کد خبر: 3685768
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۹
نماینده مجلس عراق در گفت‌وگو با ایکنا:
گروه بین‌الملل: عضو مجلس نمایندگان عراق تصریح کرد: جنبش‌های اجتماعی زنان در جهان اسلام هنوز جنبش‌هایی غیرتأثیرگذار و ضعیف هستند و ما نیازمند تأسیس یک شبکه پارلمانی زنان در سطح کشورهای اسلامی هستیم.

زناناقبال عبدالحسین، نماینده زن مجلس نمایندگان عراق و عضو کمیسیون روابط خارجی پارلمان این کشور، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) گفت: زنان از صدر اسلام و از بیش از هزار سال  تاکنون نقشی پیشرو و  برجسته در عرصه‌های مختلف اجتماعی ایفا کرده که نمونه بارز آن رشادت‌ها  و مجاهدت‌های حضرت زینب(س) در واقعه جانگداز عاشورا است، به‌طوری که علما و اندیشمندان مسلمان در طول تاریخ از ایستادگی حضرت زینب(س) در مقابل ظلم و ستم و بی‌عدالتی حکومت اموی تمجید و تقدیر کرده‌اند.

وی در ارتباط با جنبش‎های اجتماعی و سیاسی زنان تصریح کرد: در شرایط کنونی، زنان مسلمان در پارلمان‎های عربی و اسلامی تلاش می‎کنند با تأسیس کمیسیون‌ها و شبکه‌های پارلمانی، جایگاه خود را در جهان اسلام و عرصه بین‎الملل تحکیم کنند و صدای خود را در زمینه مسائل مربوط به خانواده، کودکان و نقض حقوق زنان و مسائل و مشکلات مختلف بلند کنند.

اقبال عبدالحسین در ادامه افزود: با وجود حرکت‌ها و اقداماتی که تاکنون در مسائل مربوط به زنان در کشورهای اسلامی صورت گرفته، اما جنبش‎های اجتماعی زنان همچنان جنبش‎هایی ضعیف هستند، اما ما به مرور زمان به  پررنگ شدن نقش بانوان در زمینه‎های مختلف اجتماعی و سیاسی امیدوار هستیم.

25 درصد کرسی‌های پارلمان

عبدالحسین در رابطه با تحولات اخیر عراق در رابطه با تقویت نقش زنان در زمینه‎های مختلف اجتماعی و سیاسی گفت: بعد از سقوط  رژیم صدام در عراق قانونی تصویب شده که براساس 25 درصد کرسی‌های پارلمان یعنی حدود یک چهارم کرسی‏‎های مجلس نمایندگان باید به بانوان اختصاص داده شود.

اسلام مانعی برای ایفای نقش زنان در جامعه نیست

وی با تأکید بر این که کشورهای عربی و اسلامی می‌توانند از این فضای به‌وجود آمده در عراق برای زنان الگوگیری کنند، تصریح کرد: در بیشتر جوامع عربی و اسلامی، پست‌های مهم و کلیدی در اختیار مردان قرار می‌گیرد و رویکرد‌ها به سمت کاندیداشدن مردان است، به همین دلیل این قانون در عراق تصویب شد تا زنان نقش متمایزی در امور سیاسی داشته باشند و اکنون پس از گذشت سه دوره از پارلمان عراق، زنانی هستند که در کسب آراء با مردان رقابت می‎کنند.

اسلام مانعی برای ایفای نقش زنان در جامعه نیست

عضو کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق در ارتباط با نگاه محافظه‌کارانه‌ای که نسبت به حضور زنان در جامعه وجود دارد، گفت: من معتقدم گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی و تحول ابزارهای ارتباطات اجتماعی موجب گشته که جهان نه به یک دهکده کوچک بلکه به یک صحفه نمایش کوچکی تبدیل شده که انسان از طریق آن می‌تواند همه آنچه در جهان اتفاق می‌افتد را ببیند.

وی در رابطه با تعصب برخی مردان در رابطه با حضور زنان در عرصه‌های مختلف اجتماعی گفت: زنان از زمان ظهور اسلام دارای تقشی متمایز و فعالی در جامعه بوده‎اند که این امر بازتاب‌ها و انعکاسات فراوانی داشته است.

اسلام مانعی برای ایفای نقش زنان در جامعه نیست

الگوگیری زنان

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به نقش‌آفرینی حضرت زینب (س) در مقابل ظلم و ستم دستگاه فاسد اموی که بعد از بیش از هزار سال از سوی علما و اندیشمندان مسلمان و آزادگان جهان مورد ستایش قرار می‌گیرد، تصریح کرد:  دین اسلام زنان را از کسب مناصب منع نمی‎کند، زیرا زنان در جوامع اسلامی دارای شخصیت و قدرتی هستند که آن را از حضرت زینب(س) به ارث برده است.

ضرورت شبکه پارلمانی

اسلام مانعی برای ایفای نقش زنان در جامعه نیست

این بانوی سیاستمدار عراقی در پایان سخنان خود پیشنهاد داد که یک شبکه‌‌ پارلمانی متشکل از زنان مسلمان تشکیل شود که ضمن رسیدگی به مشکلات و دغدغه‌های زنان، در راستای قانونگذاری برای تقویت نقش زنان مسلمان در جوامع اسلامی تلاش کند.

اقبال عبدالحسین، عضو مجلس نمایندگان عراق و عضو کمیسیون روابط خارجی پارلمان این کشور است که در سیزدهمین اجلاس بین‌المجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی که دی‌ماه سال جاری در تهران برگزار شد، حضور داشت/.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: