کد خبر: 3610996
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۵
گروه جلسات و محافل: 116 سال پیش در محله سنگلج پایتخت، جمعی از جوان‌مردان گرد هم آمدند تا جلسه‌ای برای فراگیری قرآن کریم دایر کنند و چنان شالوده این جلسه را خوب گذاشتند که نسل در نسل، عاشقانه همچنان گرد این جلسه می‌گردند.
جلسه قرآن سنگلج تهران

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، جلسه قرآن هیئت سنگلج، شب گذشته، 28 خردادماه از ساعت 23 الی 1 بامداد با حضور اعضاء از سنین مختلف در مسجد شیخ فضل الله واقع در خیابان حافظ، خیابان بهشت، خیابان شیخ فضل الله برگزار شد. هیئت قرآنی سنگلج از قدیمی‌ترین جلسات قرآن ایران است که در سال 1280 توسط سنگلجی‌ها تاسیس شده و از آن سال در منازل جلسه قرآن برگزار کردند.

در بدو ورود به مسجد، تصویری از این جلسه قرآن در سال 1334 در منزل پدری محسن مظاهری، پیشکسوت قرآنی کشورمان دیده می‌شود که از آن جمع قرآنی، تنها حاج محسن مظاهری، پیشکسوت قرآنی و از یاران و شاگردان مرحوم استاد ابراهیم پورفرزیب (مولایی) به یادگار مانده است.

116 سال جلسه داری، با فراز و نشیب های مختلف+عکس

استاد مولایی از سال 1327 به این جلسه آمده است و به تدریس علوم قرائات مختلف و تفسیر قرآن کریم پرداخته است. این جلسه تا سال 1358 در منازل اعضا برگزار می‌گردید، اما به دلیل اینکه اعضای جلسه افزایش یافت و خانه‌ها گنجایش جمعیت زیاد را نداشت، جلسات را در  مسجد شیخ فضل الله برگزار کردند. اعضای جلسه پس از سال 1358 به دلایل مختلفی، به مسجد الرضا(ع) واقع در خیابان بهار و سپس به مسجد حجت‌بن‌الحسن(ع) تغییر مکان دادند.

116 سال جلسه داری، با فراز و نشیب های مختلف+عکس

همه ساله جلسه قرآن هیئت سنگلج در ماه مبارک رمضان در مسجد شیخ فضل الله از ساعت 23 الی 1 بامداد برگزار می‌شود. از نکات جالب این مسجد، تلاوت‌های شاهکار قراء مصری است. اولین قاریان مصری که به این جلسه آمدند، استادان طوخی و ابوزید بوده‌اند که تلاوت‌های ماندگاری را در این مسجد اجرا کرده‌اند.

در پایان یادآور می‌شود، جلسه قرآن هفتگی هیئت سنگلج، در طول سال، جمعه صبح‌ها از ساعت 8 الی 12 در مسجد الرضا(ع) واقع در خیابان بهار شمالی برگزار می‌شود. 

برای مشاهده گزارش تصویری این جلسه قرآن در سومین روز ماه مبارک رمضان، اینجا کلیک شود.


مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: