کد خبر: 3643340
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۸
گروه جامعه: معاون فرهنگی و امور زائران آستان حضرت عبدالعظیم(ع) خطاب به مداحان عنوان کرد: مقام شما به عنوان ذاکر اهل بیت(ع) مسئولیت‌ساز و مسئولیت‌آفرین است و باید همه عاشقان به امام حسین(ع) به ویژه در دهه اول محرم مراقب باشند که به موازات پرداختن به شور حسینی در راستای افزایش شعور حسینی نیز حرکت کنند.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، همایش ستایشگران حسینی امروز دوشنبه 27 شهریور ماه همزمان با روز قشر بسیج مداحان و سالروز شهادت میثم تمار در سالن شیخ صدوق آستان حضرت عبدالعظیم(ع) برگزار شد. در این مراسم که سردار نصیری، فرمانده سپاه سید الشهدا(ع)، فرماندار ری و شهردار منطقه ری به همراه جمعی از ذاکران و مداحان اهل بیت(ع) حضور داشتند، عباس سلیمی، معاون فرهنگی و امور زائران آستان حضرت عبدالعظیم(ع) طی سخنانی با اشاره به اینکه خداوند 124 هزار مرد پاک را به عنوان پیامبر(ص) برای هدایت بشر اعزام کرده است، گفت: تمام این مردان شریف تاکید فرموده‌اند که برای هدایت بشر و ابلاغ پیام رسالت هیچ مزدی نمی‌خواهند اما در بین این پیامبران تنها وجود مقدس پیامبر اسلام(ص) طلب مزد کردند.

وی ادامه داد: نکته بسیار ظریف در طلب مزد، این است که این طلب براساس تشخیص پیامبر(ص) نبوده است زیرا در اول آیه «قُلْ لا أَسْئَلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْراً إِلاَّ الْمَوَدَّةَ فِي الْقُرْبى» خداوند می‌فرمایند قل یعنی به پیامبر(ص) دستور می‌دهند که این مطلب را بگو بنابراین مزد رسالت پیامبر(ص) براساس امر الهی از زبان پیامبر(ص) به مردم ابلاغ شده است.

سلیمی در ادامه گفت: پس از نزول این آیه عده‌ای این شبهه را مطرح کردند که ذوی القربی شامل تمام اطرافیان و همسران پیامبر(ص) می‌شود و همین مسئله را از پیامبر(ص) سوال کردند که نزدیکان شما که منظور این آیه است چه کسانی هستند. پیامبر(ص) فرمودند علی(ع) زهرا(س) و دو پسر برومند این دو و این مطلب را سه بار تکرار کردند تا شبه نزدیکان ایشان به جز زهرا(س) علی(ع) و دو فرزند آنها زدوده شود.

این خادم القرآن کشورمان به مطرح شدن واژه مودت در این آیه نیز اشاره کرد و گفت: در قرآن آمده است مودت و نه محبت چرا که محبت تابع شرایط زمانی و مکانی است و ممکن است انسان در یک مقطعی نسبت به یک فرد محبت داشته باشد اما در یک مقطع دیگر این محبت کاهش پیدا کند یا تغییر کند. در حالیکه مودت تابع زمان و مکان نیست هیچ کدام از ما زمان مبارک پیامبر(ص) و خاندان ایشان را زیارت نکرده‌ایم اما حاضریم همه هست و نیستمان را فدای وجود مطهر پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) ایشان کنیم. مودت عبارت است از عشقی ریشه دار که هرگز کمرنگ و تبدیل نمی‌شود.

وی ادامه داد: وقتی به جایگاه امام حسین(ع) در میان پنج تن آل عبا نگاه می‌کنیم می‌بینیم که ایشان جایگاه ویژه‌ای دارند قرآن کریم با عنوان نفس مطمئنه از امام حسین(ع) یاد کرده است پیامبر اکرم(ص) فرموده‌اند حسین(ع) از من و من از حسین(ع) هستم جایگاه امام حسین(ع) در بهشت نیز سرور جوانان اهل بهشت است.

 اهمیت کار مداحان و ذاکران اهل بیت(ع) در ماه محرم

سلیمی به اهمیت کار مداحان و ذاکران اهل بیت(ع) در ماه محرم نیز اشاره کرد و گفت: مقام شما به عنوان ذاکر اهل بیت(ع) مسئولیت ساز و مسئولیت آفرین است و باید همه عاشقان به امام حسین(ع) به ویژه در دهه اول محرم مراقب باشند که به موازات پرداختن به شور حسینی در راستای افزایش شعور حسینی نیز حرکت کنند و به موازات اقامه عزا درصدد ترویج مکتب و سبک زندگی حسینی نیز باشند.

وی تصریح کرد: اکنون در مقطعی از تاریخ زندگی می‌کنیم که دشمنان اسلام شمشیر را از رو بسته‌اند و ما وارد جبهه‌ای می‌شویم که باید با برنامه ریزی کاری کنیم تا بعد از عاشورا یک قدم به درک فرهنگ عاشورا نزدیک شویم.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: