کد خبر: 3650161
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۶
گروه فعالیت‌های قرآنی: رئیس دارالقرآن بسیج سپاه امام رضا(ع) گفت: حدود 6 هزار قرآن‌آموز در دارالقرآن‌های نواحی مقاومت سطح استان خراسان رضوی مشغول به حفظ کلام الله مجید هستند.
سرگرد حمید شریعتی، رئیس دارالقرآن بسیج سپاه امام رضا(ع) در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی با بیان اینکه حدود 6 هزار نفر قرآن آموز در دارالقرآن‌های نواحی مقاومت سطح استان مشغول به حفظ قرآن هستند، گفت: سال‌های گذشته نیز طرح‌هایی در زمینه حفظ قرآن اجرا شد و امسال نیز با قوت بیشتری این برنامه‌ها پیگیری می‌شود و سال آینده نیز ادامه خواهد یافت.
شریعتی ضمن اشاره به تمرکز برنامه‌های قرآنی دارالقرآن بسیج بر موضوع حفظ قرآن ادامه داد: عمده برنامه‌های امسال در دارالقرآن بسیج سپاه امام رضا(ع) در حوزه حفظ قرآن است و می‌توان گفت هر حوزه بسیج در سطح استان حداقل 2 کلاس حفظ قرآن دارد که فعالیت آن‌ها از ابتدای تابستان شروع شده و تا آخر سال نیز ادامه دارد.
میانگین حفظ 3 جزء قرآن در طول سال
وی با اشاره به تمرکز برنامه‌های حفظ بر موضوع حفظ ترتیبی، گفت: کلاس‌های حفظ قرآن به صورت ترمی و حداقل یک ترم برای هر سطح اجرا می‌شود و به طور میانگین قرآن‌آموز در هر ترم یک جزء از قرآن کریم را حفظ می‌کند که به طور میانگین در هر سال 3 جزء بر محفوظات قرآن‌آموزان افزوده خواهد شد، تأمین اساتید حفظ در این کلاس‌ها از طریق دارالقرآن بسیج و گاهی با مشارکت اوقاف انجام می‌شود.
شریعتی اظهار کرد: لوح‌فشرده ترتیل‌خوانی استاد منشاوی و قرآن مخصوص حفظ بین تمام قرآن‌آموزان در رشته حفظ توزیع می‌شود و به طور متوسط هر دو هفته یک بار کلاس روش تدریس قرآن برای مربیان حفظ نواحی مقاومت برگزار می‌شود که این کلاس‌ها در نواحی مشهد و نزدیک آن به صورت مرکزی در شهر مشهد و در سایر نواحی مقاومت استان نیز هرچند ناحیه به صورت جمعی در یکی از نواحی به شکل محوری برقرار است.
رئیس دارالقرآن بسیج سپاه امام رضا(ع) با اشاره به ساختار این دارالقرآن در سطح استان ابراز کرد: دارالقرآن بسیج در هر یک از نواحی مقاومت بسیج یک زیر مجموعه دارد و در این مجموعه‌ها برنامه‌های ابلاغی از سوی بسیج و یک سری از برنامه‎‌های ابتکاری قرآنی از سوی ناحیه اجرا می‌شود.
آموزش صوت و لحن با هدف قرائت معناگرا
وی ادامه داد: کارگاه آموزش صوت و لحن نیز در هر یک از نواحی بسیج سطح استان تشکیل شده و مشغول فعالیت است که به صورت عمده قاریان نوجوانی که سطح تجوید عمومی را طی کرده‌اند و علاقه‌مند به یادگیری نغمات قرآنی هستند در این کارگاه‌ها تحت آموزش قرار می‌گیرند که هدف از برگزاری این کارگاه‌ها آموزش قرائت قرآن با محوریت تلاوت معناگرا است و بر این اساس حدود 700 نفر در سطح استان هم‌اکنون مشغول به فراگیری نغمات قرآنی هستند.
شریعتی گفت: آموزش مربیان قرآن پایگاه‌های الگوی بسیج نیز در آینده‌ای نزدیک اجرا می‌شود که بر اساس آن هریک از پایگاه‌های بسیج در بخش بانوان و آقایان یک نفر را به عنوان مسئول دارالقرآن پایگاه در نظر می‌گیرند و جهت آموزش و شرکت در دوره‌های توانمندسازی به دارالقرآن بسیج استان معرفی می‌کنند.
وی اضافه کرد: همچنین دوره توانمندسازی مربیان مهدهای قرآنی وابسته به بسیج درحال اجرا است و تاکنون چند مرحله از این دوره‌های آموزشی و توانمند سازی اجرا شد است که در این دوره‌ها روش‌های تدریس قرآن به صورت عملی به مربیان آموزش داده می‌شود.
توزیع رایگان محصولات قرآنی در مناطق محروم
وی به فعالیت‌های قرآنی دارالقرآن بسیج در حاشیه شهر مشهد اشاره کرده و افزود: در طول تابستان و زمان اوقات فراغت دانش‌آموزان، کلاس‌های آموزش روخوانی و روان‌خوانی قرآن برگزار شد که حدود 3 هزار نفر در سطح استان از این کلاس‌ها بهره‌مند شدند، البته بعضی کلاس‌ها در نواحی و پایگاه‌های سطح استان همچنان ادامه دارد که این کلاس‌ها به صورت عمده در حاشیه شهر مشهد با استقبال خوبی همراه شد و سعی شده تا در مناطق محروم و حاشیه شهر کتب و لوح‌های فشرده آموزش روخوانی و روان‌خوانی به صورت رایگان در اختیار قرآن‌آموزان قرار گیرد.
شریعتی به مکان‌های آموزشی بسیج در زمینه فعالیت‌های قرآنی اشاره کرد و گفت: برخی کلاس‌ها با توجه به ظرفیت پایگاه‌ها، حوزه‌ها و نواحی بسیج در همین مکان ها برگزار می‌شود اما در برخی رشته‌ها نیز آیین‌نامه‌هایی وجود دارد که کلاس‌ها و فعالیت‌های قرآنی در مساجد الگوی هر یک از نواحی، اجرا شود و به همین جهت و با همکاری هیئت امنای مساجد مورد نظر کلاس‌ها برگزار می‌شود.
وی با اشاره به رویکرد بسیج در برگزاری محافل انس با قرآن ابراز کرد: برگزاری محافل قرآنی در نواحی مختلف بسیج نیز با پیگیری فعالان قرآنی هر یک از نواحی و به صورت ابتکاری و در طول ماه مبارک رمضان و سایر ایام سال صورت می‌گیرد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: