کد خبر: 3712693
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۳:۰۲
گزارش ایکنا از دومین شب مسابقات مالزی؛
گروه بین‌الملل ـ دومین شب از شصتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن مالزی در حالی شامگاه سه‌شنبه(18 اردیبهشت‌ماه) برگزار شد که قراء جنوب شرق آسیا از کشورهای سنگاپور، اندونزی و برونئی اجرای بسیار ممتاز و تحسین برانگیزی داشتند.
به گزارش خبرنگار اعزامی ایکنا به مالزی، دومین روز این دوره از رقابت‌های بین‌المللی قرآن مالزی، امشب نیز با خوشامدگویی مجریان به حضار سالن به زبان مالایی، عربی و انگلیسی در سالن اجتماعات «استقلال» مرکز تجارت جهانی پوترا در شهر کوالالامپور آغاز شد.
 
از درخشش قاریان جنوب شرق آسیا تا عبور اکثر قراء از چراغ قرمز

سالم یوسف از کشور کامبوج نخستین شرکت‌کننده‌ای بود که در جایگاه حاضر شد و آیاتی را از سوره حج قرائت کرد. در ادامه خانم لامعة الیلی از کرواسی آیاتی از سوره طه، حاج آواغ محمد فیکری بن حاج آواغ متوسین از برونئی دارالسلام آیاتی از سوره حج، کلثوم زراد از مراکش آیاتی از سوره بقره، محمد شرف الدین بن مزلان عبدالله از سنگاپور آیاتی از سوره نحل و محمد یوسف البدر از انگلستان آیاتی از سوره انعام را قرائت کردند و بدین ترتیب بخش نخست رقابت شرکت‌کنندگان در دومین شب این مسابقات پایان یافت.

اجرای قاریان افتخاری

در میان‌برنامه‌ای که برای استراحت در نظر گرفته شده بود، وان عین الدین حلمی بن عبدالله، دارنده رتبه نخست رشته قرائت مسابقات مالزی در سال 2016 و احمد ترمذی بن علی، رتبه نخست رشته تلاوت مسابقات بین‌المللی قرآن مالزی در سال 2014 میلادی به ترتیب آیاتی از قرآن کریم را به روایت خلف از حمزه و ورش از نافع تلاوت کردند.
 
از درخشش قاریان جنوب شرق آسیا تا عبور اکثر قراء از چراغ قرمز

بخش دوم از دومین شب مسابقات بین‌المللی قرآن مالزی در رشته تلاوت با قرائت لی جون، شرکت‌کننده چین آغاز شد و وی آیاتی از سوره مائده را تلاوت کرد.

در ادامه نیز، خمیسة الضحی بنت عبدالوهاب از اندونزی آیاتی از سوره هود، محمد ریان طالب از آفریقای جنوبی آیاتی از سوره انعام و محمد یوسف حمیدوف از ازبکستان آیاتی را از سوره انبیاء قرائت کرد.

امشب نیز همچون شب نخست مسابقات، پس از اجرای هر شرکت‌کننده، یکی از پژوهشگران قرآنی مالزی، مضامین و مفاهیم آیات تلاوت شده از سوی قراء را به زبان مالایی شرح و تفسیر می‌کرد.

عبور از چراغ قرمز

در مسابقات بین‌المللی قرآن مالزی مقرر است که هر قاری طبق قرعه‌ای که قبلا برای وی مشخص شده، به مدت 10 دقیقه اجرا کند و در کنار سکوی تلاوت شرکت‌کنندگان چراغی شبیه چراغ راهنمایی رانندگی به سه رنگ قرمز، زرد و سبز نصب شده که در هشت دقیقه اول چراغ قاری سبز است و زمانی که دو دقیقه باقی مانده است، به منزله هشدار به قاری چراغ زرد روشن و زمانی که چراغ قرمز می‌شود، قاری باید تلاوت خود را به پایان رسانده باشد. اما بیشتر قاریان امشب نتوانستند در مدت 10 دقیقه مشخص‌شده قرائت خود را به پایان برسانند و بیشتر آن‌ها در زمانی که چراغ قرمز بود در حال تلاوت بودند که طبق آیین‌نامه مسابقات مالزی، قراء در زمانی که چراغ قرمز است می‌توانند آیه را به پایان برسانند، اما اگر تلاوت آن‌ها در این قسمت زیاد طول بکشد، از آن‌ها نمره کم می‌شود.
از درخشش قاریان جنوب شرق آسیا تا عبور اکثر قراء از چراغ قرمز
 
تشویق قاری اندونزیایی

حاضرانی که در سالن مسابقات مالزی هستند، برخلاف ایران و سایر کشورهای عربی، در هنگام تلاوت قراء تکبیر نمی‌گویند و قاریان را تشویق نمی‌کنند، اما تنها امشب در هنگام تلاوت بانوی اندونزیایی شاهد تکبیر و تشویق از سوی حاضران در سالن بودیم.

ارزیابی و تحلیل استاد فاطمی از تلاوت‌های امشب

استاد سید جواد سادات فاطمی، راهنمای مختار دهقان، قاری و نماینده کشورمان در این دوره از مسابقات گفت: امشب وضعیت سالن مسابقات و ثباتی که در کیفیت برنامه وجود داشت، نسبت به شب افتتاحیه مسابقات بهتر بود، چرا که دیشب قراء تحت تأثیر مراسم افتتاحیه نتوانستند از ظرفیت خود استفاده کنند و برخی از قاریان شب گذشته همچون قاری پاکستان که استعداد خوبی داشتند و از نظر صوت و لحن خیلی می‌توانست مطرح باشد، اما ما شاهد اشتباه اعرابی از وی بودیم و استرس افتتاحیه او را تحت تأثیر قرار داد.
از درخشش قاریان جنوب شرق آسیا تا عبور اکثر قراء از چراغ قرمز
وی افزود: امروز با توجه به ثبات حاکم بر سالن مسابقات، قراء ظرفیت واقعی خود را به نمایش گذاشتند، اگرچه انتخابات پارلمانی مالزی که قرار است فردا(19 اردیبهشت‌ماه) برگزار شود، سبب شده که سالن مسابقات کمی خالی باشد، اگرچه این که بخشی از سالن خالی باشد، باعث کاهش اضطراب قاریان می‌شود و برای قراء بهتر باشد که سالن کاملا پر نباشد.

استاد فاطمی درباره ارزیابی فنی خود از اجرای امشب قراء گفت: قاریان جنوب شرقی آسیا امشب بهتر بودند به طوری که قاری برونئی و سنگاپور در بخش آقایان بسیار اجرای خوبی داشتند و نماینده اندونزی در بخش بانوان فوق‌العاده بود.

پدیده مسابقات

وی اضافه کرد: تقریبا می‌توان گفت که نماینده اندونزی در بخش بانوان پدیده این دو شب بود و حاضران در سالن را بسیار تحت تأثیر قرار داد، اگرچه در مالزی تشویق کردن قراء خیلی مرسوم نیست، اما امشب بانوی قاری شرکت‌کننده از اندونزی مورد تشویق قرار گرفت.
از درخشش قاریان جنوب شرق آسیا تا عبور اکثر قراء از چراغ قرمز
 
تلاوت ضعیف قاری چینی

راهنمای قاری کشورمان در مسابقات مالزی گفت: قاری چین امشب حرفی برای گفتن نداشت، چرا که قاریان چینی در بحث قرائت قرآن خیلی قوی نیستند و با توجه به نوع زبان آن‌‌ها، قرائت قرآن برای چینی‌ها سخت است، اما نماینده انگلیس که یک عرب‌زبان بود تلاوت قابل قبولی داشت که به سبک استاد مصطفی اسماعیل تلاوت کرد و در مجموع تلاوت‌های امشب در سطح متوسطی بود.
 از درخشش قاریان جنوب شرق آسیا تا عبور اکثر قراء از چراغ قرمز

وی درباره چراغی که به سه رنگ قرمز، زرد و سبز برای تلاوت قاریان در نظر گرفته شده و قرائت اکثر قاریان در هنگام قرمز بودن چراغ، گفت: طبق آیین‌نامه زمانی که قاری به چراغ قرمز می‌رسد، باید تلاوت خود را به پایان برسانند، اما می‌توانند در هنگامی که چراغ قرمز است، آیه را به پایان برسانند، اما اگر تلاوت آن‌ها در این زمان زیاد باشد، از آن‌ها نمره کم می‌شود، اگرچه قرعه قاریان قبلا به آن‌ها داده شده و قراء باید از طریق تمرین در هتل بتوانند زمان خود را مدیریت کنند.
 
نمایشگاه قرآن

امشب و در دومین شب مسابقات شاهد برگزاری نمایشگاهی از قرآن در نزدیکی سالن اصلی مسابقات بودیم، اگرچه تعداد قرآن‌های عرضه‌شده زیاد نیست، اما در میان آن‌ها ترجمه قرآن به زبان انگلیسی، مالایی و برخی زبان‌های دیگر وجود دارد.
از درخشش قاریان جنوب شرق آسیا تا عبور اکثر قراء از چراغ قرمز
 
از درخشش قاریان جنوب شرق آسیا تا عبور اکثر قراء از چراغ قرمز
 
از درخشش قاریان جنوب شرق آسیا تا عبور اکثر قراء از چراغ قرمز
 
از درخشش قاریان جنوب شرق آسیا تا عبور اکثر قراء از چراغ قرمز
 
گزارش از جواد پارسامهر

انتهای پیام
 
 
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۷/۰۲/۱۹ - ۰۲:۰۹
0
0
از خبرگزاری ایکنا درخواست داریم حکم گوش دادن مردان به تلاوت تک خوان یک زن نامحرم را جویا بشود
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: