختانه متولیان امور دینی در کشور ما به این عمل عبادی و عرفانی توجه خاص دارند.

وی تصریح کرد: امیدواریم شاعران امروز با اقتدا به امام حسین(ع) عنایت بیشتری به قرآن و عترت داشته باشند و به شکل ملموس در گفتار خود از آیات قرآن و متون متقن اسلامی استفاده کنند.

مجاهدی همچنین درباره گستره شعر آئینی گفت: این حوزه شعری فقط به اشعار توحیدی، ولایی و مناقبی منحصر نمی‌شود و موضوعاتی دیگر چون ستایش ربوبی و نیز مسائل حکمی، اخلاقی و سیاسی را در بردارد. شعر رهایی نیز که در آن انسان به دنبال پیرایش خود است و ریاضت شرعی را متحمل می‌شود تا با جهاد اکبر نفس اماره را منقاد کند، شعر آئینی است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: