کد خبر: 3707913
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۶
حسینی:
گروه اجتماعی- مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی از فعالیت 12 سمن با 110عضو در حوزه‌های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خبر داد.

به گزارش ایکنا از استان مرکزی، به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، سید محمد حسینی مدیرکل میراث فرهنگی استان گفت: سازمان‌های مردم نهاد این توان و موقعیت مردمی را دارند تا هم راستا با دولت، جامعه را برای حرکت آگاهانه آماده و فرهنگ پذیری در این خصوص را بالا ببرند. از این رو باتوجه به نقش سمن‌ها در جامعه پذیری و فرهنگ سازی، اولویت حمایت از این رکن مردمی در دستور کار میراث فرهنگی قرار گرفت به گونه‌ای که در سال 95، هفت سمن در سطح استان با 45 عضو فعالیت داشتند و این رقم در سال 96، به 12 سمن و110عضو فعال رسید.
حسینی افزود: امروز حرکت در راستای توسعه گردشگری اجتناب ناپذیر است و حمایت از فعالان این بخش وظیفه سازمان میراث فرهنگی است. سمن‌ها با احصا تکالیف دولتی و یادآوری آن به دستگاه‌ها می‌توانند یاری‌گر مسئولان باشند، چرا که سمن‌ها پتانسیل بالایی در معرفی جاذبه‌های تاریخی و گردشگری داشته و مردمی‌ترین پایگاه معرفی جاذبه‌ها را دارا هستند.
وی برنامه‌ریزی برای برگزاری دوره‌های توانمند‌سازی سمن‌ها را یکی دیگر از اعمال سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در این حوزه معرفی کرد و گفت: این دوره‌‌ها می‌تواند در ایجاد روحیه وظیفه شناسی و مطالبه‌گری مدنی در بین اعضای سمن‌ها بسیار نویدبخش باشد و فرصت بسیار خوبی برای بالا بردن سطح علمی و تشویق اعضای آنها به مشارکت روز افزون است.
حسینی با اشاره به اینکه افزایش و توجه ویژه به سازمان‌های مردم ‌نهاد در دستور کار سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری است، گفت: سامان‌دهی سمن‌ها در سال های اخیر جدیت بیشتری پیدا کرد و سال گذشته جمعا 5 سمن به تعداد سمن‌های میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اضافه شد.
وی درباره تعداد سمن‌ها، به‌ تفکیک فراگیری و حوزه، گفت: 4سمن مربوط به حوزه گردشگری، 2سمن مربوط به حوزه میراث فرهنگی، 2سمن مربوط به حوزه‌های میراث فرهنگی و گردشگری، 4سمن مربوط به سه حوزه و همچنین 8 سمن ترکیبی در حال حاضر در استان مرکزی فعال هستند که هر کدام در حوزه خود تا بحال یاری‌گر اداره‌کل میراث فرهنگی استان بوده و هستند.
حسینی در پایان اظهار داشت: همفکری تشکل‌های مردم نهاد به ما کمک می‌کند که راه حل‌های منطقی‌تر، بهتر و نزدیک‌تر به رأی و نظر مردمی پیدا کنیم و این هم افزایی باعث می‌شود که دغدغه‌های مشترک میان اداره‌کل و سمن‌ها به راه حل‌هایی برای رسیدن به اهداف مهم سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تبدیل شود.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: