کد خبر: 3706295
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۶
گروه معارف- یک کارشناس مسائل مذهبی و دینی، نماز را عبادتی زيبا دانست و گفت: نماز، پنجره‌ای به سوی روشنایی و زندگی سعادتمندانه است.

حجت‌الاسلام رحیم همزبان، کارشناس مسائل مذهبی و دینی در گفت‌‌وگو با ایکنا از آذربایجان‌شرقی، اظهار کرد: فلسفه اصلی نماز، یاد خداست که در آیات و روایات از آن به ذکر الله  تعبیر می شود.

فلسفه اصلی نماز، یاد خداست
وی نماز را عبادتی زيبا دانست و افزود: نماز، عبادتی زيبا و دلنشين است. هنگامی كه نماز با معرفت و خشوع انجام شود، انسان را تا ملکوت پرواز می دهد و زنگارها را از دل می زداید. نماز، پنجره ای به سوی روشنایی و زندگی سعادتمندانه است.
وی با اشاره به دلیل اهمیت ذکر الله خاطرنشان کرد: ذکر الله از آن جهت دارای اهمیت است که نمازگزار همواره، وجود خدا را در هر لحظه و هر مکان یاد آور می شود و همواره در امور خویش خدا را ناظر می داند و بدین ترتیب، اعمال نیک و شایسته، سرلوحه زندگی انسان قرار می گیرد و اعمال ناشایست و پلید از کارنامه اعمال انسان زدوده می شود.
حجت‌الاسلام همزبان ادامه داد: محتوای نماز قدرت را تنها ازآن خدا می داند و خداوند را واحد مالک و قادر مطلق معرفی می کند، بنابراین نمازگزار بر او تکیه می کند و دیگر جایی برای ترس و پذیرش ذلت و حاکمیت غیر، در روح خود باقی نمی گذارد.
این استاد دانشگاه یادآور شد: نماز وسیله زدوده شدن گناهان و مغفرت و آمرزش الهی است، زیرا در صورت توجه و حضور قلب در نماز، انسان به خداوند نزدیک می شود و در نتیجه گناهان و آلودگی ها ازمیان می رود و زنگارهای شرک و ظلم و سیاهی از صفحه دل انسان رخت برمی بندد.
حجت‌الاسلام همزبان از مهم ترین پیامدهای اجتماعی دین گفت و بیان کرد: مهم ترین پیامدهای اجتماعی دین، حفظ همستگی و وفاق اجتماعی، تقدیم منافع مهم جمعی بر منافع شخصی، اعتراض به وضع موجود و دعوت به وضع مطلوب و کنترل افراد جامعه، است و این کارکردها در تحقق آزادی و عدالت اجتماعی مؤثرند.
وی با اشاره به فرموده پیامبراکرم(ص) افزود: پیغمبر(ص) می فرمایند: نماز زاد و توشه مؤمن در دنيا برای آخرت است.
حجت‌الاسلام همزبان تاکید کرد: نماز، عطيه ای الهی است كه به عنوان فلاح مطلق و بهترين عمل و ستون خيمه دين معرفی شده است.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: