کد خبر: 3636729
تاریخ انتشار: ۰۹ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۵
گروه معارف: یک استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه بر این اساس دعای عرفه یک دعای توحیدی است، ادامه داد: روز عرفه، روز معرفت است و دعای عرفه شامل معرفت انسان و حقیقت این عالم و مایه درک بهتر از پدیده‌های مختلف عالم و خلقت انسان است.
حجت‌الاسلام مهدی گرجی، استاد حوزه و دانشگاه در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) از اصفهان ،درباره مضامین و مفاهیم دعای عرفه، اظهارکرد:  اهل بیت(ع) در صحبت با مردم عادی ملاحظه عقل آنها را می‌کردند و بسیار مراقب بودند که در حد فهم آنها صحبت کنند. اما هنگام صحبت با خدا محدودیتی نداشتند و لذا مضامینی در دعاهایشان هست که در سخنرانی‌های عادی‌شان نیست. در حقیقت اسرار خاندان محمد (ص) در دعاهایی نظیر عرفه، کمیل، ابوحمزه و سما نهفته است.
وی با بیان اینکه بر این اساس دعای عرفه یک دعای توحیدی است، ادامه داد: روز عرفه یعنی نهم ماه ذی‌الحجه روز معرفت است و از این رو حاجی‌ها از ظهر روز عرفه تا غروب در صحرای عرفات به دنبال پیدا کردن معرفتند و این دعا شامل معرفت انسان و حقیقت این عالم و مایه درک بهتر از پدیده‌های مختلف عالم و خلقت انسان است.
گرجی در خصوص ارتباط این روز و عاشورا گفت: از یک طرف به خاطر اینکه چنین انسان بزرگی را به شهادت رساندند، هاله‌ای از غم بر قلب‌ها حاکم می‌شود و این بزرگی حکایت از یک روح بزرگ و مناجات یک انسان متعالی با حضرت حق تعالی بوده و از طرف دیگر همین درک درست از جهان آفرینش مسبب ایجاد آن روحیه آزادگی و شجاعت در شخصیت امام حسین علیه السلام شده است.
این استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: زمانی که انسان به خالقی با این عظمت و با این خصوصیاتی که امام حسین(ع) بیان کرده،  تکیه می‌کند، نه تنها از هیچ حادثه‌ای نمی‌ترسد، بلکه در مقابل خطاها، بدعت‌ها و انحرافات احساس مسئولیت و ایستادگی می‌کند.
گرجی در خصوص نیایش با خدا گفت: برخی معتقدند نیایش از روی نیاز صورت می‌پذیرد و حتی می‌گویند: «راز و نیاز»؛ درحالی که نیایش نوعی انتخاب است. در حقیقت نیایش برقراری ارتباط با هسته قدرت در این عالم و خالقی  که تمام مقدرات در اختیار اوست. این مناجات با کسی است که شایستگی دوست داشتن، عشق ورزیدن، پرستش و شکرگزاری دارد.
وی اضافه کرد: البته درست است که گاهی هم ما نیازهایی برای شفای بیماران، آمرزش گناهان و رسیدن به حاجاتمان داریم، ولی در حقیقت دعا نوعی عشق بازی با معبود یگانه این عالم و شکرگزاری به خاطر نعمت‌هایی می‌باشد که او بدون منت به وفور و با کرامت در اختیار ما قرار داده است. 
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: