کد خبر: 3657350
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۲
گروه فعالیت‌های قرآنی: در جامعه ما چنین تصور می‌شود که زنان و مردان نخبه قرآنی فقط فعالیت تک بعدی داشته و از پرداختن به سایر امور غافل هستند؛ در حالی که این تصور اشتباهی است که کاملاً برعکس بوده و در مورد نخبگان قرآنی صدق نمی‌کند.
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از آذربایجان‌شرقی، دایره فعالیت‌های بسیاری از نخبگان قرآنی تنها در یک جهت نبوده و بسیاری از آن‌ها در ابعاد مختلف فعالیت می‌کنند.
یکی از آن نخبگان قرآنی و ورزشی شهر تبریز سمیه وظیفه شعاع است که در کنار فعالیت‌های حفظ و داوری قرآن کریم در رشته ورزشی کاراته نیز فعالیت کرده و دارای مقام های متعدد استانی و کشوری است.
سمیه وظیفه شعاع دارای خانواده مذهبی است که در کم‌ترین زمان موفق به حفظ کل قرآن کریم شده ‌و تحصیلاتش را تا مقطع کارشناسی علوم تربیتی ادامه داده است.
وی‌ از اواخر سال 82  و زمانی که تنها 19 بهار از عمرش سپری شده بود حفظ قرآن کریم را آغاز می‌کند‌ و در مدت یک سال و نیم  و آن چنان که نیت کرده بود در میلاد امام رضا علیه السلام در سال 84 موفق به اتمام دوره حفظ کل قران کریم می شود.
سمیه وظیفه شعاع اکنون در کسوت یک بانوی نخبه ورزشی و قرآنی در تمام زمینه‌های قرآنی اعم از فعالیت‌های آموزشی صوت و لحن،حفظ ، تجوید و داوری فعل بوده  و در کنار ان ورزش های کاراته و شنا را نیز دنبال می‌کند.
سمیه وظیفه شعاع در گفت وگو با ایکنا، در مورد شیرینی زندگی با طعم قرآن گفت: زندگی با طعم قرآن یک شیرینی و حلاوت خاصی دارد.
 وی افزود: مانوس شدن با معانی و مفاهیم قرآنی و تدبر در معانی آن و به کار بستن آیات الهی در زندگی، از محکم‌ترین و استوارترین مسیر هدایت در زندگی از سفارشات قرآن کریم به شمار می‌رود.
نخبه قرآنی تبریز مهم‌ترین ویژگی یک مربی خوب قرآنی را  دلسوز بودن او اعلام کرده و می گوید:  اگر یک مربی دلسوز  شاگردان قرآنی خود نباشد اهمیت زیادی برای آنان قائل نمی‌شود و عاقبت و سرنوشت آنها برایش ارزش زیادی نخواهد داشت.
وظیفه شعاع  که به عنوان داور مسابقات قرآنی نیز مطرح است با اشاره به امر داوری در قرآن کریم ادامه داد «و اذا حکمتم بین الناس ان تحکموا بالعدل» هنگامی که میان مردم داوری می‌کنید، به عدالت داوری کنید.
حافظ کل قرآن کریم، راز احساس آرامش در تمام مراحل زندگی را انس با قرآن اعلام کرد و افزود: تنها یاد خدا آرام بخش دل‌ها است و من در تمام مراحل زندگی‌ام یاد خدا را سرلوحه خویش قرار داده و همیشه احساس آرامش می کنم.
وی با مرور خاطرات قرآنی خود گفت: لحظه لحظه با قرآن بودن شیرین و لذت بخش است، اگر بخواهم به یکی از خاطرات خوب قرآنی اشاره کنم باید بگویم قبولی در آزمون حفظ کل قرآن کریم که باعث شد از سوی مدیر موسسه مهد قرآن استان به مکه معظمه مشرف گردم از بهترین و شیرین ترین خاطرات قرانی است.
وظیفه شعاع اظهار کرد: به قرآن کریم  به عنوان یک مجموعه واحد می‌نگرم که آیات آن در عین کثرت موضوعی و تنوع فوق‌العاده دارای یک وحدت پیوندی هستند.
نخبه قرآنی و رزمی‌کار تبریزی می‌گوید: این تصور اشتباهی است که اگر کسی در راه قرآن گام بردارد تنها به امور مذهبی می‌‌پردازد در حالی که افرادی که با قرآن انس می‌گیرند شاداب‌تر از سایرین در تمام مراحل زندگی موفق و پیروزند و مطمئنا فعالان عرصه قرآنی در عرصه‌های مختلف نیز فعالیت گسترده دارند.
وی با اشاره به اینکه حافظان قرآن در عمل به آیات نورانی قرآن کریم مسئولیت  بسیار سنگین بر عهده دارند خاطرنشان کرد:  توفیقات انسان با عمل حاصل می گردد و همه حافظان مسئولیت دارند در حد توان در برگزاری کلاس‌های قرآنی جهت توسعه فعالیت‌های قرآنی قدم بردارند.
وظیفه شعاع به  عنوان بانوی قرآنی ورزشکار در رشته‌های ورزشی کاراته و شنا نیز فعال است آن چنان که خودش می‌گوید: در رشته ورزشی هنر رزمی کاراته زیر نظر خانم عباس‌زاده  فعالیت دارم و  رشته شنا نیز یکی دیگر از فعالیت های ورزشی من است.
وی تا کنون مقام های متعددی را در رشته حفظ قرآن و رشته کاراته کسب کرده و در سال 1394 در جشنواره ورزشی کاراته به عنوان نخبه قرآنی و ورزشی انتخاب و مورد تشویق قرار گرفته است.
و در سال 91 نیز از سوی استانداری آذربایجان‌شرقی به جهت فعالیت در راستای گسترش و اشاعه فرهنگ قرآنی به عنوان بانوی برتر استان انتخاب شده است.
او برنامه ریزی و داشتن هدف در زندگی را از مهم‌ترین عوامل موفقیت در کارها دانست و گفت: وقتی زندگی انسان با برنامه ریزی همراه باشد مطمئنا می‌تواند بسیاری از کارها و امور را با هم انجام دهد. به عنوان مثال من در کنار فعالیت‌های قرآنی در کلاس‌های فوریت‌های پزشکی جهاد دانشگاهی نیز حضور یافته و دوره های تخصصی را سپری کرده ام.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: