کد خبر: 3703314
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۸
گروه اقتصاد ـ حمایت از تولیدکننده و کالای بومی یکی‌از مهم‌ترین راه‌های توسعه و تعالی ملت‌هاست. با این وجود باید پذیرفت که تحقق این مهم در گرو ایجاد بستر های فرهنگی در بین همه آحاد جامعه است.

به گزارش ایکنا از لرستان، حمایت از تولیدکننده و کالای بومی یکی‌از مهم‌ترین راه‌های توسعه و تعالی ملت‌هاست. با این وجود باید پذیرفت که این مهم محقق نخواهد شد مگر با ایجاد بستر فرهنگی در بین همه آحاد جامعه.نام‌گذاری سال جدید با این عنوان توسط مقام معظم رهبری(مدظله العالی) راه را برای ایجاد این بستر فرهنگی فراهم کرد، اما دولت‌مردان و مسئولان دستگاه‌های مختلف اجرایی نباید از نقش کلیدی خود غافل شوند. شروع این حمایت باید از دولت و بدنه آن آغاز شود تا بتواند در بین عموم مردم نیز نهادینه شود.
در استان لرستان یکی‌از مشکلات عدیده تولیدکنندگان عدم حمایت و پشتیبانی از سوی دولت است. در حال حاضر شرکت‌ها و تعاونی‌های تولیدی عمده‌ای در شهرستان های مختلف استان وجود دارند که به‌خاطر بدهی‌های بانکی و عدم توانایی پرداخت معوقات دچار ورشکستگی شده‌اند. هر چند یکی‌از دلایل این ورشکستگی نداشتن بازار مناسب در جامعه است، اما برای رسیدن به قله‌های تعالی و توسعه که در راستای شعار امسال شکل خواهد گرفت، خواه و ناخواه باید متحمل هزینه‌هایی شد. هزینه‌هایی که شاید فقط به‌نام هزینه باشد و در واقع یک سرمایه‌گذاری برای آینده استان خواهند بود.
در این بین بانک‌ها می‌بایست نقش اصلی را در حمایت از تولید داخلی ایفا کنند، شرکت‌های تولیدی که به‌دلیل عدم توانایی پرداخت بدهی توسط بانک‌ها از فعالیت بازداشته شده‌اند، نیازمند حمایت از طرف خود این بانک‌ها هستند تا بتوانند خود را احیا و با پشتوانه شعار سال به پویایی کامل برسند.
مادامی‌که در دولت و دستگاه‌های اجرایی مهم مانند بانک ها اراده‌ای برای حمایت از تولیدکننده داخلی وجود نداشته باشد، نباید انتظار داشته باشیم که کالای ایرانی به رشد، بلوغ و بالندگی در بازار داخل کشور و حتی خارج از آن برسد. اعطای تسهیلات پوششی و حتی فراهم نمودن بستری برای فروش کالای ایرانی نمونه‌ای از همان هزینه‌هایی است که در نهایت منجر به توسعه و تعالی خواهد شد.
امید است شروع سال جدید که با شعار «حمایت از کالای ایرانی» توسط مقام معظم رهبری مزین شده است، با پیگیری‌های استاندار و ایجاد فرصت‌های جدید، پیش‌روی تولیدکنندگان بومی همراه باشد.
وقتی رهبر معظم انقلاب این شعار را برای سال جدید عنوان نمودند به‌معنی آن است که همه باید به آن تن داده و برای تحقق آن تلاش کنند. بی‌شک بانک‌ها نیز از این موضوع مستثنی نیستند! قطعاً نقش استاندار لرستان با بررسی مصوبات گذشته کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در این بین بسیار حیاتی و مهم است و می‌تواند منجر به بازشدن این گره شود. این اقدام حتماً در راستای خواسته‌های مقام معظم رهبری و عموم مردم است.

یادداشت: وحید کاظمی‌ذهابی

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: