کد خبر: 3524514
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۳
قرآن‌پژوه عراقی در گفت‌وگو با ایکنا:
گروه بین‌الملل: قدرت سیاسی و امنیتی ایران سبب شد که گروه‌های تکفیری جرئت نکنند حتی به اندازه یک متر نیز وارد خاک ایران شوند و در حقیقت به‌زانو درآمدن گروه‌های تکفیری از جمله داعش و النصره امروز در خاک عراق و سوریه مرهون اقتدار منطقه‌ای ایران است.
شکست تکفیری‌ها در عراق و سوریه مرهون اقتدار منطقه‌ای ایران است

«علی رمضان الاوسی»، قرآن‌پژوه عراقی مقیم انگلیس، استاد دانشگاه جهانی علوم اسلامی لندن و
مدیر مرکز مطالعات جنوب عراق در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) با بیان این مطلب: با گذشت چند دهه از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و اعمال تحریم‌های بین‌المللی و ظالمانه‌ غرب و آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، اما این کشور اسلامی توانسته با استقامت و پایداری ملت خود سربلند از این فشار‌ها بیرون آید و در حقیقت این تحریم‌ها و فشارها از ایران، کشوری قدرتمند و خوکفا در عرصه‌های مختلف ساخته است.
وی افزود: تحریم‌های ظالمانه غرب علیه جمهوری اسلامی ایران نه تنها مانع از رشد و پیشرفت ایران نشد، بلکه سبب شد که استعدادها و توانمندی‌های جوانان ایرانی شکوفا شود و به پیشرفت‌های خیره‌کننده‌ای در عرصه‌های مختلف برسند.
علی رمضان الأوسی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران به فضل پیاده‌سازی اصول، مبانی و ارزش‌های انقلاب توانست استعدادهای زیادی را در عرصه‌های مختلف پرورش دهد و این همان چیزی است که «امام خمینی(ره)»، به‌عنوان مؤسس انقلاب اسلامی ایران و «رهبر معظم انقلاب» به‌عنوان ادامه‌دهنده مسیر ایشان پیوسته در صدد تحقق آن بوده‌اند.
این قرآن‌پژوه عراقی در ادامه این گفت‌وگو اظهار داشت: اگر کشورهای حوزه منطقه خاورمیانه را مورد بررسی قرار دهیم، متوجه خواهیم شد که ایران در این سه دهه به پیشرفت‌های بسیار مطلوبی در زمینه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، تکنولوژی، عمرانی، علمی، نظامی و مقاومتی رسیده که منجرشده ایران به یک کشور قدرتمند و توسعه‌یافته در سطح منطقه و همچنین جهان تبدیل شود. 
مدیر مرکز مطالعات جنوب عراق در ادامه تصریح کرد: همین پیشرفت و توسعه ایران سبب شده که اتحادیه اروپا و آمریکا حساب ویژه‌ای روی ایران باز کنند و توانمندی سیاسی، نظامی، هسته‌ای و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران را به دقت زیرنظر داشته باشند.

کلید حل بحران‌های منطقه در دست ایران است
وی تصریح کرد: در حال حاضر ایران می‌تواند محقق‌کننده امنیت و ثبات منطقه باشد و از ایران به‌عنوان کلید حل‌ بحران‌های منطقه یاد می‌شود، این در حالی است که بسیاری از قدرت‌های پوشالی همچون عربستان و دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس که عامل ایجاد بحران‌ها در منطقه محسوب می‌شوند، رو به زوال و نابودی هستند.
علی رمضان الاوسی بیان کرد: پیشرفت علمی ایران که با وجود تمام توطئه‌ها از زمان تأسیس انقلاب محقق شده، نتیجه مقاومت، ایستادگی و پایداری ملت ایران است، این در حالی است که انقلاب اسلامی ایران از همان آغاز پیروزی، با جنگ تحمیلی از سوی صدام، رئیس‌جمهور سرنگون‌شده عراق مواجه شد و ایران با رشادت‌های جوانان خود توانست در برابر این جنگ مقاومت کند.
وی در ادامه گفت: ملت ایران دارای رهبری با ایمان راسخ و صبور است که با درایت خود توانسته بسیاری از بحران‌ها، مشکلات و مصیبت‌ها را به خوبی پشت سر بگذارند و امروز ما شاهد آن هستیم که ایران از نظر تحقیقات و پژوهش‌های علمی به جایگاه خوبی در سطح دانشگاه‌های جهان برسد. 
این قرآن‌پژوه عراقی در بخش دیگری از این گفت‌وگو به دستاوردهای هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: ایران با دست‌یابی به دانش هسته‌ای علی‌رغم همه فشارها، توانست به‌خوبی فلسفه مقاومت را پیاده‌سازی کند و توانمندی علمی دانشمندان خود را به رخ دنیا بکشد.
وی همچنین به تعامل سازنده ایران با کشورهای مختلف جهان اشاره کرد و گفت: ایران امروز با اغلب کشورهای جهان تفاهم‌نامه‌ همکاری در حوزه‌های مختلف علمی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی دارد، البته به استثنای عربستان که اخیرا روابط خود را با ایران قطع کرد و چند کشور دیگر، چراکه عربستان سعودی در مقابل حرص و طمع آمریکا، صهیونیست‌ها و غرب زانو خم کرده و از آن‌ها تبعیت می‌کند.
الاوسی اضافه کرد: توانایی و اقتدار نظامی ایران و وسعت جغرافیایی و مساحت بزرگ آن سبب شده که با بسیاری از کشورها دارای مرز خشکی باشد و بر دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان نیز مشرف باشد و همین مزیت ارتباط و تعامل ایران را با بسیاری از کشورهای جهان تسهیل کرده است.
این استاد دانشگاه جهانی علوم اسلامی لندن، صنعت پیشرفته را از دیگر حوزه‌هایی دانست که باعث تضمین اقتدار ایران شده و در این زمینه گفت: جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر بیشتر از آنکه وارد‌کننده باشد، صادرکننده کالا و محصولات مختلف است و این بدان معناست که این کشور می‌تواند در حوزه اقتصاد به روی کشور‌های دیگر باز باشد و بحران‌های اقتصادی را حل کند.

گروه‌های تکفیری ساخته دست آمریکا و غرب هستند
وی در ادامه بحران امنیتی امروز را ناشی از تروریسم بین‌المللی مورد حمایت آمریکا و غرب دانست و گفت: برخی گروه‌های تکفیری ـ تروریستی همچون داعش و جبهه النصرة و غیره ساخته دست آمریکا و قدرت‌های غربی هستند.
الاوسی گفت: شکست گروه‌های تکفیری و تروریستی و به‌زانو درآمدن آن‌ها در عراق و سوریه، نتیجه اقتدار منطقه‌ای ایران و بیداری و هوشیاری ملت غیور ایران است، چرا که تروریست‌ها حتی نتواستند به اندازه یک متر وارد خاک جمهوری اسلامی ایران شوند، همچنین، ایران به صورت مستمر نشست‌هایی در سطح وزرای خارجه و یا مسئولان ارشد کشورهای مختلف جهان برای بررسی خطرات گروه‌های تروریستی و راه‌های مبارزه با آن‌ها برگزار می‌کند.

اهتمام ایران به مسئله تقریب و گفت‌وگوی ادیان

مدیر مرکز مطالعات جنوب عراق در ادامه اهتمام ایران به موضوع تقریب مذاهب اسلامی و گفت‌وگوی میان ادیان و فرهنگ‌های مختلف را مورد توجه قرار داد و گفت: ایمان و اعتقاد ایران به اهمیت این مسئله سبب شده که سالانه میزبان نشست‌های متعدد با موضوع گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها و اجلاس تقریب مذاهب اسلامی با حضور علمای شیعه و سنی باشد.

ضرورت همکاری با ایران برای مبارزه با تروریسم
وی بار دیگر با تأکید بر این که ایران کلید اصلی حل بحران‌های منطقه است، گفت: قدرت‌های بزرگ چاره‌ای جز همکاری با ایران ندارند و در حقیقت اگر قدرت‌های بزرگ برای مبارزه با گروه‌های تروریستی منطقه مصمم و جدی هستند، باید با جمهوری اسلامی ایران در این زمینه همکاری کنند.
این استاد دانشگاه جهانی علوم اسلامی لندن شعار «حمایت از مستضعفان» که از اصول و مبانی اساسی انقلاب اسلامی ایران را مورد توجه قرار داد و گفت: انسان یا ملت مستضعف فقط به‌معنای محروم‌بودن از امکانات مادی نیست، بلکه مستضعف کسی است که تحت سلطه مستکبران و بیگانگان باشد و اجازه بیان نظرات، دیدگاه‌ها و اعتقادات خود را نداشته باشد، به همین خاطر حمایت از ملت‌های مستضعف در برابر استکبار از راهبردهای مهم جمهوری اسلامی ایران بوده است.
الاوسی تصریح کرد: ایران پیوسته دست خود را به سوی هر کشور و ملت مظلومی که طلب یاری و کمک کنند، دراز می‌کند و این مسئله در مغایر با قوانین و آیین‌نامه‌های سازمان ملل متحد نیست، اگرچه برخی کشورها از جمله آمریکا تلاش می‌کنند این اقدام ایران را دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر جلوه دهند، اما واقعیت امر این است که حمایت از کشورها و ملت‌های مظلوم از مبانی راهبردی انقلاب اسلامی ایران است.
وی گفت: ایران به اصول روابط بین‌الملل در زمینه رابطه میان کشورها پایبند است و همچون عربستان که در سوریه، یمن و عراق اخلالگرانه دخالت می‌کند، ورود ندارد، ایران دست یاری را به هر کشوری که به‌صورت قانونی از او درخواست کمک کند، دراز می‌کند و سازمان ملل متحد نیز این امر را تأیید می‌کند.
این قرآن‌پژوه عراقی در بخش دیگری از این گفت‌وگو به پیشرفت‌های فرهنگی ایران از جمله فعالیت‌های قرآنی و خدمت به این کتاب الهی اشاره کرد و گفت: پیشرفت‌های جمهوری اسلامی فقط منحصر به عرصه‌های اقتصادی، صنعتی و یا نظامی نیست، بلکه تحول بزرگی که در ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی به‌وجود آمد، خلق آثار هنری قرآنی و خدمت به قرآن کریم است که از جمله آن می‌توان به بافت فرش نفیس قرآنی در تبریز اشاره کرد که از شاهکارهای هنری در زمینه قرآن در جهان محسوب می‌شود.
وی تأکید کرد: حتی در حوزه سلامت و پزشکی نیز بسیاری از بیمارستان‌های ایران خدماتی یه بیماران ارائه می‌دهند که در اروپا نیز مانند این خدمات وجود ندارد که این امر بیانگر رشد و توسعه ایران در این حوزه است.
علی رمضان الاوسی در پایان گفت: اگر شخصی در روزهای نخستین انقلاب اسلامی ایران، تهران را ترک کرده باشد و الان بعد از چند دهه به این شهر سفر کند، تهران را به دلیل پیشرفت قابل ملاحظه در مسائل عمرانی و خدماتی نخواهد شناخت.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: