کد خبر: 3565349
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۷
گروه جلسات و محافل: رضا صباغی، قاری و مدرس قرآن کریم در جلسه قرآن خود که شب گذشته، دوم بهمن‌ماه با حضور قرآن‌آموزان شهرری برگزار شد، اظهار کرد: اگر کسی می‌خواهد قاری شود، باید اول زبان عربی یاد گیرد.

به گزارش  خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، جلسه قرآن رضا صباغی، قاری و مدرس قران کریم، شب گذشته دوم بهمن‌ماه با حضور قرآن‌آموزان شهرری، بلافاصله پس از نماز مغرب و عشاء در حسینیه حجتیه واقع در شهرری، بعد از بیمارستان فیروزآبادی، خیابان شهید اکبری برگزار شد.

در این جلسه قرار بود، اولین جلسه دوره دوم مباحث و تمارین صداسازی باشد، اما به‌دلیل غایب بودن برخی ثبت نام‌کنندگان، فقط مقدمات کلی مطرح شد و از هفته آینده، این دوره رسماً آغاز می‌شود.

//قاری باید زبان عربی بداند+صوت و عکس

در این دوره قرار است تا تک تک اعضای جلسه تلاوت انجام دهند و نکات لازم صوتی گفته شود تا قاری، صدایش را بشناسد و با قابلیت‌های صدایش آشنا شود و در نهایت بهتر بخواند و مؤثر واقع شود.

در ابتدای جلسه، رضا صباغی آیاتی از کلام الله مجید را تلاوت کرد و مورد تشویق حاضران در جلسه قرار گرفت. سپس اعضای جلسه، به ارائه تلاوت‌های تقلیدی از اساتید مصری پرداختند و صباغی نکات صوت و لحنی و کلی تلاوت آنها را نفس به نفس، متذکر شد.

صباغی در ابتدا گفت: نشستن در جلسه قرآن و تلاوت ما و استماع بقیه بسیار عالیست اما باید در جلسه رشدی هم باشد و درجا زدن نباشد.

//قاری باید زبان عربی بداند+صوت و عکس

وی با اشاره به اینکه در تلاوت قران کریم فکر کنیم که به چه روشی بخوانیم، گفت: باید ترجمه را در انتخاب الحان مدنظر داشته باشیم و اینکه ضرب کجا باید زده شود و باصطلاح عرب‌زبان‌ها «نبرات» را باید جاهای مناسب بزنیم. مثلاً در جاهایی که افعال هستند و هجای آخرشان با «ون، ین، ان» ختم می‌شود، ضرب باید در هجای آخر باشد.

صباغی در ادامه با اشاره به اینکه ما برای خدا قرآن تلاوت می‌کنیم، نه برای مسابقه و نمره گرفتن از داور تصریح کرد: اگر کسی می‌خواهد قاری شود، باید اول زبان عربی یاد گیرد. اگر زبان عربی ندانید مثل قاری‌ای می‌شوید که دیپلم نگرفته، لیسانس گرفته است و مقدمات را نمی‌داند.

//قاری باید زبان عربی بداند+صوت و عکس

این مدرس قرآن کریم ادامه داد: زشت است، در مسجد یا محفلی، قرآن تلاوت شود و قاری نتواند ترجمه را بخواند و شخص دیگری این کار را انجام دهد. درک و فهم معانی از حیث زمان و مکان فعل شاید از آن تقلیدی که می‌شود، مهمتر است.

صباغی در تحلیل تلاوت یکی از قاریان که پرده صوتی را از ابتدا بالا گرفته بود، گفت: اگر استارت را در تلاوت قرآن، بد بزنید، کل تلاوت را تحت تأثیر قرار می‌دهد. یک نویسنده، در مقدمه کتابش، کل معلومات کتاب را نمی‌نویسد، در مقدمه فقط یک سلام و احوال کلی می‌کند. طراح برای طراحی، از ابتدا سایه می‌زند و از همان اول پررنگ نمی‌کند که نتواند پاک کند. قاری هم باید در ابتدای تلاوت، یک حال و احوال معمولی انجام دهد و پرده را تا می‌تواند پائین‌تر بگیرد.

این مدرس قرآن کریم در ادامه تصریح کرد: حتی در سخنرانی یک فن است که کاری کنی همه مستمعین، حس جستجوگریشان تحریک شود و ساکت شوند و دنبال صدا بیایند.

رضا صباغی، قاری و مدرس قران کریم، از شاگردان سعید قربانی، محمدرضا آزادی، مرحوم حاج علی اربابی، حدود 26 سال است که در مکان‌های مختلف جلسه‌داری می‌کند.

در ادامه تلاوت رضا صباغی ارائه می‌شود.

دریافت

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: