کد خبر: 3674666
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۶
یادداشت وارده/
گروه اجتماعی: دین اسلام برای کسب و کار، تجارت و فعالیت اقتصادی، آداب و شرایطی از جمله صداقت و راستی، انصاف در معامله و اجتناب از ظلم، پرهیز از سوگند خوردن در معامله، میانه‌روی در اقتصاد و... را در نظر گرفته است.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از کهگیلویه و بویراحمد، سید مجید بایگان، دانشجوی دکتری مدیریت آموزش عالی و پژوهشگر حوزه فرهنگ و آموزش عالی در یادداشتی که برای دفتر خبرگزاری ایکنا ارسال کرده، نوشت: امروزه وقتی به بازار می‌رویم و برای خرید مواد غذایی، کالاهای خانگی، خدمات خصوصی .... وارد مغازه یا دفتری می‌شویم، پس از انتخاب وسیله و رد و بدل شدن قیمت توسط فروشنده و خریدار، متاسفانه شاهد آن هستیم که بیشتر فروشندگان با سوگندهای فراوان از ائمه اطهار گرفته تا خانواده خود را سپری برای فروش کالا یا خدمات خود قرار می‌دهند.
می‌بینیم که فروشنده به حضرت عباس و یا دیگر ائمه توسل می‌جوید و با حرف‌هایی که همه ما می‌دانیم تقریباً بی اساس هستند( این قیمت خرید است- زیر قیمت دارم می‌فروشم- برایم صرف نمی کند و.....) کالا و خدمات خود را به خریدار می‌فروشد.
شگردهای جدیدی که تعدادی از فروشندگان در ایران دارند به محض ورود به مغازه‌ای، به هر کالایی که نگاه می‌کنیم فروشنده می‌گوید: این مانتو، پیراهن، شلوار و... را خواهر، برادر، خاله و..... فلان فامیلم پوشیدند و عالی است.
هر لباسی را که انتخاب کنی می‌گوید: این لباس تن خورش حرف نداره.
- هر کالایی را انتخاب کنی می‌گوید: این کالا پر فروش ترین کالا تو این هفنه بود.
و یا این کالا بهترین جنس است. این کالا آب رفت اصلاً ندارد. این کالا فقط از فلان کشور مطرح اروپایی آمده است.
این سوگندها آن قدر در ایران کلیشه‌ای شده که وقتی فروشنده برای فروش کالای خود شروع به سوگند خوردن می‌کند، خریدار در ذهن خود می‌گوید آره...
وقتی کالایی می‌خریم و به خانه می‌آییم، می‌گوییم که فلان کالا را با این تخفیف خوب گرفتم، فروشنده بدبخت فکر کنم ضرر کرد. (هیچ وقت اینطور نبوده و نیست. فروشنده هیچ وقت اگر نفعی نداشته باشد کالایش را نخواهد فروخت. مطمئن باشی که سود خوبی هم خواهد برد چون امروزه شاهد آن هستیم در ایران قیمت کالاها در مغازه چند برابر قیمت واقعی است.
بله واقعاً همین طور هست، دوره این کارها دیگر برای همه به سر آمده. دست فروشندگان مثل روز روشن برای خریداران رو شده است. پس چه بهتر فرهنگ قیمت واقعی را برای کالا و خدمات انتخاب کنیم که هم سود اندکی خود ببریم و هم خریدار از خریدش لذت ببرد و هم به سوگند متوسل نشویم و در نهایت فرهنگ اعتماد در بازار به سبک قدیم میان فروشنده و خریدار در جامعه رایج شود.
پيامبر اکرم(ص): اليَمينُ الكاذِبَةُ مَنْفَقَةٌ للسِّلْعَةِ مَمْحَقَةٌ للكَسْبِ
سوگند دروغ، كالا را رونق مى‌دهد امّا بركت را از كسب مى‌برد. (كنز العمّال: ۴۶۳۸۱)
در کتاب کافی، جلد ۵، صفحه ۱۵۳ نقل شده که امام علی(ع) در زمان حکومت خود همواره از بازار سرکشی می‌کرد و می‌فرمود: ای گروه بازاریان، از خدا بترسید (تقوا پیشه کنید) و از قسم خوردن در معامله پرهیز کنید.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: