کد خبر: 3699203
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۱
گروه فرهنگی-سرپرست اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی گفت: هشتمین دوره طرح آرامش بهاری از 25 اسفند 96 تا 15 فروردین سال 97 با میزبانی 85 بقعه در استان مرکزی اجرایی می‌شود.

به گزارش ایکنا از استان مرکزی، حجت‌الاسلام حسین دلاوری، سرپرست اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی، امروز، 21اسفند در نشست خبری آرامش بهاری که در این اداره‌کل برگزار شد گفت: امسال برای هشتمین سال متولی طرح آرامش بهاری به همت سازمان اوقاف و امور خیریه و واحدهای استانی و شهرستانی برگزار می‌شود. در این طرح زائرین و مجاورین بقاع متبرکه از خدمات ارائه شده در طرح آرامش بهاری استفاده می‌کنند.
وی تصریح کرد: سال گذشته 40میلیون بار زائر از بقاع متبرکه‌ای که در طرح آرامش بهاری سازمان اوقاف مشارکت داشتند بازدید کردند. کارکرد بقاع متبرکه در تمام کار ویژه‌ها و مناسبت‌ها فرهنگی است. اجرای طرح آرامش بهاری از جمعه، 25اسفند آغاز و تا 15 فروردین ماه سال 97 ادامه دارد.
حجت‌الاسلام دلاوری اضافه کرد: 85 بقعه استان مرکزی در هشتمین سال برگزاری میزبان اجرای طرح آرامش بهاری است.این طرح در سطوح ویژه، سطح یک، سطح 2، سطح 3 برگزار می‌شود که هر یک شاخصه‌های مربوط به خود را دارند. در ایام نوروز اکثر دستگاه‌های فرهنگی تعطیل هستند اما سازمان اوقاف ستادهای ویژه‌ای را از 20اسفند تا 15فروردین مستقر کرده است.
وی ادامه داد: در بقاع متبرکه ویژه اقامه دو نوبت نماز ظهر و عصر و مغرب و عشاء، برپایی خیمه معرفت با 4غرفه با 3مبلغ اعزامی و 2مبلغ بومی و پرداختن به مسائل کودکان، روانشناسی، خانواده، مشاوره و مذهبی، برپایی فروشگاه محصولات فرهنگی، ویژه برنامه های تحویل سال الزامی است.
حجت‌الاسلام دلاوری گفت: اقامه نماز جماعت، خیمه معرفت با 2 یا 3غرفه، 2مبلغ اعزامی و 2مبلغ بومی شاخصه بقاع سطح یک هستند، اقامه یک نوبت نماز جماعت، برپایی خیمه معرفت با یک یا دو غرفه، حضور یک مبلغ بومی و یک مبلغ اعزامی ویژگی بقاع سطح 2است.
این مقام مسئول اظهار کرد: اشتیاق حضور مردم در اماکن مقدس در ایام نوروز بیشتر می‌شود. در این ایام مردم به صورت آتش به اختیار و NGOهای مذهبی و فرهنگی آماده خدمت رسانی به زائران هستند. تمام تلاش خود را می‌کنیم که بنا به فرموده رهبری بقاع به قطب فرهنگی تبدیل شوند.
وی افزود: سال گذشته با استفاده از اساتید دانشگاه و حوزه به ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی اهتمام ویژه شد که اجرای این برنامه امسال نیز ادامه دارد. خدمت رسانی منسجم و منظم و شایسته به زائران و مسافران نوروزی از تکالیف اوقاف است. همچنین به زائرانی که از عراق برای زیارت حضرت معصومه(س) و امام رضا(ع) پیاده سفر می‌کنند خدمت رسانی می‌کنیم.
حجت‌الاسلام دلاوری تصریح کرد: مردم برای حضور در بقاع متبرکه انتظاراتی همچون تأمین رفاه و اقامت دارند که با ارتقای زیرساخت‌های فیزیکی، عمرانی و بهداشتی این مطالبات در نظر گرفته شده است. حضور مردم در بقاع انسجام ملی را قوت می‌بخشد.
وی ادامه داد: بیش از 10هزار اقلام فرهنگی رایگان در اختیار کودکان، نوجوانان و جوانان گذاشته می‌شود. در برخی شهرستان‌ها همچون محلات، تفرش، اراک، شازند و محلات برخی بقاع خدمات را شبانه روزی ارائه می‌دهند، در پایان طرح نیز از بقاع و گلزار شهدا غباروبی و عطرافشانی می‌شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: