کد خبر: 3689961
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۳
اهم اخبار و رویدادهای قرآنی هفته؛
گروه فعالیت‌های قرآنی: طی سومین هفته بهمن‌ماه می‌توان به رویدادهای متنوع و متعدد در حوزه‌های قرآنی کشور چون معرفی نماینده ایران در مسابقات بین‌المللی قرآن اردن، برگزاری جلسه مربیان طرح اسوه، اجرای طرح دانشجومعلم قرآن برای جامعه هدف سازمان بهزیستی و... اشاره کرد.

دانشجو معلم قرآنی

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، سومین هفته از بهمن‌ماه با اخبار و رویدادهای متفاوت در حوزه قرآن اعم از معرفی نماینده ایران در مسابقات بین‌المللی قرآن بانوان کشور اردن، تشکیل نود و یکمین جلسه مجمع مشورتی شورای توسعه فرهنگ قرآنی، قدردانی مسئول مرکز قرآن و عترت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها از ورود جهاد دانشگاهی به عرصه کارآفرینی قرآنی،  قدردانی دفتر آیت‌الله‌العظمی صافی گلپایگانی از شبکه قرآن سیما، اعلام «میقات‌القرآن» به عنوان مؤسسه برتر هفته از نگاه ایکنا، ابلاغ دستورالعمل بخش آواها و نغمات دینی مسابقات قرآن و ... مواجه شدیم.

برپایی نشست مشترک مدیر شبکه قرآن سیما با برنامه‌سازان

این شبکه طی این جلسه بر بهره‌گیری از آیتم گزارشی جهت ارتقای برنامه و همکاری با پژوهشگران و نویسندگان جهت ارتقای کیفی برنامه‌ها، توجه بر کوچک سازی در برنامه‌ها، به‌روز بودن در طراحی قالب‌ها و کلیپ‌ها و استفاده از موسیقی بدون‌ ساز در برنامه‌ها از جمله مواردی بود که طی این جلسه به آن تأکید شد.
تشکیل نود و یکمین جلسه مجمع مشورتی شورای توسعه فرهنگ قرآنی
نود و یکمین جلسه مجمع مشورتی شورای توسعه فرهنگ قرآنی با موضوع بررسی فرصت‌ها و آسیب‌ها معرفی و تجلیل از چهره‌های قرآنی، جلسه ارائه گزارشی از فعالیت‌ها و نیز بررسی مسائل قرآنی جامعه‌المصطفی(ص) العالمیه و ارائه گزارشی از فعالیت‌های پژوهشی پژوهشگاه فرهنگ و معارف قرآن کریم دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد. همچنین اعضای مجمع مشورتی بازدیدی از پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن کریم به عمل آوردند. در این بازدیدها بحث‌های مختلفی مطرح شد که از جمله آنها حمایت از این مراکز و مشکلاتی که پیش روی آنها وجود دارد، بود. برای اطلاع از مشروح این جلسه اینجا کلیک شود.

تدوین دستورالعمل‌های قرآنی سازمان اوقاف در سال ۹۷

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمصطفی حسینی، رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه در حاشیه آیین گشایش دوره آموزشی روسا و کارشناسان ادارات قرآنی منطقه غرب کشور در کرمانشاه، گفت: به صورت عملی، کارشناسانی که در این آیین گشایش حضور دارند، راجع به مباحث و محورهایی که در جلسه مطرح می‌شود، نظرها، پیشنهادها و دغدغه‌های خودشان را مطرح می‌کنند تا مسئولینی که از ستاد سازمان در اینجا حضور دارند با جمع‌بندی و تجمیع این مطالب مواردی که نیاز است در دستورالعمل‌های سال ۹۷ اعمال شود، اعمال کنند.

قدردانی دفتر آیت‌الله‌العظمی صافی گلپایگانی از شبکه قرآن سیما

دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت‌الله‌العظمی صافی گلپایگانی با اهدای لوحی به محمدحسین محمدزاده، مدیر شبکه قرآن و معارف سیما از این شبکه به جهت اقدامات و فعالیت‌های دینی و همچنین پوشش رسانه‌ای جشن بزرگ میلاد امام حسن عسکری(ع) تشکر کرد.

رونمایی از« نخستین پژوهش میدانی از وضعیت قرآنی مردم در شهر تهران»

از سوی سازمان دارالقرآن الکریم،‌ مراسم رونمایی از «نخستین پژوهش میدانی از وضعیت قرآنی مردم در شهر تهران» با عنوان پایبندی به قرآن کریم یافته‌ها و پیمایش حیات قرآنی در شهر تهران ۲۵ بهمن‌ماه در سالن اجتماعات این سازمان برگزار می‌شود. این پژوهش میدانی در سال ۹۵ به مدت یک سال در سطح شهر تهران و با همکاری معاونت پژوهش سازمان تبلیغات اسلامی و معاونت آموزش و پژوهش سازمان دارالقرآن انجام شده که پس از تجزیه و تحلیل داده‌های اطلاعاتی و آمارها، کتاب حاضر چاپ شده و در تاریخ مورد نظر رونمایی می‌شود.

احتمال ادغام جشنواره «آیات» و «مشکات»

حجت الاسلام والمسلمین حسین سلیمانی، مدیرکل روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه در حاشیه دومین روز از دوره آموزشی رؤسا و کارشناسان ادارات قرآنی در استان کرمانشاه گفت: با هماهنگی‌های انجام شده قرار شد در سال ۹۷ جشنواره ملی «مشکات» را در حوزه تولیدات رسانه‌ای قرآن برگزار کنیم. این جشنواره در حوزه تولیدات رسانه‌ای قرآنی اعم از فیلم، مستند، موشن‌گرافی و ...همچنین شناسایی افرادی که در این راستا فعالیت می‌کنند، خواهد بود که مشابهتی با جشنواره ملی آیات که توسط معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد برگزار می‌شود، دارد و برای اینکه موازی‌کاری صورت نگیرد در حال حاضر با معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال رایزنی هستیم که در صورت امکان به صورت مشترک برگزار شود و در این خصوص یک همگرایی در کشور به وجود بیاید.

قدردانی از ورود جهاد دانشگاهی به عرصه کارآفرینی قرآنی

حجت‌الاسلام والمسلمین حسین افتخاریان، مسئول مرکز قرآن و عترت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با حضور در جمع شرکت کنندگان در طرح دانشجومعلم قرآن کریم، ویژه دانشجویان جامعه هدف سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه باید مهارت آموزشی خود را به مهارت کارآفرینی گره بزنیم، گفت: یکی از کارهای خوبی که جهاد دانشگاهی شروع کرده است، بحث کارآفرینی قرآنی بوده است. جزئیات بیشتر این مراسم را اینجا بخوانید.

آغاز جلسات خانگی در سالگرد تأسیس رادیو قرآن

جلسه‌ای با موضوع برپایی جلسات قرآن خانگی با حضور احمد ابوالقاسمی، مدیر رادیو قرآن، محمد سلیمی، مدیر گروه تلاوت و محافل رادیو قرآن، حجت‌الاسلام والمسلمین محمودرضا ذکاوت، مشاور رادیو قرآن، اسماعیل شادلوئی از قاریان و پیشکسوتان قرآنی و مسعودرضا خالقی از تهیه کنندگان برجسته رادیو قرآن با هدف برگزاری محافل قرآنی خانگی به میزبانی اساتید و قاریان قرآن در منزل آن‌ها در رادیو قرآن برگزار شد.

برپایی ظهر دلنشین «محمد خواجوی» در ایکنا 

نشست صمیمانه‌ای به منظور تجلیل از اساتید و پیشکسوتان قرآنی هر از چند گاهی به پاس قدردانی از زحمات اساتید با حضور دوستان و شاگردان با عنوان «ظهر دلنشین» در محل خبرگزاری ایکنا برگزار می‌شود که این بار اختصاص یافته است به «محمد خواجوی» قاری، مدرس و مؤلف کتب قرآنی؛ فردی که از پیشگامان در آموزش‌های نوین قرآنی بوده است و ریاست سازمان دارالقرآن الکریم را نیز در کارنامه کاری خود دارد. این مراسم چهارشنبه، ۲۵ بهمن‌ماه از ساعت ۱۴ در سالن کنفرانس خبرگزاری ایکنا واقع در تهران، خیابان انقلاب اسلامی، خیابان قدس، خیابان بزرگمهر، شماره ۸۵ برگزار می‌شود.

 

جلسه هم‌اندیشی رؤسا و مدیران عامل اتحادیه‌های قرآنی استان‌ها برگزار شد

این جلسه که به میزبانی اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور و با موضوع تبادل‌نظر برای رفع مشکلات و موانع اتحادیه‌های استانی و مؤسسات مردمی برگزار شد، همراه با حواشی و دیدگاه‌های متفاوت مدیران عامل اتحادیه‌ها بود. جلسه فوق با حضور نمایندگان، رؤسا و مدیران عامل اتحادیه‌های بیش از ۲۳ استان کشور، در محل لانه جاسوسی سابق تشکیل شد. علاقه مندان برای اطلاع از محتوای این جلسه اینجا کلیک کنند.

معرفی نماینده ایران در مسابقات بین‌المللی قرآن بانوان کشور اردن

«مریم شفیعی» به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در رشته حفظ کل قرآن جهت شرکت در سیزدهمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم بانوان کشور اردن عازم این کشور خواهد شد. این مسابقه از ۲۸ اسفند ماه ۱۳۹۶ تا ۴ فروردین‌ماه ۱۳۹۷ در اردن برگزار خواهد شد و متسابقین کشورها به مدت ۶ روز به رقابت می‌پردازند.

ابلاغ دستورالعمل بخش آواها و نغمات دینی مسابقات قرآن

مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه دستورالعمل اجرایی بخش آواها و نغمات دینی مسابقات سراسری قرآن کریم را ابلاغ کرد. بر اساس این ابلاغیه مسابقات بخش آواها و نغمات دینی در رشته‌های اذان،‌ دعاخوانی، همخوانی، هم‌سرایی،‌آثار دو یا چند زبانه و انشاد انفرادی برگزار می‌شود که در این بین رشته اذان، مقطع‌خوانی گروهی و انشاد انفرادی تنها مختص آقایان خواهد بود. در این بخش هر کدام از شرکت‌کنندگان باید در آزمون کتبی نیز حضور داشته باشند. همچنین رشته هم‌سرایی مرحله شهرستانی ندارد. برای دریافت آیین نامه اینجا کلیک شود.

ابلاغ آئین‌نامه سی و سومین دوره جشنواره قرآنی دانشجویان وزارت علوم

آئین‌نامه سی و سومین دوره جشنواره قرآن و عترت دانشجویان وزارت علوم طی روزهای اخیر به دانشگاه‌های سراسر کشور ابلاغ شد. در این آئین‌نامه زمانبندی آغاز جشنواره در مرحله مقدماتی یا دانشگاهی بهمن و اسفندماه عنوان شده است. همچنین زمان برگزاری مرحله منطقه‌ای اردیبهشت‌ و زمان برگزاری مرحله کشوری نیز شهریورماه سال ۹۷ اعلام شده است. همچنین در این آئین‌نامه بر این موضوع که افراد شرکت‌کننده در جشنواره در زمان برگزاری مرحله مقدماتی باید دانشجوی یکی از مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکتری باشند، تأکید شده است. این جشنواره در شش بخش و ۳۳ رشته برگزار می‌شود، بخش آوایی و معارفی یا کتبی هر کدام در ۹ رشته، بخش پژوهشی و فن‌آوری هر کدام در دو رشته، بخش هنری در هفت رشته و بخش ادبی نیز در چهار رشته برگزار می‌شود.  برای اطلاع از مفاد آیین نامه اینجا کلیک کنید.

برپایی مسابقات قرآن بازنشستگان سپاه تهران

اولین دوره مسابقات قرآن بازنشستگان سپاه محمد رسول‌الله(ص)، ۱۵ بهمن‌ماه در سالن شهید رشادی حسینیه فاطمه‌الزهرا(س) برگزار شد. در این مسابقات که با حضور ۱۵۰ شرکت‌کننده و در رشته‌های قرائت، حفظ، تفسیر و اذان برگزار شد،‌ شرکت‌کنندگان رقابت یک‌روزه خود را برگزار کردند. محوریت رشته‌های حفظ در این رقابت قرآنی سوره مبارکه واقعه در نظر گرفته شده بود.

تلاش برای اتصال «اسوه» به طرح ارزیابی قاریان

دومین نشست هم اندیشی استادان قرائت عضو طرح «اسوه»(طرح تربیت قاریان نوجوان و جوان) روز گذشته ۱۹ بهمن ماه در دو نوبت صبح و بعدازظهر برگزار شد و امروز جمعه، ۲۰ اسفندماه ادامه دارد. گزارش کامل این نشست را اینجا ببینید.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: