کد خبر: 3680010
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۶ - ۰۶:۴۴
پلارک اعلام کرد:
گروه اجتماعی: رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور گفت: همۀ نیازهای مالی طرح‌های بازسازی و توسعۀ حرم‌های مطهر ائمه در عراق ، توسط مردم و علاقه‌مندان تأمین می‌شود و مردم مایلند در حد وسع خود در این پروژه‌ها شریک باشند.

به گزارش خبرگزاري بين المللي قرآن(ايکنا) از کرمان، حسن پلارک، رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور دیروز یکشنبه، 17 دی در بازید از پروژۀ معراج «طرح ترفیع گنبد حرم مطهر امام حسین(ع) در کرمان پیرامون پروژه‌های در دست اقدام ستاد گفت: در بازدیدی که از پروژۀ معراج داشتم، نسبت به قبل پیشرفت‌های قابل توجهی انجام شده و سگمنت‌ها آماده و بخشی از آن‌ها گالوانیزه شده و بخشی هم در حال گالوانیزه شدن است و این نشان از سرعت فرآیند کار دارد که به نظر می‌رسد هنوز هم جای افزایش سرعت را هم دارد.
وی به بخش ظاهری و نمای گنبد که به چشم زائر می‎آید، اشاره کرد و افزود: این بخش هنوز پیشرفت چشمگیری نداشته و امیدواریم هرچه زودتر خشت‌ها به مرحلۀ طلاکاری برسند و با نصب آزمایشی روی گنبد در معرض دید مردم قرار گیرند.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور با بیان اینکه آماده شدن و انتقال گنبد منوط به آماده شدن زیرساخت مربوطه در کربلاست، بیان کرد: حتما مدیر مجموعه برنامه را تنظیم کرده‌اند و با آماده شدن زیرساخت، گنبد هم آماده و منتقل می‌شود.
وی در ارتباط با سایر پروژ‌ه‌ای در دست اقدام در عتبات اظهارکرد: بزرگ‌ترین طرح توسعه را در نجف اشرف با صحن حضرت فاطمه زهرا(س) داریم که پیش از آن با خیل عظیم زائران به ویژه در ایام و مناسبت‌های خاص مانند نیمه شعبان، عید غدیر، ۱۳ رجب، اربعین و ... با حضور جمعیت چند میلیونی از سراسر دنیا، کوچک بودن حرم در نجف اشرف، نقیصۀ بزرگی برای مدیریت شیعه و زیارت زائرین بود اما به لطف خدا توفیق پیدا کردیم صحن حرم حضرت امیر علیه السلام را به بیست برابر افزایش دهیم که یک حرکت تاریخی و بی‌سابقه محسوب می‌شود.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور در ادامه اظهار امیدواری کرد: تا پایان سال جاری یا اوایل سال آتی مراحل اتمام پروژه صحن حضرت فاطمه زهرا(س) را در نجف اشرف داشته باشیم.
پلارک گفت: این پروژه که از بزرگ‌ترین پروژ‌ه‌های ما بود که طی کمتر از پنج سال به مرحلۀ اجرا درآمد، از هر جهت جوابگوی نیازهای زائران، عاشقان و ارادتمندان خواهد بود.
وی افزود: از ویژگی‌های این پروژه علاوه بر زمان کم اجرا، قیمت تمام شدۀ آن نسبت به پروژ‌ه‌هایی است که در کشورمان اجرا می‌شود که می‌توان گفت با نصف قیمت اجرا شده است.
پلارک مبلغ هزینۀ شده در صحن حضرت فاطمه زهرا(س) تا پایان کار را ۶۰۰ میلیارد تومان برشمرد و تصریح کرد: این مبلغ تماماً توسط مردم و خیران تأمین شده و دقت در کار، صرفه‌جویی در هزینه‌ها، خرید مصالح به طور مستقیم از تولید کننده، پیشگیری از ریخت و پاش‌های کارگاهی و حذف سود پیمانکاری موجب کاهش چشمگیر هزینه‌ها در این پروژه شده است.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور افزود: ما با هیچ پیمانکار سودجویی کار نکردیم و پیمانکاران به اندازۀ هزینه‌ها از ما پول دریافت کرده‌اند.
وی استحکام و زیبایی را از دیگر ویژگی‌های این پروژه برشمرد و گفت: معماری این طرح صد در صد ایرانی است و مصالح و نیازمندی‌ها و حتی کارگرانش هم از ایران تامین شدند.
پلارک در ادامه به بحث طرح توسعه حرم حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در کربلا اشاره کرد و گفت: یک سال از آغاز طرح توسعۀ این حرم می‎گذرد و امیدواریم بر اساس تعهدی که دادیم بتوانیم سازه را امسال اجرایی کنیم و اربعین سال آینده زائران را زیر سقف استقرار بدهیم.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور اظهارکرد: این امر هم به سرعت کار نیاز دارد در صورتی که کار در حرم سیدالشهدا(ع) بسیار سخت است و ما یک سال فقط برای تحکیم و آب‌بندی زمین کار کردیم.
پلارک این پروژه را بسیار خاص، ویژه و ارزشمند ارزیابی کرد و گفت: پروژۀ طرح ترفیع گنبد و لاغرسازی و مقاوم‌سازی ستون‌های اطراف ضریح مطهر که توسط ستاد بازسازی استان کرمان در حال انجام است از پروژه‌های بزرگ، ارزشمند و حساس ما است.
وی در ادامه یادآور شد: توسعۀ حرم امامین جوادین (ع) مدتی است که آغاز شده بخشی از آن در ماه‌های آینده افتتاح خواهد شد و بخشی دیگر به نام صحن حضرت صاحب الزمان (عج) در حال اجراست که فضای حرم را بیش از 10 برابر وسعت می‌بخشد.
پلارک گفت: در سامرا در حال تملک زمین تا شعاع ۳۰۰ متری اطراف حرم هستیم و ممکن است این طرح پنج سال یا بیشتر به طول انجامد چرا که طرح عظیمی است و سامرا را از مظلومیت خارج می‌کند.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور افزود: اخیراً گروه‌ها و تیم‌های مطالعاتی ما در سوریه بحث توسعه حرم حضرت زینب و حضرت رقیه(س) را آغاز کرده‌اند.
وی تأکید کرد: همۀ نیازهای مالی طرح‌های بازسازی و توسعۀ حرم‌های مطهر ائمه در عراق ، توسط مردم و علاقه‌مندان تأمین می‌شود و مردم مایلند در حد وسع خود در این پروژه‌ها شریک باشند.
پلارک گفت: کسانی که اقدام به خرید خشت طلای گنبد حرم آقا سیدالشهدا(ع) می‎کنند، کار ارزشمندی انجام می‌دهند و برخی با پرداخت 2 میلیون و 150 هزار تومان یک خشت طلا را خریداری می‌کنند که تا ابد به نام خودشان ثبت است و برخی در قالب پروژۀ «خشت‌هایی برای بهشت»، روزی ۱۱۰ تومان پرداخت می‌کنند که ماهانه ۳۳۰ هزار تومان می‌شود و بسیاری از مردم مشترک این طرح هستند و ماهانه پرداخت می‌کنند.
وی به روش دیگری مبنی بر استفاده از اپلیکیشن اشاره کرد و گفت: در این روش هم هر کسی به اندازه‌ای که مایل است کمک می‎کند و به این ترتیب ما سالانه ۱۲ میلیارد تومان کمک مردمی برای بازسازی و توسعۀ حرم‌های مطهر جمع‌آوری می‌کنیم که بسیاری از پروژه‌های ما را پوشش می‌دهد.
پلارک اظهارکرد: ما روش‌های دون شأن اهل بیت(ع) برای جمع‌آوری کمک‌های مردم را قائل نیستیم، مردم عراق و ایران و مسئولان پروژه‌های ما را دیدند و تأیید کردند، سرعت و کیفیت پروژ‌ه‌هایی که ما اجرا کردیم به گونه‌ای‌است که مردم با اعتماد کامل کمک می‌کنند.
وی تأکید کرد: تولیت حرم آقا امام رضا(ع) و مهندسین فنی حرم از پروژۀ در حال اجرا در حرم امام حسین(ع) بازدید کردند و پیشنهاد داشتند که نظیر این کار در حد ضرورت در حرم امام رضا(ع) انجام شود.
منبع: معاونت فرهنگی و روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات استان کرمان

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: