کد خبر: 3680741
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۵
گروه اجتماعی: معاون اول رئیس جمهور، آذربایجان‌شرقی را استانی مهم و پرظرفیت توصیف کرد و گفت: این استان و مرکز آن تبریز از جهات گوناگون تمدنی، آثار تاریخی و موقعیت جغرافیایی برای ایران دارای اهمیت است و هیچ مقطع سرنوشت سازی در کشور وجود ندارد که تبریز لنگرگاه آن نبوده باشد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از آذربایجان‌شرقی، به نقل از روابط عمومی استانداری آذربایجان‌شرقی، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور، عصر روز گذشته  در جلسه مجمع نمایندگان استان، آذربایجان‌شرقی را استانی مهم و پرظرفیت توصیف کرد و گفت: این استان و مرکز آن تبریز از جهات گوناگون تمدنی، آثار تاریخی و موقعیت جغرافیایی برای ایران دارای اهمیت است و هیچ مقطع سرنوشت سازی در کشور وجود ندارد که تبریز لنگرگاه آن نبوده باشد.

وی، همچنین استان آذربایجان‌شرقی را استان صنعتی دانست و افزود: آذربایجان‌شرقی از ظرفیت گسترده‌ای در بخش‌های مختلف و از جمله بخش صنعت برخوردار است و بخش خصوصی نیز در این استان در بخش صنعت فعالیت خوبی دارد.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای برگزاری مراسم تبریز 2018 به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام، این رویداد را رویدادی بسیار مهم ارزیابی کرد و اظهار کرد: همه دستگاه‌های اجرایی کشور تمام توان خود را بکار گیرند تا این مراسم بخصوص به دلیل رقابت میان کشورهای اسلامی، به بهترین شکل ممکن برگزار شود.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به مطالبه نمایندگان مردم استان آذربایجان‌شرقی مبنی بر آموزش زبان آذری در مدارس این استان و تبدیل بنیاد فرهنگ و ادب آذری به فرهنگستان زبان ترکی آذری، لازمه این اتفاق را طرح موضوع در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی دانست و افزود: البته موضوع آموزش زبان ترکی آذری در مدارس این استان باید از طریق مذاکره با وزیر آموزش‌وپرورش و برنامه‌ریزی برای این مطالبه پیگیری گردد که امیدواریم بتوانیم این درخواست را عملی کنیم.

جهانگیری با تأکید بر اینکه معدن مس سونگون در شهرستان ورزقان که می‌تواند به توسعه این منطقه و محرومیت‌زدایی کمک کند باید تا مرحله کاتد نهایی شود، از توجه ویژه دولت برای توسعه معادن و بخصوص معدن سونگون خبر داد و بر لزوم استفاده حداکثری از ظرفیت‌های این معدن و راه‌اندازی صنایع پایین‌دستی آن تأکید کرد.

وی در ادامه این جلسه با اشاره به اهمیت دریاچه ارومیه و حساسیت کل کشور نسبت به احیاء و حفظ این دریاچه، تصریح کرد: اگر مسائل این دریاچه جدی شود، آثار مخرب آن می‌تواند گریبان گیر همه مناطق شمال غرب کشور و حتی مناطق مرکزی شود ازاین‌رو باید با همه توان به دنبال حل‌وفصل مسائل دریاچه ارومیه باشیم و دولت نیز محدودیتی برای تأمین اعتبار در این زمینه قائل نیست.

معاون اول رئیس جمهور همچنین از تسهیلات اشتغال روستایی به‌عنوان فرصتی برای اشتغال‌زایی و توسعه مناطق روستایی استان آذربایجان‌شرقی وسایر استان‌های کشور یاد کرد و افزود: البته باید سازوکاری برای نظارت بر اجرای این برنامه وجود داشته باشد تا این اعتبارات حتماً در روستاها هزینه شود.

مجید خدابخش، استاندار آذربایجان‌شرقی نیز در این جلسه گزارشی از وضعیت استان در بخش‌های مختلف ارائه کرد و ضمن تشریح مهم‌ترین مسائل و اصلی‌ترین چالش‌های استان، خواستار کمک دولت برای تکمیل طرح‌های در دست اقدام شد.

وی، با اشاره به اهمیت رویداد تبریز 2018 در توسعه صنعت گردشگری استان و کشور و ضرورت تقویت زیرساخت‌های حمل‌ونقل در این راستا، خواستار تسریع در اجرای پروژه راه‌آهن تبریز- میانه با کمک دولت شد.

وی همچنین بر مساعدت دستگاه‌های ملی در خصوص پروژه‌های مهمی چون احیای دریاچه ارومیه، متروی تبریز، آزادراه تبریز- بازرگان، آزادراه مراغه- هشترود و گازرسانی به نیروگاه‌های جدید و تأمین سهم دولت از پروژه‌های فاینانس تأکید کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: