کد خبر: 3714278
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۷
صابری‌نسب:
گروه فعالیت های قرآنی: چهره قرآنی کشور گفت: اولین قدم در جذب جوانان به قرآن لزوم برنامه ریزی است، به این معنا که جلسات متنوعی برای آن‌ها درنظر گرفته شود و فقط صرف پرداختن به قرائت نبوده و در کنار آن بنا به تناسب امکانات و ظرفیت افراد به انجام کارهای هنری هم پرداخته شود.

برنامه ریزی؛ اولین قدم در جذب جوانان به قرآن است

حبیب‌الله صابری‌نسب، چهره قرآنی کشور در گفت‌و‌گو با ایکنا از استان مرکزی پیرامون راه‌های جذب جوانان به قرآن اظهار کرد: بحث جوان در سنت پیامبر‌گرامی‌اسلام و ائمه‌اطهار(ع) از اهمیت ویژه‌ای در اسلام برخوردار است.
وی با اشاره به مهم برشمردن موضوع شکوفایی جوانان بیان کرد: اگر جوانان به درستی هدایت شوند، همچنین ظرفیت‌ها و استعدادهای آن‌ها به درستی شناسایی و بکار گرفته شود، از رشد لازم برخوردار خواهند شد.
این چهره قرآنی کشور گفت: اولین قدم در جذب جوانان به قرآن لزوم برنامه‌ریزی است، به این معنا که جلسات متنوعی برای آن‌ها درنظر گرفته شود و فقط صرف پرداختن به قرائت نبوده و در کنار آن بنا به تناسب امکانات و ظرفیت افراد به انجام کارهای هنری هم پرداخته شود.
صابری‌نسب افزود: باید انجام برخی از امور را به قشر جوان واگذار نمود و از ایده‌ها و نظرات آن‌ها استفاده کرد. بطور مثال در جلساتی که جوانان به قرائت یا حفظ قرآن می‌پردازند بهتر است با آن‌ها در ارتباط با مسائلی مانند برگزاری بهتر این جلسات و نظیر آن مشورت کرد و مجموع این راهکار‌ها را عملی ساخت، تا به مرور شاهد جذب بیشتر جوانان باشیم.
وی بیان کرد: دانشگاه می‌تواند بستر مناسبی را برای جذب جوانان به امور قرآنی فراهم نماید اما، اگر امکاناتی در این بخش در نظر گرفته نشود به عادی شدن جلسات منجر می‌شود و پاسخگوی نیاز واقعی در این بخش نخواهد بود. بطور مثال با توجه به اینکه در آستانه برگزاری مسابقات سراسری اوقاف کشور در اراک هستیم، می‌توان با انجام کارهای تبلیغی از جمعیت یک میلیون نفری استان زمینه جذب دویست‌ هزار نفر به قرآن را فراهم کرد. برای دستیابی به این مهم باید از پتانسیل‌های موجود در این زمینه استفاده و در کنار برگزاری مسابقات به انجام کار محتوایی و ژرفایی پرداخت.
چهره قرآنی کشور گفت: بنده در جامعه بزرگتری مانند دانشگاه که اغلب از سنین جوان تشکیل شده است سعی کرده‌ام از نظرات آن‌ها استفاده کنم و در فضایی دوستانه و با رعایت احترام طرح‌های آن‌ها را مورد بررسی قرار دهم.
صابری نسب تاکید کرد: احترام گذاشتن ،جویا شدن از نظرات و دیدگاه‌های جوانان، واگذاری مسئولیت به آن‌ها و فراهم کردن امکانات مناسب برای جوانان از جمله عوامل مهم در زمینه جذب این قشر به قرآن است. انجام کارهای تشویقی از قبیل تشویق تفریحی و زیارتی لازم است که اگر غیر این باشد جوانان جذب دیگر جلسات می‌شوند.
این چهره قرآنی کشور گفت: جذب جوانان به قرآن در تکوین شخصیت جوانان موثراست، در این‌باره احادیثی از اهل بیت(ع) وجود دارد به طوری که اگر شخصی در نوجوانی و جوانی قرآن را فراگیرد قرآن با تمام وجود وی آمیخته می‌شود. افراد نباید تنها در هنگام برگزاری مسابقات قرآنی گرد‌هم آیند زیرا پس از کسب قبولی رتبه‌های متعدد دلزده می‌شوند و کنار می‌روند.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: