کد خبر: 3691200
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۰
تا هفته گذشته رکورد تاریخی بالاترین قیمت سکه در سال ۸۹ ثبت شد، در آن زمان قیمت اونس جهانی به یک هزار ۸۰۰ دلار رسیده بود و قیمت سکه دران زمان به یک میلیون ۵۰۰ هزار تومان رسیده بود، اما دیروز به دلیل افزایش نرخ اونس جهانی و همچنین افزایش نرخ دلار قیمت سکه رکورد تاریخی را ثبت کرده است و به قیمت یک میلیون ۵۵۷ هزار تومان رسیده است. این نرخ تا کنون سابقه نداشته است.

به گزارش ایکنا؛ جهان اقتصاد نوشت: محمد کشتی‌آرای رئیس سابق اتحادیه کشوری طلا و جواهر در گفتگو با جهان اقتصاد با اشاره به مطلب فوق افزود: حباب سکه اکنون به حدود ۵۰ هزار تومان رسیده است.

این کارشناس ارشد طلا با اشاره به تاثیر طرح پیش فروش سکه بر بازار طلا گفت: پیش فروش سکه برای سر رسید شش ماهه و یک ساله در نظر گرفته شده است.

این اقدام بانک مرکزی موجب شده است تا التهابات تقاضایی که برای خرید یا تبدیل پول به سکه است را کاهش دهد، اما این طرح تاثیری بر بازار طلا ندارد، زیرا در حال حاضر بسیاری از مردم قصد دارند تا دارایی هایشان را تبدیل به سرمایه کنند و به نوعی می خواهند سپرده گذاری کنند و لی تاثیری بر تقاضا و عرضه سکه ندارد . این در حالی است که نیاز های بازار در حراج های بانک مرکزی در حال تامین شدن است.

وی با اشاره به این که بعضی ها عقیده دارند با این حراج ها قیمت سکه کاهش می یابد گفت: این فکر غلط است زیرا قیمت سکه با حراج ها و واگذاری ها کاهش نمی یابد بلکه فقط بازار را تنظیم و حباب را از بین خواهد برد. یعنی حباب و قیمت کاذب سکه که به دلیل افزایش تقاضا و عدم عرضه از بین خواهد برد

وی با اشاره به این که بانک مرکزی تا کنون در اهداف خود موفق بوده است، گفت: حباب سکه قبل از حراج سکه به ۲۲۰ هزار تومان رسیده بود. بعد از اجرای این طرح حباب سکه به ۴۰ هزار تومان رسیده است. و تا ساعت ۱۲ روز دوشنبه حباب سکه با مقداری افزایش به حدود ۵۰ هزار تومان رسیده است.

مرتضی ابراهیمی

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: