کد خبر: 3530474
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۶
شامگاه گذشته؛
گروه اندیشه: همایش ملی «آیت بصیرت» ویژه نکوداشت سالگرد و بازخوانی سیره انقلابی آیت‌الله خزعلی(ره)، شامگاه گذشته در مشهد برگزار شد.
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، همایش ملی «آیت بصیرت» به منظور نکوداشت سالگرد و بازخوانی سیره انقلابی آیت‌الله ابوالقاسم خزعلی(ره) شامگاه پنج‌شنبه، 25 شهریورماه با حضور آیت‌الله محمد امامی کاشانی، امام جمعه موقت تهران و سیدابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی در تالار شهر مشهد برگزار شد.
همایش ملی «آیت بصیرت» در مشهد برگزار شد/ رونمایی از کتاب «دوستدار خمینی(ره)»
بر اساس این گزارش، حجت‌الاسلام محمد فردوسی‌پور، معاون فرهنگی ـ تبلیغی حوزه علمیه خراسان، در ابتدا با بیان اینکه بازخوانی سیره انقلابی آیت‌الله خزعلی، می‌تواند اسوه و الگویی برای طلاب باشد، ابراز کرد: ایشان در قبل و بعد از انقلاب مجاهدت‌های فراوانی داشتند.
وی ادامه داد: به فرموده رهبر معظم انقلاب، یکی از تفاوت‌های آیت‌الله خزعلی با دیگر افراد حاضر در جریان انقلاب، هزینه‌هایی که ایشان متقبل شدند و روحیه طلبگی این شخصیت فقید بود، کمالات معنوی بسیاری در روحیات این بزرگوار نمود داشت و همواره خود را از معنویت اشباع می‌کرد و در نهایت نیز برکات زیادی را در انقلاب از خود بر جای گذاشت.
حجت‌الاسلام فردوسی‌پور، حافظ قرآن و نهج‌البلاغه بودن مرحوم آیت‌لله خزعلی را یکی از مشخصه‌های بارز این عالم جلیل‌القدر دانست و این امر را نیاز امروز حوزه‌های علمیه خواند و افزود: ایشان از اندک‌ فرصت‌هایشان نهایت بهره را برده و فاصله منزل تا محل کار را به حفظ نهج‌البلاغه اختصاص می‌دادند.
خداخواهی و اخلاص؛ سنگ بنای اندیشه و سیره آیت‌الله خزعلی
اندیشه// پوششی// همایش ملی «آیت بصیرت» در مشهد برگزار شد/ رونمایی از کتاب «دوستدار خمینی(ره)»
در ادامه حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی در خصوص شخصیت آیت‌الله خزعلی گفت: سنگ بنای تفکر و اندیشه آیت‌الله خزعلی، خداخواهی و اخلاص بود، او حقیقتا در سلوک خود خدا را می‌دید، به خدا می‌اندیشید و موضع گیری‌هایش نیز جلوه خدایی و ربانی داشت لذا می‌توان گفت نمود جمله معروف امام(ره) مبنی بر اینکه «عالم محضر خداست»، در سیره ایشان بود.
وی با اشاره به آیه 39 سوره احزاب، بیان کرد: مرحوم آیت‌الله خزعلی، مصداق «الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِسَالَاتِ اللَّهِ وَ يَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّهَ وَكَفَى بِاللَّهِ حَسِيبًا،همان كسانى كه پيام‌هاى خدا را ابلاغ مى‌كنند و از او مى‏‌ترسند و از هيچ‌كس جز خدا بيم ندارند و خدا براى حسابرسى كفايت مى‌‏كند» بود؛ خشیت از خدا، ویژگی کسانی است که رسالت تبلیغ دین و معارف اهل بیت(ع) را دارند و این خشیت به معنای « لا مؤثر في‌الوجود الا الله، هيچ موثري جز خدا در وجود نيست» به شمار می‌رود.
برای دفاع از نظام سر از پا نمی شناخت
تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به روحیه و مواضع انقلابی آیت‌الله خزعلی، ابراز کرد: موضع ایشان در دفاع از ارزش‌های دینی، قبل از پیروزی انقلاب همان موضع امام(ره). یعنی مبارزه با انکر منکرات بود. در آن مقطع، منکر زیاد بود اما آنان که نمود بصیرت بودند، انکر را خود حکومت فاسد پهلوی می‌دیدند، همان موضع، پس از انقلاب تبدیل شد به دفاع از نظام اسلامی طوری که برای دفاع از نظام، سر از پا نمی‌شناخت.
وی با اشاره به حضور بابصیرت و نقش اثرگذار این عالم مجاهد در افشای خطر جریان فاسد منافقین به مردم، تصریح کرد: انسان از چشم ظاهر بی‌بهره باشد بهتر از آن است که چشم دلش نابینا بوده و بصیرت نداشته باشد و آیت الله خزعلی حقیقتا در شناخت دوست و دشمن و راه‌شناسی و رهبرشناسی، آیت بصیرت بود.
همایش ملی «آیت بصیرت» در مشهد برگزار شد/ رونمایی از کتاب «دوستدار خمینی(ره)»
همواره خود را سرباز ولایت می‌دانست
حجت‌الاسلام رئیسی عنوان کرد: آیت‌الله خزعلی گرچه شاگرد برجسته امام(ره) بود اما همیشه خود را سرباز ولایت می‌دانست، این اظهار ارادت در زمان زعامت رهبر معظم انقلاب، آیت‌الله خامنه‌ای نیز ادامه داشت به گونه‌ای که در مواجهه با مسائل مربوط به نظام و موضوعات خانوادگی، به صراحت بر همان مواضع پافشاری می‌کرد.
وی با اشاره به اینکه آیت‌الله خزعلی نه تنها عالمی بصیر که بصیرت آفرین بود، ابراز کرد: عملکرد ایشان در عرصه مسائل اجتماعی، بصیرت‌آفرین بود. زمان‌شناسی و دشمن‌شناسی در آیت‌‌الله خزعلی، احساس مسئولیتی ایجاد کرده بود که برای خود شأنی جز وظیفه و تکلیف نمی‌شناخت و این روحیه امروز نیز باید در آینده‌سازان ما متجلی باشد.
رونمایی از کتاب دوستدار خمینی(ره)
در ادامه این گردهمایی از کتاب دوستدار خمینی(ره) که به شخصیت و سیره این عالم برجسته و انقلابی در قالب گفت‌وگو با خانواده، دوستان و نزدیکان آیت‌الله خزعلی و بخشی از وصیت‌نامه ایشان پرداخته است نیز با حضور مسئولان حاضر و محسن خزعلی، فرزند آیت‌الله خزعلی رونمایی شد.
همچنین، ارائه نقاشی چهره این عالم برجسته، شعرخوانی، پخش مستند زندگی آیت‌الله خزعلی و قرائت پیام رهبر انقلاب در پی رحلت این شخصیت مجاهد و انقلابی، از دیگر بخش‌های این مراسم بود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: