به گزارش خبرگزاری بینالمللی قرآن(ایکنا) به نقل از روابط عمومی چهاردهمین جشنواره بینالمللی فیلم مقاومت، در آیین اختتامیه این رویداد که شب گذشته، نهم مهرماه در سالن اصلی مرکز همایشهای برج میلاد برگزار شد، جوایز برگزیدگان بخشهای مختلف اهدا شد. اسامی برگزیدگان بخش مسابقه سینمای ایران (مستند، کوتاه، جلوهگاه نور و سینمایی) به شرح زیر است؛
برگزیدگان بخش مستند
برگزیده اول: پل (امیرحسین نوروزی) تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی
برگزیده دوم: آ 157 (بهروز نورانی پور) دیپلم افتخار و جایزه نقدی
برگزیده سوم: ایرانیهای مرتد (حمید عبداله زاده) دیپلم افتخار و جایزه نقدی
اهدای جایزه ویژه هیئت داوران شامل تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به ناصر نادری برای فیلم مستند آقای سفیر به خاطر موضوع جانباختگان منا
و اهدای جایزه ویژه هیئت داوران شامل تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مهدی نقویان برای فیلم مستند برادران به خاطر روشنگری عادلانه نسبت به مسائل روز
برگزیدگان بخش کوتاه داستانی
برگزیده اول: گازُر (سعید سلمان روغنی) دیپلم افتخار تندیس و جایزه نقدی
برگزیده دوم: گذر (امید شمس/ سید پوریا پیشوایی) دیپلم افتخار و جایزه نقدی
برگزیده سوم: نخجیر (حسام اسلامی) دیپلم افتخار و جازه نقدی
جایزه ویژه: تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به فیلم قضاوت (محمد اسفندیاری) به خاطر استفاده مناسب از تکنیک فیلمسازی
برگزیدگان بخش جلوهگاه نور
جوایز بخش مردمی
برگزیده اول: مادرخوانده (حامد کشانی) تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی
برگزیده دوم: قاصدی از کوی عشق (محسن جهانبانی) دیپلم افتخار و جایزه نقدی
جایزه ویژه هیئت داوران، لوح تقدیر به علی کاکایی جوانترین شرکت کننده این بخش به خاطر ساخت فیلم مسافر آسمان
جوایز بخش حرفهای
برگزیده اول: بی بی (حسین طالبی مقدم) تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی
برگزیده دوم: یک روز یک زندگی (علی محمد خانیکی و محمدصادق رمضانی مقدم) دیپلم افتخار و جایزه نقدی
برگزیده سوم: مادرانه (ساسان فلاح پور) دیپلم افتخار و جایزه نقدی
برگزیدگان آثار سینمایی
بهترین فیلمنامه: ایستاده در غبار ( محمد حسین مهدویان) تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی
بهترین کارگردانی: بادیگارد (ابراهیم حاتمی کیا) تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی
جایزه ویژه هیئت داوران شامل تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به ابوالقاسم طالبی برای نگارش فیلمنامه و کارگردانی فیلم یتیمخانه ایران
بهترین فیلم: ایستاده در غبار ( حبیب والی نژاد) تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی
جایزه ویژه هیئت داوران شامل تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به بهترین فیلم با موضوع انقلاب و موضوعات پیرامونی به نرگس آبیار برای فیلم «نفس»
جایزه ویژه هیئت داوران شامل تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به بهترین فیلم متناسب با موضوعات منطقه به عبدالحسن برزیده برای فیلم مزار شریف
بهترین بازیگری زن: مریلا زارعی (ماهی سیاه کوچولو) تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی
بهترین بازیگری مرد: پرویز پرستویی (بادیگارد) تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی
لوح تقدیر به سیده سادات نور موسوی (نفس)
لوح تقدیر به علیرضا بالدی (بدون مرز)
بهترین جلوههای ویژه:
دیپلم افتخار به ایمان کرمیان برای جلوههای ویژه میدانی فیلم «ایستاده در غبار»
دیپلم افتخار به امیر رضا معتمدی برای جلوههای ویژه بصری فیلم مزار شریف
اسامی برگزیدگان بخش مسابقه سینمای بینالملل (مستند، کوتاه، سینمایی و عماد مغنیه) به شرح زیر است؛
برگزیدگان بخش مستند
تندیس برگزیده اوّل به محمّد المُغنّی برای فیلم شجاعیه فلسطین
دیپلم افتخار برگزیده دوم به تام هِیز برای فیلم دو خط آبی از امریکا
دیپلم افتخار برگزیده سوم به وحید فرجی برای فیلم خاطرات نارنجی از ایران
لوح تقدیر هیئت داوران به دِز چندلر برای کارگردانی فیلم شیرین اهل الولجه از استرالیا
برگزیدگان بخش کوتاه داستانی
تندیس برگزیده اوّل به ملیکا زئیری برای فیلم کوتاه محمّد، نام اوّل از فرانسه
دیپلم افتخار برگزیده دوم به صدام واحدی برای فیلم کوتاه تو آمریکایی نیستی از افغانستان
دیپلم افتخار برگزیده سوم به رضا زهتابچیان برای فیلم کوتاه خانه از ایران
دیپلم افتخار پویانمایی به امید خوشنظر برای پویانمایی تمام زمستانهایی که ندیدهام از ایران
برگزیدگان بخش عماد مغنیه
برگزیده اول: روحالله رفیعی (فرمانده جواد) تندیس دیپلم افتخار و جایزه نقدی
هادی مقدمدوست برای روایت چهارم فیلم سینمایی هیهات دیپلم افتخار و جایزه نقدی
عباس لاجوردی برای فیلم سینمایی جشن تولد دیپلم افتخار و جایزه نقدی
برگزیدگان آثار سینمایی
تندیس بهترین فیلمنامه به می المصری برای فیلم 3000 شب از لبنان
تندیس بهترین کارگردانی به مارکو نابرسینک برای فیلم جنگلها هنوز سبزند از اتریش
تندیس بهترین فیلم به حبیب والی نژاد برای فیلم ایستاده در غبار از ایران
جایزه ویژه هیئت داوران شامل تندیس و دیپلم افتخار به باسل الخطیب برای فیلم سوریون از سوریه
جایزه ویژه هیئت داوران شامل تندیس و دیپلم افتخار به عبدالحسن برزیده برای فیلم مزار شریف از ایران
جایزه داوری خانواده شهدا
هیئت داوران این بخش با تقدیر از فیلمهای «اروند، یتیمخانه ایران، ایستاده در غبار و بدون مرز» به پاس درک هنر انقلابی، پرهیز از شعارزدگی، وفاداری به آرمانهای حقیقی ایثار و مقاومت، ارائه و تبیین هوشمندانه و هنرمندانه مفاهیم والای این عرصه برای مخاطب، جایزه بهترین اثر از منظر خانواده شهدا را به فیلم بادیگارد ساخته ابراهیم حاتمیکیا اهدا کرد.
جایزه بهترین بازیگر این بخش ضمن تقدیر از پرویز پرستویی و مریلا زارعی به علیرام نورایی اهدا شد.
بهترین فیلم از نگاه تماشاگران
جایزه بخش بهترین فیلم از نگاه تماشاگران به فیلم سینمایی بادیگارد به تهیه کنندگی احسان محمد حسنی اهدا شد.