کد خبر: 3714086
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۳
شیخ‌الاسلام عنوان کرد:
گروه سیاسی ــ مشاور وزیر امور خارجه با اشاره به انتقال سفارت آمریکا به قدس در روز نکبت، برخلاف اعلام قبلی که اجرای این کار را به دو سال آینده موکول کرده بود، گفت: شرایط منطقه، به ویژه در سوریه، لبنان و عراق، در این مدت کاملا خلاف خواسته‌‌های آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها بوده و لذا آنها در اقدامی نابخردانه و تحریک‌آمیز تنها بعد از حدود 5 ماه روز نکبت را به عنوان روز اجرایی شدن این تصمیم انتخاب کرده‌اند که نشان‌دهنده ترس و نگرانی آنها از موقعیت‌ دو سال بعد اسرائیل است.

شیخ الاسلام

به گزارش ایکنا؛ دولت آمریکا قرار است طبق اعلام قبلی امروز، 24 اردیبهشت، و همزمان با «یوم‌النکبه» (روز اشغال فلسطین) سفارتش را از تل‌آویو به قدس منتقل می‌کند و به نظر می‌رسد بخشی از سروصداهای روزهای اخیر سران آمریکا و اسرائیل و تصمیماتی مانند خروج آمریکا از برجام و درگیری‌های جولان و سخنرانی‌های ضد ایرانی مکرر نتانیاهو در راستای ایجاد فضایی مبهم برای کشورهای اسلامی منطقه است تا این انتقال سفارت در فضایی آرام صورت گیرد.

واکنش شدید کشورهای اسلامی به اعلام خبر انتقال سفارت آمریکا به قدس از سوی ترامپ نشان داد که همچنان فلسطین اولویت اصلی جهان اسلام است و لذا مقامات آمریکا و اسرائیل و برخی کشورهای مرتجع منطقه به این نتیجه رسیدند که برای کاهش هزینه اجرای چنین تصمیمی راهی جز غبارآلود کردن و فضاسازی رسانه‌ای برای انحراف افکار عمومی وجود ندارد.

اقدامات روزهای اخیر ترامپ و نتانیاهو در جهت جلوگیری از توسعه قدرت جبهه مقاومت است

حسین شیخ‌الاسلام، مشاور وزیر امور خارجه، در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا، درباره افزایش فضاسازی‌های نتانیاهو و ترامپ و نسبت آن با انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس در روز «نکبت» گفت: همه اقدامات روزهای اخیر ترامپ و نتانیاهو یک توطئه است تا جلوی تقویت قدرت جبهه مقاومت را بگیرند و لذا با جنجال و سروصدا می‌خواهند نقاط ضعف‌شان مشخص نشود.

وی افزود: آنها به خوبی می‌دانند جبهه مقاومت هر روز از روز قبل قدرتمندتر شده و به تناسب آن از قدرت آنها به طور مستمر در حال کاسته شدن است به همین دلیل دست فرار روبه جلو زده‌اند، زیرا به این نتیجه رسیده‌اند که اگر برخی اقدامات را، با وجود هزینه‌هایی که برای آنها دارد، امسال انجام ندهند سال آینده مشخص نیست که قادر به انجام آن باشند که مشخص‌ترین نمونه آن همین اقدام انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس در روز نکبت است.

عملیاتی کردن زودهنگام انتقال سفارت آمریکا به قدس نشان از موقعیت نامطلوب اسرائیل در دو سال آینده دارد

مشاور وزیر امور خارجه عنوان کرد: در حالی که ترامپ آذرماه این خبر را اعلام کرد و گفت انجام این انتقال حدود دو سال طول می‌کشد اما شرایط منطقه در این مدت کاملا خلاف خواسته‌‌های آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها بوده و لذا آنها در اقدامی نابخردانه و تحریک‌آمیز تنها بعد از حدود 5 ماه روز نکبت را به عنوان روز اجرایی شدن این تصمیم انتخاب کرده‌اند که نشان‌دهنده ترس انها از موقعیت‌ دو سال بعدشان است.

شیخ‌الاسلام اظهار کرد: جنجال‌آفرینی‌ها و غبارآلودکردن فضای منطقه برای همین است که با ایجاد یک فضای مغشوش در افکار عمومی ملت‌های منطقه، بتوانند در پشت پرده و به دور از فشار کشورهای اسلامی این اقدام خطرناک را انجام دهند. الان سوریه و عراق دیگر در اختیار جبهه عربی ـ آمریکایی ـ عبری نیست، انتخابات پارلمانی لبنان جایگاه رفیع مردمی مقاومت را به خوبی نشان داد و از طرفی یمن نیز امروز شرایط کاملا بهتری نسبت به گذشته دارد و سعودی‌ها پس از گذشت 4 سال جنایت به هیچ نتیجه‌ای نرسیدند. لذا این اتفاقات سران رژیم صهیونیستی و آمریکا را به این نتیجه رسانده که هر چه زمان بگذرد قدرت آنها کمتر شده و اجرای چنین طرح‌هایی سخت‌تر خواهد شد.

ایجاد شرایط آشفته و خاکستری در منطقه و رهایی از اعتراض فراگیر جهان اسلام نسبت به انتقال سفارت آمریکا

وی یادآور شد: برهمین اساس در زمانی که یک شرایط خاکستری، مبهم و آشفته را بر منطقه حاکم ساخته‌اند، به دنبال عملیاتی ساختن انتقال سفارت آمریکا به قدس برامده‌اند تا کشورهای اسلامی و مسلمانان منطقه به دلیل تکثیر بحران‌ در منطقه، نتوانند واکنش گسترده‌ و سریعی مانند واکنش‌های فراگیر و گسترده در هنگامه اعلام این خبر از سوی ترامپ نشان دهند تا این اقدام خباثت‌آلود را به شکلی آرام و خزنده عملیاتی کنند و حتی برخی سران خائن و مرتجع منطقه نیز را در این تصمیم همراه خود کرده‌اند تا به چنین اقدامی مشروعیت ببخشند در حالی که این سران خائن امروز از کمترین مشروعیت و مقبولیتی در نزد ملت‌های سلامی و مردم کشورهای خود برخوردار نیستند.

گفت‌وگو از مهدی مخبری

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: