کد خبر: 3679665
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۶ - ۰۶:۳۸
ايازي:
گروه سياست و اقتصاد: استاد حوزه و دانشگاه گفت: تفسير قرآن آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني از بديع‌ترين تفاسير است و وي به اخلاق اجتماعي توجه داشت و مسائل اخلاقي براي او حائز اهميت بود.

به گزارش خبرگزاري بين‌المللي قرآن(ايکنا) از کرمان، آيت‌الله سيدمحمدعلي ايازي، استاد حوزه و دانشگاه دیروز شنبه، 16 دی در مراسم گراميداشت نخستين سالگرد ارتحال آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني گفت: تفسير قرآن آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني از بديع‌ترين تفاسير است و وي به اخلاق اجتماعي توجه داشت و مسائل اخلاقي براي او حائز اهميت بود.
وي افزود: بسياري از عرفاي ما بيشتر حوزه‌هاي فردي را مطرح مي‌کنند، اما آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني مي‌گويد نيازهاي اساسي انسان با شيوه‌هاي اصلاح اخلاقي و تربيتي يک رابطه تنگاتنگ دارد و هر نوع توصيه و موضعي را بخواهيم براي جامعه داشته باشيم در صورتي مي‌تواند مفيد باشد که بتوانيم زمينه‌هاي اجتماعي اخلاق را درست کنيم حتي در حوزه مباحثي که اخلاق فردي باشد.
اين استاد حوزه و دانشگاه بيان کرد: امروز يکي از دغدغه‌ها و مشکلات ما بحث آسيب‌هاي اجتماعي است که با موعظه و نصيحت نمي‌توان کاري در اين زمينه کرد.
آيت‌الله ايازي با اشاره به سخن گهربار پيامبر اعظم(ص) مبني بر اينکه فقر انسان‌ها را به کفر مي‌کشاند، تصريح کرد: ممکن است فردي به علت فقر جاسوس اجنبي شود و بايد ببينيم چه اتفاقي افتاده که اين مسائل پيش آمده است.
وي عنوان کرد: زندگي سالم در جامعه سالم اين است که افراد کار و درآمد داشته باشند و حالت اعتدال آن است، جامعه‌اي بسازيم که در آن جامعه همه مردم زماني که به‌کار نياز دارند بتوانند کار و زندگي آن جامعه را تامين کنند.
آيت‌الله ايازي اظهارکرد: بايد فهم درستي داشته باشيم که بتوانيم بر اساس واقعيت‌ها بخواهيم افراد را به سمت ارزش‌هاي اخلاقي سوق دهيم و آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني در مورد مسائل نااميدي اين بحث را مطرح مي‌کند که نااميدي در جامعه و ترويج نااميدي مي‌تواند براي جامعه خطرناک باشد.
وي افزود: اگر بخواهيم جامعه خودنگهدار داشته باشيم آن جامعه بايد اميدش به اصلاح و آينده را حفظ کند و آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني درک درستي از واقعيات و شرايط اجتماعي داشت و موضع‌گيري‌هايش بر اساس واقعيت‌ها بود.
اين استاد حوزه و دانشگاه تأکيد کرد: ما معمولا به مسائل ظاهري شريعت تکيه مي‌کنيم و نتيجه آن تظاهر و ريا و نفاق است آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني مي‌گويد مسئله تزکيه، فلاح و سعادت انسان بايد محور آموزشي قرار گيرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: