کد خبر: 3567700
تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۶:۵۳
گروه جلسات و محافل: جلسه قرآنی با حضور سیدمهدی سیف، مدرس و حافظ قرآن کریم هر هفته صبح‌های جمعه برگزار می‌شود، جلسه‌ای که 13 سال است که جمعه‌ها میزبان قرآن‌دوستان است و این بار نیز میهمانان خردسالی داشت که استاد جلسه را نیز به وجد آورد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، جلسه قرآن سیدمهدی سیف، مدرس و حافظ قرآن، صبح روز گذشته، جمعه، هشتم بهمن‌ماه با حضور اعضای جلسه در منزل یکی از اعضا در محدوده میدان شهدای تهران برگزار شد.

حضور بچه ها در جلسات اثر تربیتی دارد/جلسات خانگی قرآن کریم باید رواج یابد+عکس

این جلسه قرآن صمیمی که به منظور ترویج جلسات قرآن خانگی از 13 سال پیش توسط سیدمهدی سیف اداره می‌شود به دو بخش تقسیم می‌شود که پس از صرف صبحانه، تلاوت قرآن کریم و متذکر شدن نکات روخوانی و روانخوانی و تجویدی است و بخش دیگر نیز بیان ترجمه آیات تلاوت شده است.

جالب بود که سفره صبحانه تا ساعت 8:30 پهن بود و اعضایی که با تاخیر به جلسه می‌رسیدند، قضای صبحانه خوردن را بجا می‌آوردند.

حضور بچه ها در جلسات اثر تربیتی دارد/جلسات خانگی قرآن کریم باید رواج یابد+عکس

از جمله نکاتی که سیف بیان کرد، قاعده اخفاء «نون» ساکن بود. این مدرس قرآن کریم در این باره گفت: قدما گفته‌اند، اخفاء به دلیل این است که شما دیگر «نون» طبیعی را تلفظ نمی‌کنید اما در اخفاء، مخفی کاری نداریم، خیلی روشن و واضح تلفظ می‌شود و «نون» در حرف بعد بیان می‌شود. اخفاء در لغت یعنی مخفی کردن، اما در قرائت قرآن یعنی انتقال «نون» در حرف بعدی.

از جمله نکات جالب این جلسه قرآن، حضور فرزندان اعضاء و ارائه تمارین هفتگی خود به سیدمهدی سیف بود که تشویق مادی و معنوی اعضای جلسه را به همراه داشت. یکی از این بچه‌های فعال، که باعث جذابیت و شیرینی جلسه شده بود، «امیرحسین» نام داشت.

این کودک با ارائه تلاوت سوره مسد با اشاره و نمایش معانی آیات بسیار مورد توجه اعضای جلسه قرار گرفت و هدایای نقدی فراوانی دریافت کرد.

سیدمهدی سیف با استناد به تمام آیات بهشتی و وعده و وعیدهای خداوند متعال در قرآن کریم، اهمیت تشویق و جایزه دادن را در سنین کودکی بیان کرد.

حضور بچه ها در جلسات اثر تربیتی دارد/جلسات خانگی قرآن کریم باید رواج یابد+عکس

در بخش دیگر این جلسه قرآن صمیمی، سیدمهدی سیف به بیان ترجمه و تفسیر آیات تلاوت شده از سوره مبارکه نازعات پرداخت.

این مدرس قرآن کریم با اشاره به معانی «طوی» به آیه صریح طی الارض در قرآن اشاره کرد و گفت: امروز طی الصوت و طی التصویر انجام می‌شود، اما هنوز طی الجسم اتفاق نیفتاده است. اما قرآن در سوره مبارکه نمل می‌فرماید: «أَنَا آتِيكَ بِهِ قَبْلَ أَن يَرْتَدَّ إِلَيْكَ طَرْفُكَ فَلَمَّا رَآهُ مُسْتَقِرًّا عِندَهُ قَالَ هَٰذَا مِن فَضْلِ رَبِّي لِيَبْلُوَنِي أَأَشْكُرُ أَمْ أَكْفُرُ» که در زمان حضرت سلیمان(ع)، وزیر سلیمان در چشم به هم‌زدنی تخت بلقیس را در مجلس سلیمان آورد.

سیدمهدی سیف که جلسه را به واسطه امیرحسین و دوستانش، بسیار جذاب اداره می‌کرد، در این‌باره گفت: جلسه قرآن با وجود بچه‌ها شناور است، بچه باید بیاید در جلسه قرآن و شلوغ کند. همین که در جلسات قرآن حضور یابد، اثر تربیتی دارد.

حضور بچه ها در جلسات اثر تربیتی دارد/جلسات خانگی قرآن کریم باید رواج یابد+عکس

این مدرس قرآن در ادامه به توضیح کلمه «مطفف» پرداخت و گفت: مطفف، کسی است که ترازو را بهم می‌زند و مدام حق و باطل را جابجا می‌کند. عاقبت مطفف این است که قلبش زنگار می‌گیرد و قلبش قفل می‌شود. «بل ران علی قلوبهم» یعنی قلبش زنگار می‌گیرد.

سیدمهدی سیف در پایان به تحلیل آیه «لا يَمَسُّهُ إِلَّا الْمُطَهَّرُونَ» پرداخت و گفت: این آیه به سه نکته اشاره دارد: اول اینکه وقتی به قرآن دست می‌زنید، وضو داشته باشید؛ دوم اینکه موقع دست زدن به قرآن، دستت پاک باشد؛ سوم اگر ذهن و فکرت تنظیم نباشد، آیات قرآن را درک نمی‌کنید.

حضور بچه ها در جلسات اثر تربیتی دارد/جلسات خانگی قرآن کریم باید رواج یابد+عکس

یادآور می‌شود این جلسه قرآن هر هفته جمعه‌ها از ساعت 7:30 الی 10:30 در یکی از منازل اعضای جلسه به صورت گردشی برگزار می‌شود.

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: