کد خبر: 3705108
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۰
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ یکی از موضوعاتی که در صفحات معارفی رسانه‌ها کمتر بدان پرداخته شده است، موضوع حضور نمایندگان ایران در مسابقات بین‌المللی قرآن کویت است.

عدم توجه رسانه‌ها به حضور نمایندگان ایران در مسابقات بین‌المللی قرآن کویت

به گزارش ایکنا؛ یکی از موضوعات مهمی که این روزها کمتر بدان پرداخته می‌شود، برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن کریم کشور کویت است که اخبار مربوط به حضور نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در این مسابقات نیز در صفحات معارفی رسانه‌ها و خبرگزاری‌های کشور کمتر به چشم می‌خورد و جا دارد تا رسانه‌های مختلف به این موضوع نیز توجه ویژه داشته باشند.
تسنیم
صفحه قرآن و عترت خبرگزاری تسنیم طی امروز چهارشنبه، 22 فروردین‌ماه و تا ساعت 14:30 تعداد 12 خبر را بر روی خروجی خود منتشر کرده که پنج خبر از این اخبار در حوزه تخصصی قرآن کریم قرار دارد. همچنین، هفت خبر دیگر نیز در حوزه‌‌های معارفی مختلف ازجمله حوزه عترت منعکس شده‌اند.
«جدول برنامه‌‌های کرسی تلاوت دارالقرآن «تسنیم»»، «تلاوت جدید قاسم‌آبادی در کرسی نفحات القرآن»، «ثبت‌نام در جشنواره قرآن و عترت دانشگاه پیام‌نور تا پایان اردیبهشت ادامه دارد»، «مجمع کشوری اتحادیه واحد مؤسسات قرآنی کشور ۳۱ خرداد برگزار می‌شود» و «مصلای امام خمینی(ره) میزبان مسابقات بین‌المللی قرآن کریم» عناوین پنج خبر قرآنی این صفحه از خبرگزاری تسنیم را تشکیل می‌دهند.
همچنین، «ویژه‌برنامه هیئت رزمندگان اسلام در سالروز شهادت امام کاظم(ع)»، «چهل‌وچهارمین جلسه «درآمدی بر نهج‌البلاغه» برگزار شد»، «سروده‌ای در مدح امام کاظم(ع): «سفره‌ات کرد نمک‌گیر همه دنیا را»»، ‌«اقدامات سمبلیک امام کاظم(ع) به روایت رهبر انقلاب»، «مداحی محمود کریمی در شهادت موسی بن جعفر(ع)»، «دسته عزاداری هیأت‌های مذهبی قم در شهادت امام کاظم(ع)» و «فراخوان چهارمین جشنواره بین‌المللی مولودی‌خوانی رضوی منتشر شد» نیز عناوین دیگر اخبار امروز این صفحه را تشکیل می‌دهند که در حوزه‌های مختلف معارفی منتشر شده‌اند.
همچنین، صفحه قرآن و عترت خبرگزاری تسنیم طی امروز اقدام به انتشار خبری قرآنی با عنوان «مجمع کشوری اتحادیه واحد مؤسسات قرآنی کشور ۳۱ خرداد برگزار می‌شود» کرده که در بخش‌هایی از این خبر آمده است: « حسن محمدی مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور با بیان اینکه برای برپایی مجمع عمومی اتحادیه کشوری از نظر قانونی و حقوقی ملزم به رعایت برخی مقدمات هستیم، گفت: همه این مسائل حقوقی از جمله مسئله ثبت اتحادیه، همچنین مسئله انتخاب و دعوت از نمایندگان استان‌ها برای حضور در مجمع در اساسنامه به صورت زمان بندی، مشخص شده و قاعدتاً با نظر به تاریخ پیش بینی شده قبلی (20 و 21 اردیبهشت)، برپایی مجمع کشوری در این زمان اندک غیرممکن بود، بنابراین با رایزنی‌هایی که صورت گرفت، در جلسه کمیته ادغام، تاریخ 31 خرداد ماه به عنوان زمان نهایی مجمع کشوری تعیین شد.
محمدی خاطرنشان کرد: خوشبختانه مقدمات برپایی مجمع طبق روال در حال انجام است و طی هفته جاری سه جلسه مهم داشتیم، بحث شیوه نامه و نقد و بررسی شیوه نامه تشکیل مجمع عمومی به اتمام رسیده، امیدواریم در جلسه بعد این شیوه نامه نهایی و به استان‌ها ابلاغ شود.
وی همچنین با اشاره به نحوه حضور مؤسسات در مجمع عمومی اتحادیه کشوری گفت: پس از بحث و گفت‌وگوی فراوان در خصوص نحوه حضور مؤسسات و سهمیه هریک از استان‌ها در مجمع عمومی، مقرر شد، بر اساس تعداد مؤسسات هر استان، حداقل 5 و حداکثر 20 نماینده از هر استان جهت حضور در مجمع حضور یابند».
فارس
خبر تلاوت ترتیل صفحه 350 قرآن کریم توسط شهریار پرهیزگار، حافظ بین‌المللی کل قرآن کریم اولین خبری است که طی امروز بر روی خروجی صفحه فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری فارس منتشر شده است.
همچنین، «نتیجه دورى از شرک و مشرکان/ ادامه نبوت از نسل کدام پیامبر است؟»، ««تفسیر سوره‌ی برائت» حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای(مدّظلّه‌العالی)»، «شناسنامه اقدامات ملی سند تبلیغ و ترویج تصویب می‌شود/ مهم‌ترین راهبرد سند در سال 97»، «یازدهمین همایش بین‌المللی پژوهش‌های قرآنی برگزار می‌شود/ ارسال 1115 اثر به دبیرخانه همایش»، «آزمون نهایی «درس‌هایی از قرآن» در سراسر کشور برگزار می‌شود»، «تلاوتی از محمدرضا پورزرگری/ آیاتی از سوره «انفال»» و ««امام‌الصبر» اثری در وصف امام موسی کاظم(ع)» عناوین دیگر اخباری هستند که تا این ساعت بر روی خروجی این صفحه منعکس شده‌اند که اغلب این اخبار نیز در حوزه تخصصی قرآنی قرار دارند.
همچنین، صفحه فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری فارس نیز طی امروز و تا این ساعت اقدام به انتشار خبری با عنوان «شناسنامه اقدامات ملی سند تبلیغ و ترویج تصویب می‌شود/ مهم‌ترین راهبرد سند در سال 97» کرده که به عنوان تیتر اصلی این صفحه انتخاب شده و در بخش‌هایی از آن آمده است: «محمدمهدی عزیززاده رئیس دبیرخانه کمیسیون تبلیغ و ترویج شورای توسعه فرهنگ قرآنی در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری فارس با اشاره به اجرای سند تبلیغ و ترویج اظهار داشت: به منظور اجرای سند طرح ملی حفظ کار مطالعاتی صورت گرفت که به دلیل اهمیت این موضوع به جای صرف 6 ماه زمان، روند مطالعات یک سال به طول انجامید.
وی با بیان اینکه شناسنامه اقدامات ملی سند تبلیغ و ترویج قرآن تدوین شده است، افزود: در نخستین جلسه کمیسیون که 9 اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود، شناسنامه اقدامات 38گانه سند تبلیغ و ترویج بررسی و به تصویب اعضا خواهد رسید.
عزیززاده با اشاره به اینکه پس از تصویب شناسنامه اقدامات سند، سامانه‌ای طراحی می‌شود، گفت: با طراحی و اجرایی شدن سامانه، فعالیت‌ها به صورت منظم‌تر پیگیری می‌شود».
ایسنا
صفحه دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان نیز طی امروز و تا این ساعت دو خبر را با عناوین «دولت ضرب‌الاجلی برای تیم اقتصادی خود تعیین کند» و «گناه کشته‌های جاده‌ای در تعطیلات با کیست؟» بر روی خروجی خود منتشر کرده که هیچ‌کدام از این اخبار در حوزه تخصصی قرآن کریم قرار ندارند.
همچنین، تیتر اصلی این صفحه نیز که خبری با عنوان «زمان برگزاری و برنامه‌های بیست‌وششمین نمایشگاه قرآن اعلام شد» را شامل می‌شود، مربوط به روز 20 فروردین‌ماه بوده و از آن زمان تاکنون نیز هنوز به‌روزرسانی نشده است.
ایرنا
«همایش بین‌المللی دین، فرهنگ و فناوری برگزار می‌شود»، عنوان تنها خبری است که طی امروز و تا این ساعت بر روی خروجی صفحه معارف خبرگزاری جمهوری اسلامی منتشر شده است.
یکی از موضوعات مهمی که این روزها در رابطه با فضای قرآنی جامعه وجود دارد، برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن کریم کشور کویت است که اخبار مربوط به حضور نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در این مسابقات، در صفحات معارفی رسانه‌ها و خبرگزاری‌های کشور کمتر به چشم می‌خورد و جا دارد تا رسانه‌های مختلف به این موضوع نیز توجه ویژه داشته باشند.
مهر
صفحه قرآن و متون دینی خبرگزاری مهر نیز طی امروز و تا این لحظه تعداد سه خبر را بر روی خروجی خود منتشر کرده که عناوین « الهام از آیات قران در طراحی پوستر مسابقات بین‌المللی قرآن»، «یازدهمین همایش بین‌المللی پژوهش‌های قرآنی برگزار می‌شود» و «مهلت ثبت نام در آزمون حفظ کل ترنم وحی تمدید شد» را دارا هستند.
در بخش‌هایی از تیتر اصلی صفحه قرآن و متون دینی خبرگزاری مهر که عنوان آن « الهام از آیات قران در طراحی پوستر مسابقات بین‌المللی قرآن» می‌باشد، آمده است: ««محمد صابر شیخ رضایی» طراح پوستر مسابقات بین‌المللی قران به خبرنگار مهر گفت: فضای تصویری و نورپردازی اثر با الهام از آیاتی است که در آنها نزول قرآن کریم در «شب قدر» بیان شده که پس از نزول و روشنایی بخشی این آیات نورانی بر قلب سلیم و ضمیر پاک پیامبر اکرم، قرآن چراغ هدایت اهل ایمان شد.
طراح این پوستر ضمن بیان نکاتی در خصوص طراحی این اثر ادامه داد: این پوستر از بین سه پیش طرحی که به سفارش برگزارکننده مسابقات بین‌المللی قرآن ارائه داده بودم انتخاب شد که آن‌ها بر خلاف این طرح فضای بسیار ساده تری داشتند و بیشتر تایپوگرافی و حروف محور بودند و همچنین تاکیدی بر استفاده از نشان مسابقات با عنوان "إقرأ" در عناصر تصویری پوستر، که نشانه نوشته سال های پیش توسط استاد مسعود نجابتی طراحی شده بود.
وی افزود: فضای تصویری و نورپردازی اثر با الهام از آیاتی است که در آنها نزول قرآن کریم در «شب قدر» بیان شده که پس از نزول و روشنایی بخشی این آیات نورانی بر قلب سلیم و ضمیر پاک پیامبر اکرم، قرآن چراغ هدایت اهل ایمان شد».
باشگاه خبرنگاران جوان
تنها خبر قرآنی امروز صفحه قرآن و عترت خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان خبری با عنوان «یازدهمین همایش بین‌المللی پژوهش‌های قرآنی برگزار می‌شود» است و مابقی اخبار این صفحه نیز که عناوین «خبر خوش برای زائران امامزاده عبدالله (ع) / بهسازی صحن جنوبی تا ۱۰ روز دیگر تمام می‌شود»، «حدیث حضرت زهرا(س) درباره خوش رویی» و «زندگی نامه شهید یونس الهیاری» دارند، در حوزه‌های مختلف معارفی ازجمله حوزه‌های عترت، ایثار و شهادت منعکس شده‌اند.
ایبنا
صفحه دین خبرگزاری تخصصی کتاب ایران نیز طی امروز و تا این ساعت دو خبر را با عناوین «آثار غیرمرتبط در نمایشگاه قرآن کریم عرضه نخواهد شد» و «رونمایی از پنج کتاب در اختتامیه یازدهمین همایش بین‌المللی پژوهش‌های قرآنی» بر روی خروجی خود منتشر کرده است که هر دو خبر نیز در حوزه تخصصی قرآن کریم جای دارند.
این صفحه از خبرگزاری ایبنا نیز طی امروز خبری با عنوان «آثار غیرمرتبط در نمایشگاه قرآن کریم عرضه نخواهد شد» را که در گفت‌و‌گو با عبدالهادی فقهی‌زاده، معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی منعکس شده، بر روی خروجی خود قرار داده که در بخش‌هایی از این خبر قرآنی آمده است: «عبدالهادی فقهی‌زاده در حاشیه نخستین نشست خبری بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم در پاسخ به پرسش خبرنگار ایبنا مبنی بر تمهیدات لازم برای ساماندهی بخش فروش کتاب در این نمایشگاه، گفت: به این بخش توجه ویژه‌‌ای خواهیم داشت. علی‌القاعده منطق نمایشگاه عرضه کتاب‌هایی که به‌عنوان مثال 10 سال از انتشار آن‌ها گذشته، نیست. نظارت جدی صورت می‌گیرد تا کتاب‌هایی که از نظر موضوعی و مفهومی هیچ ارتباطی با حوزه فرهنگ دینی و قرآن و عترت ندارند در نمایشگاه عرضه نشوند».
میزان
صفحه دین و اندیشه خبرگزاری میزان نیز که زیر نظر قوه قضائیه فعالیت می‌کند طی امروز و تا این ساعت هیچ خبری را بر روی خروجی خود منتشر نکرده است و آخرین خبر این صفحه نیز مربوط به روز گذشته است.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: