کد خبر: 3705551
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۴
لاریجانی در واکنش به اقدام غیر قانونی آمریکا، انگلیس و فرانسه:
گروه سیاسی ــ رئیس مجلس شورای اسلامی در نطق بیش از دستور خود گفت: مجلس اقدام غیرقانونی و هجوم وحشیانه آمریکا و انگلیس و فرانسه را به سوریه محکوم می‌کند و به این سه کشور و کشورهای فرومایه حامی آنان هشدار می‌دهد که زمانه این اقدامات وحشیانه گذشته است و این تحرکات ملت سوریه را بیش از گذشته مصمم به نابودی حیله‌گران می‌کند.

زمانه اقدامات وحشیانه گذشته است/  این تحرکات ملت سوریه را مصمم به نابودی حیله‌گران می‌کند

به گزارش ایکنا، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، امروز، 26 فروردین، در نطق پیش از دستور صحن علنی مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک سالروز بعثت پیامبر مکرم اسلام، این روز را  مظهر رشد و کمال انسانیت دانست.

لاریجانی در ادامه درباره تجاوز اخیر و غیرقانونی آمریکا به همراه فرانسه و انگلستان به سوریه، تصریح کرد: متأسفانه روز گذشته آمریکا، فرانسه و انگلیس خلاف مقررات بین‌المللی به سوریه حمله وحشیانه کردند و رژیم صهیونیستی و برخی کشورها از این حمله حمایت کردند.

وی ضمن هشدار به این سه کشور متجاوز و حامیان منطقه‌ای و بین‌المللی آنان، گفت: مجلس این اقدام غیرقانونی و هجوم وحشیانه را محکوم و به این سه کشور و کشورهای فرومایه حامی آنان هشدار می‌دهد که زمانه این اقدامات وحشیانه گذشته است و این تحرکات ملت سوریه را بیش از گذشته مصمم به نابودی حیله‌گران می‌کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با طرح این سؤال که چه علتی عامل چنین اقدام غیرقانونی بوده است، اظهار کرد: ادعای این سه کشور بر این است که دولت سوریه در روزهای گذشته از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده و علت موفقیت نظام سوریه در اخراج تروریست‌ها از حومه دمشق استفاده از چنین سلاحی بوده است. در مقابل دولت‌های سوریه و روسیه این ادعا را تکذیب کردند و خواستار رسیدگی مجامع بین‌المللی شدند و مگر نه این است که برای رسیدگی به این امر نظام بین‌المللی تدبیر کرده است، پس چرا بدون رعایت این ضوابط و با عجله چنین تهاجمی سامان داده شد؟

وی ادامه داد: بنابراین، این دستاویز نمی‌تواند وجاهت داشته باشد بلکه موضوع اصلی را باید در جای دیگر جست و آن تحولات اخیر در صحنه سوریه است.

لاریجانی در ادامه  تأکید کرد: سال‌هاست با کمک کشورهای بزرگ و برخی دولت‌های یاغی در منطقه اطراف دمشق لانه تروریست‌ها شده بود و هر زمان با سلاح‌های پیشرفته دمشق را ناامن می‌کردند و اقدام اخیر ارتش سوریه پاکسازی این منطقه بود؛ کاری که کشورهای حامی تروریست‌ها باور نمی‌کردند در زمان نسبتا کوتاه عملیاتی شود، لذا پیش‌دستی سعودی‌ها در تقدیم اموال ملت خود به آمریکایی‌ها که در کمال وقاحت صورت پذیرفت آنان را ترغیب به بمباران سوریه کرد تا به تصور خود معادله را عوض و مجدد پناهگاه تروریست‌ها را احیا کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: این‌که آیا با چنین اقدام سبوعانه و غیرقانونی به هدف خود می‌رسند سرابی بیش نیست. در این 6-7 سال این‌گونه ماجراجویی‌ها وجود داشت و هر بار ناموفق بودند و آن‌چه ماند صرفاً یک ژست قلدرمآبی بود اما خیانت برخی کشورهای مسلمان در این‌گونه کثافت‌‌کاری‌های سیاسی در اذهان توده‌های مؤمن باقی خواهند ماند.

وی عنوان کرد: آیا این اقدام برای آنان ذلت‌آور و خجالت‌آفرین نیست که در روز بعثت پیامبر که روز وحدت مسلمانان است این کشورها با خوشحالی در کنار سران کفر و صهیونیست‌ها قرار گرفتند و با مسرت خیانت خود را اعلام کردند؟!

لاریجانی ادامه داد: در این حادثه که صف منافقان هلهله‌کنان که پشتیبان سران کفر بودند برای ملل اسلامی بسی بیشتر رنج‌آور است. کشورهایی که در مجامع بین‌المللی مستمراً از وحدت اسلامی و حقوق انسان‌ها دم می‌زنند و در پشت صحنه یک دست در حمایت تروریست‌ها دارند و با دست دیگر اموال خود را تقدیم سران کفر می‌کنند که بر ملل اسلامی هجوم ببرند.

رئیس مجلس در پایان نطق خود تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی اقدام غیرقانونی و هجوم وحشیانه به کشور سوریه را محکوم و به این سه کشور و کشورهای فرومایه پشتیبان آنها اعلام می‌کند، زمانه این گونه ژست‌های دروغین سپری شده است و آنچه نتیجه اقدامات وحشیانه است روشن شدن صحنه تروریسم و منافقان این مسیر است و این تحرکات ملت سوریه را بیش از گذشته مصمم به نابودی تروریست‌ها می‌کند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از پایان صحبت‌های رئیس مجلس، با سردادن شعارهای «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر انگلیس» نسبت به تهاجم روز گذشته آمریکا و دو کشور غربی به سوریه واکنش نشان دادند.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: