کد خبر: 3705935
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۶
ناصرپور تاکیدکرد:
گروه فرهنگی ـ مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس لرستان با بیان این‌که «مدیریت جهادی» یک سبک مدیریتی موفق است، گفت: دفاع از نظام، کار و تلاش باید در راس امور باشد و برای این‌که نظام جمهوری اسلامی پایدار بماند. باید الگوهای موفق مدیریتی را بازنگری کنیم تا نقشه راهی برای نسل جوان ما باشد.

به گزارش ایکنا از لرستان، حجت‌الله ناصرپور، مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان، یک‎شنبه، 26 فروردین در نخستین جلسه شورای هماهنگی دفاع مقدس شهرستان‌های لرستان که در فرمانداری شهرستان بروجرد برگزار شد، اظهارکرد: هر کشوری برای دفاع از خودش، برای موفقیت، رشد و توسعه نیاز به یک‌سری سرمایه‌های دینی، مالی و اقتصادی دارد.
وی گفت: در دو دهه اخیر دانشمندان علوم اجتماعی سرمایه‌ای را تحت عنوان «سرمایه اجتماعی» مطرح می‌کنند.به‌عبارتی بنا به دیدگاه دانشمندان، سه سرمایه‌ای که باعث رشد کشور هستند سرمایه اقتصادی، سرمایه فرهنگی و سرمایه اجتماعی است که به‌لحاظ معنوی می‌تواند نواقص سرمایه‌های مادی و فیزیکی را برطرف کند.
مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان تصریح کرد: در واقع سرمایه اجتماعی بحث پیوند روابط بین انسان‌هاست که صداقت، اعتماد و اطمینان به‌عنوان سه مؤلفه اصلی این سرمایه هستند و آن کشوری می‌تواند موفق باشد که بتواند این سرمایه اجتماعی را در جهت تحقق اهدافش هدایت کند.
ناصرپور گفت: دین به همراه خودش اساسی‌ترین مؤلفه‌های سرمایه اجتماعی را دارد. چراکه در آن احکام، اعتقادات، باورها و اخلاقیات نهفته‌ای که هرکدام از آن‌ها را در نظر بگیریم بحث از پیوندها و ارتباطات اثربخش است.
وی ادامه داد: هفت عاملی که برای سرمایه اجتماعی در آموزه‌های دین می‌شود به آن‌ها اعتقاد داشت؛ باتوجه به گفتار امام علی(ع) عبارت‌از تقوا، عدالت، اجتناب از غرور، تواضع، گشاده‌رویی، پرهیز از دنیاطلبی، مقابله با ضد ارزش‌هاست کمااینکه این عوامل بخشی از قدرت دین در انباشت و کاشت سرمایه اجتماعی است.
مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان اضافه کرد: انقلاب اسلامی با تکیه بر سرمایه اجتماعی، حول محوریت وجود حضرت امام(ره) ایجاد شد و امام آن مقوله اعتماد و صداقت را داشتند که مردم به حرف ایشان عمل کردند همچنین در هشت سال دفاع مقدس هم همین محوریت اعتماد به امام وجود داشت و همین سرمایه باعث انسجام، وحدت و حضور حداکثری مردم در جبهه‌های حق علیه باطل شد.

جامعه‌ای که انسجام داشته باشد پیوستگی و وحدت ایجاد می‎شود

ناصرپور گفت: جامعه‌ای که انسجام داشته باشد پیوستگی و وحدت ایجاد می‎شود، اقتدار ملی تولید می‌شود چراکه سرمایه اجتماعی عاملی است که باعث می‌شود نواقص و ضعف‌های اقتصادی و مالی از بین بروند. در بحث سرمایه اجتماعی اولین عامل رهبری و ولایت است(گفتمان ولایت) همین فکر و گفتمان الهی که حاکم بر نظام جمهوری اسلامی است باعث شد که مکتب‌های دینی مانند؛ مکتب‌های عاشورا و فرهنگ مهدوی در بین مردم حاکم شود.
وی در ادامه با اشاره به این‌که جنگ یکی‌از مؤلفه‌های اجتماعی جهت‌دهنده بود، گفت: هرگاه مسئولان وحدت‌رویه و صداقت در گفتار و کردارشان داشتند مردم بیشتر پای کار بودند.
ناصرپور گفت: امروزه جمهوری اسلامی در نبرد واقعی با دشمن است همان نبرد هشت سال دفاع مقدس امروزه ساری و جاری‌است اما چهره‌اش فرق کرده است.بنابراین دفاع از نظام، کار و تلاش باید در راس امور باشد و برای این‌که نظام جمهوری اسلامی پایدار بماند. باید الگوهای موفق مدیریتی را بازنگری کنیم تا نقشه راهی برای نسل جوان ما باشد.
وی تصریح کرد: یک سبک مدیریتی بسیار زیبایی معرفی شد تحت عنوان «مدیریت جهادی» و امروزه شاهدیم مدافعان حرم با همان سبک دارند موفق می‌شوند.

مرکز فرهنگی استان لرستان متعلق به همه است

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان با بیان این‌که مرکز فرهنگی استان لرستان متعلق به همه است، اظهارکرد: برای غنی‌تر کردن این مرکز فرهنگی باید نقش همه مردم لرستان در آن مطرح شود. مواردی مانند شهدا، بمباران‌ها، اعزام به جبهه و ... باید مطرح شود.
ناصرپور افزود: برای روشن شدن کار ما یک شیوه‌نامه تهیه کرده‌ایم. شصت درصد ساختمان مرکز فرهنگی استان در حال تاسیس است و بیست و دوم بهمن‌ماه سال‌جاری می‎توانیم فاز یک ساختمان را افتتاح کنیم.
وی ادامه داد: برای تامین گالری مرکز فرهنگی به دانش‌نامه دفاع مقدس استان نیاز است ما تلاش‌مان این است سوژه‌ها و مداخلی را که در دانش‌نامه بشود استفاده کرد، به هنرمندان و مستندسازان بگوییم آماده کنند که بتوان در مرکز فرهنگی از آن‌ها بهره برد.
وی گفت: این دانش‌نامه در واقع بیان نقش استان در دفاع مقدس است در این راستا یک سلسله کتاب‌هایی چاپ خواهد شد که مداخلی دارد تاکنون حدود 900 مدخل را ما شناسایی کردیم و حدود 350 سوژه اصلی، یعنی شهدای شاخص به‌عنوان نمونه شهید بروجردی و شهید چاغروند است کمااینکه شورای هماهنگی دفاع مقدس شهرستان‌ها می تواند به ما کمک کند.
ناصرپور بیان کرد: یکی‌از کارهای اساسی برای شورای هماهنگی دفاع مقدس جمع‌آوری اسناد است اگر اسناد جمع‌آوری نشود ممکن است در جایی نگهداری شوند که قابلیت نگهداری اسناد را نداشته باشند و از بین بروند.

اهمیت تدوین دانش‌نامه دفاع مقدس

در ادامه احمد گودرزیان، معاون فرمانداری بروجرد ضمن اشاره به لزوم زنده نگه‌داشتن یاد و نام شهدا، گفت: اگر امروز آرامش در کشور حاکم است مرهون ایثار و فداکاری‌های شهدای عزیز است.
وی با اشاره به اهمیت تدوین دانش‌نامه دفاع مقدس تاکید داشت که همه ادارات و نهادهای شهرستان بروجرد همکاری لازم را با بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس جهت تدوین دانش‌نامه دفاع مقدس استان داشته باشند.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: