کد خبر: 3572336
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۰
آیت‌الله اراکی:
گروه بین‌الملل: دبیر‌کل مجمع جهانی تقریب با بیان اینکه ما علما وظیفه داریم جامعه اسلامی را از نیات گروه‌های تکفیری آگاه سازیم، تأکید کرد: جریان‌های تکفیری و تفرقه‌انگیز جریان‌های هستند که می‌خواهند از اقتدار جامعه اسلامی جلوگیری کنند.
جریان‌های تکفیری می‌خواهند از اقتدار جامعه اسلامی جلوگیری کنند
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از روابط عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، آیت‌الله محسن اراکی، دبیر‌‌کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی شامگاه سه‌شنبه، 19 بهمن‌ماه طی سخنانی در جمع علمای شیعه شهر «بمبئی» هند با اشاره به آیه شریفه «شَرَعَ لَكُمْ مِنَ الدِّينِ ما وَصَّى بِهِ نُوحاً وَ الَّذِي أَوْحَيْنا إِلَيْكَ وَ ما وَصَّيْنا بِهِ إِبْراهِيمَ وَ مُوسى‌ وَ عِيسى‌ أَنْ أَقِيمُوا الدِّينَ وَ لا تَتَفَرَّقُوا فِيهِ كَبُرَ عَلَى الْمُشْرِكِينَ ما تَدْعُوهُمْ إِلَيْهِ اللَّهُ يَجْتَبِي إِلَيْهِ مَنْ يَشاءُ وَ يَهْدِي إِلَيْهِ مَنْ يُنِيبُ»، اظهار کرد: مسئله وحدت یکی از اهداف بزرگ ادیان الهی است و اصولا انبیاء آمدند تا بشر را یکی کنند لذا ایجاد تفرقه و دشمنی بین مردم کار شیطان است.
 وی با اشاره به اینکه فرق میان جامعه اسلامی و رحمانی با سایر جوامع این است که جامعه اسلامی و رحمانی یکدل و متحد است،گفت: تقریب یعنی اینکه جامعه اسلامی در مواضع اجتماعی‌اش یکدست باشد اگر مسلمین یکدست باشند همه دنیا با مسلمانان همراه خواهند شد.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اظهار کرد: امروز جریان‌هایی در جهان اسلام راه افتاده‌اند که دست به ایجاد تفرقه و دو دستگی می‌زنند؛ این جریان‌ها می‌گویند که با اولیاءالله دشمنی کنید و با دشمنان خدا دوست باشید برای همین است که این جریان‌ها با رژیم صهیونیستی کاری ندارند؛ اما در مقابل با کسانی که از فلسطین و جریان مقاومت دفاع می‌کنند دشمنی و عناد می‌ورزند.
آیت‌الله اراکی با بیان اینکه ما علما وظیفه داریم جامعه اسلامی را از نیات گروه‌های تکفیری آگاه سازیم، تأکید کرد: جریان‌های تکفیری و تفرقه‌انگیز جریان‌های هستند که می‌خواهند از اقتدار جامعه اسلامی جلوگیری کنند.
دبیر‌کل مجمع جهانی تقریب مذاهب که در رأس هیئتی به هند سفر کرده همچنین عصر روز سه‌شنبه، 19 بهمن‌ماه طی سخنانی در جمع نمازگزاران مسجد ایرانیان بمبئی، با اشاره به سی‌و‌هشتمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: انقلاب اسلامی ایران همان هدفی را در پیش گرفته که انبیاء الهی و رسول اکرم(ص) در پیش گرفته بودند و آن اقامه عدل و قیام علیه ظلم و استکبار بود.
وی تأکید کرد: انقلاب اسلامی ایران در این 38 سال توانست هم در عرصه داخلی و هم در عرصه خارجی در برابر ظلم مقاومت کند.
دبیر‌کل مجمع جهانی تقریب با بیان اینکه پیش از انقلاب، حکومت پهلوی بر مردم ظلم می‌کرد، افزود: در این دوران کشور در اختیار بیگانگان بود و ثروت و دارایی مردم توسط آمریکا و قدرت‌های بزرگ به تاراج می‌رفت و مردم در فقر و بدبختی زندگی می‌کردند. بیش از 70% از مردم بی‌سواد بودند و روستاها و بسیاری از شهرها از امکانات اولیه برخوردار نبودند، مردم در اداره کشور دخیل نبودند و نخست‌وزیر و وزراء توسط خارجی‌ها به ویژه آمریکایی‌ها تعیین می‌شد.
وی گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار حکومت اسلامی شاهد بودیم که شهرها و روستاها آباد شدند و حتی در روستاها دانشگاه تأسیس شد و ما امروز می‌بینیم که بیش از هزار دانشگاه در سراسر کشور فعالیت دارند؛ در حالی‌که قبل از انقلاب تعداد دانشگاه‌های کشور انگشت‌شمار بودند، امروز بی‌سوادی به کمتر از 5 درصد در کشور رسیده است.
آیت‌الله اراکی اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران در عرصه خارجی نیز بسیار موفق عمل و همواره از مستضعفین به ویژه مردم مظلوم فلسطین دفاع کرده است.
دبیر‌کل مجمع جهانی تقریب با بیان اینکه انقلاب اسلامی متعلق به مستضعفین سراسر جهان است، گفت: با حمایت جمهوری اسلامی ایران اولین بار مسلمین توانستند در جنوب لبنان و غزه پیروز شوند؛ مقاومت اسلامی در سوریه، لبنان و فلسطین با حمایت جمهوری اسلامی ایران شکل گرفت.
آیت‌الله اراکی در ادامه سخنان خود به موضوع تقریب بین مذاهب اسلامی اشاره کرد و افزود: خداوند متعال در قرآن کریم همواره ما را از تفرقه و دو دستگی نهی فرموده‌ است.
وی تأکید کرد: هرچند مذاهب مختلف اسلامی در برخی مسائل جزئی با یکدیگر اختلاف نظر دارند؛ اما در مسائل اصلی با هم متحد و یکی هستند لذا باید تلاش کنیم تا جامعه اسلامی را از تفرقه باز بداریم؛ اگر جامعه اسلامی با هم متحد شوند دیگر شاهد عقب‌ماندگی در جهان اسلام نخواهیم بود.
دبیر‌کل مجمع جهانی تقریب تصریح کرد: ما احتیاج به وحدت داریم و باید با یکدیگر متحد شویم تا بتوانیم بر دشمنان اسلام و مسلمین پیروز شویم.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: