کد خبر: 3680602
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۷
گروه فرهنگی: تفاهم نامه همکاری بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و استانداری آذربایجان‌شرقی امضاء شد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از آذربایجان‌شرقی، به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، تفاهم نامه همکاری بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و استانداری آذربایجان‌شرقی امضاء شد.

محمد محمدپور، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی، گفت: تفاهم نامه همکاری در قالب ٨ ماده بین سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مجید خدابخش استاندار آذربابجان‌شرقی امضا شد.

وی اظهار کرد: موضوع و محورهای همکاری این تفاهم نامه شامل تکمیل و تجهیز طرح‌های نیمه تمام تملک دارایی‌های سرمایه‌ای فرهنگی و هنری آذربایجان‌شرقی و توسعه فعالیت‌های دینی، فرهنگی و هنری در حوزه‌های مختلف با لحاظ تبریز ٢٠١٨ است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی، توسعه آموزش و تقویت زیرساخت‌های فرهنگی و هنری استان و توجه به فرهنگ و هنر اقوام استان و بهره گیری از ظرفیت‌های آن‌ها در راستای وحدت و انسجام فرهنگ ملی را از دیگر محورهای همکاری در این تفاهم نامه اعلام کرد.

محمدپور ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این تفاهم نامه متعهد به تکمیل و تجهیز تالار مرکزی تبریز با اعتبار ٢٨٠ میلیارد ریال، تکمیل و تجهیز موزه هنرهای معاصر تبریز با ١٥٠ میلیارد ریال و تامین ٥٠ درصد اعتبار مورد نیاز نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز، روز ملی شعر و ادب و جایزه ادبی استاد شهریار شده است.

وی کمک سالانه ٤ میلیارد ریال برای تجهیز مجتمع‌های فرهنگی و هنری در حال ساخت در شهرستان های اسکو، آذرشهر، کلیبر، هوراند و خداآفرین و مجموعه فرهنگی تاریخی مقبره الشعرای تبریز را از دیگر تعهدات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: از دیگر تعهدات وزارت ارشاد در این تفاهم نامه مدیریت و اجرای طرح‌های تحقیقاتی و انتشاراتی بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان به مبلغ ١٥ میلیارد ریال و انتقال برخی از رویدادهای ملی و بین المللی مرتبط با وزارت از مرکز به استان به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی است.

محمدپور با بیان اینکه در این تفاهم نامه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متعهد شده تا سالانه حداقل ١٠ میلیارد ریال به فعالیت‌های فرهنگی، هنری و دینی و انجمن‌های فرهنگی و هنری کمک کند، ادامه داد: برگزاری ٢٥ امین جشنواره ملی هنرهای تجسمی جوان در شهریور ٩٧ در تبریز و اختتامیه جشنواره پروین اعتصامی از بندهای این تفاهم نامه است.

وی گفت: تولید نمایش‌های میدانی با بهره گیری از آئین‌ها، بازی‌های نمایشی، رسوم، متل‌ها و مناسک اقوام ایرانی با محور تبریز ٢٠١٨ و اجرای نمایش موسیقیایی اقوام ایرانی در استان از دیگر بندهای این تفاهم نامه است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی، کمک به تبدیل سالن‌های مجتمع‌های فرهنگی و هنری به سالن سینما در شهرستان عجب‌شیر و ملکان و شهرستان‌های مستعد در طول دوره اجرای تفاهم نامه، برگزاری همزمان جشنواره فیلم فجر در استان و ایجاد دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی در منطقه آزاد ارس از دیگر بندهای مورد تعهد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

محمدپور افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این تفاهم نامه به برگزاری هفته‌های فرهنگی و هنری تبریز و جشنواره استانی و یا فرامرزی مطبوعاتی با کشورهای همسایه با هدف تقویت ابعاد گردشگری تبریز و جشنواره آواها و نغمه ها به صورت بین‌المللی در هفته قرآن و عترت استان در سال ٩٧ و تجهیز کانون های فرهنگی و هنری مساجد و کتابخانه های مربوطه متعهد شد.

وی حمایت از رسانه‌های محلی و منطقه‌ای با رویکرد اطلاع رسانی موضوع تبریز ٢٠١٨، انتشار ویژه نامه های موثر در حوزه گردشگری تبریز و ارائه تسهیلات کم بهره به بنگاه های مطبوعاتی را از دیگر تعهدات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این تفاهم نامه اعلام کرد.

محمدپور افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این تفاهم نامه به مشارکت در تکمیل مرحله دوم طرح راه اندازی و تجهیز استودیوی ضبط آثار صوتی و تصویری قرآنی تبریز به مبلغ ٢ میلیارد ریال، حمایت از فعالیت های قرانی در سال ٩٧ به مبلغ ٦ میلیارد ریال و افزایش سهم حمایت از فعالیت های قرآنی وزارت مذکور نسبت به سال ٩٦ به میزان ٦٠ درصد متعهد شد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: