کد خبر: 3705807
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۸
اسحاق جهانگیری:
گروه اقتصاد ــ معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه ارز حاصل از صادرات کالا باید به چرخه اقتصاد کشور بازگردد، از بانک مرکزی خواست تا با تکمیل و بهره‌برداری سریع‌تر از سامانه «نیما» نظارت جدی بر منابع ارزی حاصل از صادرات و واردات اعمال شود.

ارز حاصل از صادرات باید به چرخه اقتصاد کشور باز گردد

به گزارش ایکنا، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، اسحاق جهانگیری صبح امروز (یكشنبه) در ادامه جلسات ستاد اقتصادی برای ساماندهی بازار ارز كشور گفت: تخصیص مابه التفاوت قیمت ارز مورد نیاز كالاهای اساسی و نیز داروهای مورد نیاز در سریع‌ترین زمان لازم تامین خواهد شد تا كوچكترین خللی در تامین نیازهای كشور ایجاد نشود.
وی با بیان اینكه مهم‌ترین رمز موفقیت طرح سامان بخشی به نظام ارزی كشور اطلاع‌رسانی صحیح است گفت: مردم مطمئن باشند كه دولت با همراهی آنها و بنگاه‌های اقتصادی به دنبال پایه ریزی نظام ارزی جدید به منظور تامین منافع ملی كشور است.
معاون اول رئیس‌جمهور جذب اسكناس و ارز نقدی موجود در جامعه در نظام بانكی را راهكاری موثر برای صیانت از پول ملی و دارایی های مردم دانست و اظهار داشت: مقررات مطلوبی برای جذب این منابع تنظیم شده است و بانك ها باید در فضای رسانه ای و اطلاع رسانی دقیق در این خصوص برای جذب ارز نقدی موجود در جامعه برنامه ریزیهای لازم را انجام دهند.
وی بر همكاری و هماهنگی بانك مركزی با بانك ها و نهادهای اقتصادی نظیر صرافی ها تاكید كرد و گفت: كارگروه هایی كه در دستگاه های ذی ربط از جمله بانك مركزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت شكل گرفته باید ضمن بررسی همه پیشنهادات و انتقادات مرتبط با ارز راهكار های لازم را ارایه كنند.
در این جلسه كه وزاری اقتصاد و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، جهاد كشاورزی، نفت، امور خارجه و كشور و روسای بانك مركزی و سازمان برنامه و بودجه و نیز معاون اقتصادی رییس جمهور حضور داشتند آخرین وضعیت و تحولات بازار ارز كشور مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
رئیس كل بانك مركزی در این جلسه ضمن قدردانی از همه دستگاه‌ها در كمك به این بانك به منظور سامان بخشیدن به نظام ارزی كشور گفت: خوشبختانه پایه ریزی نظام جدید ارزی كشور به خوبی در ابعاد مختلف در حال انجام است و بانك مركزی در جلسات با گروه ها و بنگاه های اقتصادی و مالی بدنبال اخذ پیشنهادات و نیز اجرای دقیق مصوبات دولت و جلسات ستاد اقتصادی ساماندهی ارز به منظور سامان بخشیدن به بازار ارز كشور و نیز ایجاد شفافیت و نظارت بر منابع ارزی كشور است.
موضوع ارتباط ارز با تقویت صادرات ، مدیریت بازار ارز و نحوه تخصیص به واردكنندگان، مقابله با بازار سیاه ارز، تعامل با صرافی‌ها و واردات در مقابل صادرات از دیگر موضوعات مطرح شده در این جلسه بود كه تصمیمات لازم در این خصوص اتخاذ و مقرر شد جزئیات مصوبات جلسه از طریق بانك مركزی اطلاع رسانی شود.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: