کد خبر: 3714341
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۰
گروه اجتماعی - نویسنده و استاد دانشگاه تهران گفت: توقع داشتن و طلبکار بودن از دیگران مهم‌ترین عامل نارضایتی از زندگی است.

توقع داشتن و طلبکار بودن مهم‌ترین عامل نارضایتی از زندگی

به گزارش ایکنا از اصفهان، به نقل از سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان، همایش «راه‌های رسیدن به رضایت در زندگی» از سوی فرهنگسرای پرسش وابسته به سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان برگزار شد.
در این همایش که در ادامه سلسه نشست‌های جوانی فصل رویش برگزار شد، دکتر محمدجعفر غفرانی نویسنده و استاد دانشگاه تهران، خطاب به شرکت‌کنندگانی که به دنبال رسیدن به رضایت در زندگی خود بودند، آرامش را تنها هدف ازدواج از منظر خداوند دانست و اظهار کرد: متأسفانه امروز آمار افسردگی و نارضایتی در میان مردم جهان از آمار سرماخوردگی بیشتر است.
غفرانی ادامه داد: بنابراین هیچ زن و مردی در ابراز توانایی و بروز مهر و محبت خود، در انصاف و انسانیت و انجام وظایف الهی خود، هرگز نباید از دیگران توقع اجر و تشکر داشته باشند. توقع داشتن و طلبکار بودن مهم‌ترین عامل نارضایتی از زندگی است.
وی گفت: پیامبران الهی از مردم انتظار اجر و پاداش نداشتند و اجرشان را از خداوند می‌خواستند. بنابراین اگر ما هم اجر کارهای خود را به جای مخلوق از خالق بخواهیم، دیگر در زندگی نارضایتی نداریم. به این بی‌توقعی عاقلانه، مومنانه و عارفانه از دنیا و از مخلوق، اخلاص می‌گویند و اخلاص یعنی منت نگذاشتن.
غفرانی اضافه کرد: خداوند در قرآن می‌فرماید صدقات خود را با منت، اذیت و ریا از بین نبرید و بی‌ارزش نکنید. تمام تلاش انسان مخلص برای رشد، بروز و ظهور و شکوفایی خودش است.
این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: مهم‌ترین نشانه انسان مخلص این است که تنها مراقب خود باشد و ذره‌بین خود را کنار بگذارد.
وی گفت: نارضایتی در زندگی بیشتر از این سرچشمه می‌گیرد که تمرکز ما به جای خودمان روی رفتار و گفتار دیگران است. اگر هر زن و مردی گفتار، رفتار، مواضع، انصاف و عدالت خود را منحصراً برای خدا انجام دهد و خود را با قرآن تنظیم کند، با هیچ مخلوقی مشکل پیدا نمی‌کند، از تلاش و از زندگی خود هیچ وقت خسته و درمانده نمی‌شود و زور هیچ کس حتی شیطان به او نمی‌رسد. بنابراین اگر حداقل‌هایی که خداوند در قرآن فرموده را رعایت کنید، با هر کسی می‌توان ازدواج کرد چون اگر با بهترین انسان هم ازدواج کنید، رفتار او در آینده ضمانتی ندارد.
غفرانی ادامه داد: زنده بودن حرکتی افقی از گهواره به گور است اما زندگی کردن، حرکتی عمودی از زمین به آسمان است. اگر انسان خود را با خدا طرف ببیند، با هر همسری، با هر فرزندی و با هر مشکل و بیماری راضی است و خود را در امتحان الهی می‌بیند.
وی افزود: انسان مخلص رفتار غلط همسر و دیگران را تلافی نمی‌کند چون آن را یک فرصت برای گرفتن امتیاز از خداوند می‌داند و گذشت می‌کند. سهم ما از رضایت در زندگی، به اندازه توقع نداشتن، ریاکار نبودن و به میزان منت نگذاشتن و در یک کلام به میزان اخلاص داشتن است.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه رضایتمندی به معنای خواسته‌های بیشتر نیست، اظهار داشت: تلاش برای خودشناسی، تلاش برای خداباوری، تلاش برای فهمیدن اینکه دنیا مقصد ما نیست و اینکه توقف انسان در دنیا، فقط برای آزمایش قابلیت و لیاقت و ظرفیت او است، مهم‌ترین عوامل افزایش رضایت در زندگی است.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: