کد خبر: 3714570
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۱
لاریجانی در نطق پیش از دستور عنوان کرد:
گروه سیاسی ــ رئیس مجلس در نطق پیش از دستور خود، با اشاره به جنایت وسیع صهیونیست‌ها در پی انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس در روز گذشته گفت: کشتار مردم فلسطین و آن هم صرفا به خاطر اینکه به چنین اقدامی اعتراض کردند لکه ننگ بزرگی برای رژیم صهیونیستی و امریکاست و در تاریخ خواهد ماند.

به گزارش ایکنا، علی لاریجانی؛ رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز، سه‌شنبه 25 اردیبهشت‌ماه، در نطق پیش از دستور خود با اشاره جنایت وسیع روز گذشته رژیم صهیونیستی در به شهادت رساندن حدود 50 نفر از مظلوم فلسطین و مجروح کردن بیش از دو هزار نفر گفت: این حادثه مقارن دو مسئله بود؛ نخستین آن روز نکبت بود که در چنین روزی در چند دهه پیش قدرت‌های بزرگ به حمایت از صهیونیست‌ها پرداختند و مردم فلسطین را آواره کردند و افرادی را از گوشه و کنار جهان به این سرزمین آورده و خانه و اراضی فلسطینیان را غصب کردند.

وی افزود: این اقدام قدرت‌های بزرگ حادثه عظیمی بود که باعث اخراج بیش از دو سوم مردم فلسطین از سرزمین آبا و اجدادی خود شد و زمینه ورود دیگران به این سرزمین با قتل عام کسانی که مقاومت کردند فراهم شد.

رئیس مجلس با بیان اینکه مبنای تولد این رژیم نکبت این فاجعه تاریخی بود، گفت: تولد این رژیم عامل اصلی ماجراهای چند دهه اخیر شد.

لاریجانی موضوع دیگر را انتقال سفارت امریکا از تل‌آویو به قدس به دستور رئیس‌جمهور آمریکا در روز گذشته برشمرد و گفت: علیرغم اینکه تمام کشورهای دنیا این اقدام را محکوم کردند و همه می‌دانند که این اقدام مخالف مصوبات شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل است اما ظاهرا از سال‌ها پیش آمریکایی‌ها تصمیم گرفته‌اند که این نهادهای بین‌المللی را بی‌اعتبار کنند.

رئیس مجلس ادامه داد: جمله به عراق بدون مصوبه شورای امنیت بود اما امریکایی‌ها با کمک یکی دو کشور دست به این اقدام زدند، گرچه بعدها چنان گرفتار شدند که پا به فرار گذاشتند. خروج از معاهده پاریس در مورد آب و هوا خلاف مصوبات سازمان ملل بود. خروج از توافقنامه هسته‌ای مخالف قطعنامه شورای امنیت بود و همینطور انتقال سفارت خود به قدس.

لاریجانی عنوان کرد: همه این‌ها نشان می‌دهد آمریکا قصد دارد نهاد بین‌المللی سازمان ملل را که به قصد ایجاد صلح در جهان تأسیس شد نابود کند و چون سازوکار دیگری برای جایگزینی آن وجود ندارد صحنه بین‌المللی را به سوی نوعی هرج و مرج امنیتی سوق دهد.

وی تصریح کرد: جنایت روز گذشته و کشتار مردم فلسطین و آن هم صرفا به خاطر اینکه به چنین اقدامی اعتراض کردند لکه ننگ بزرگی برای رژیم صهیونیستی و امریکاست و در تاریخ خواهد ماند و عدم اقدام سایر کشورها در مقابل این سبوعیت که همه نظامات حقوق بشری را زیر پا گذاشت نیز موضوع دیگری است که نشان می‌دهد این ترتیبات چیزی جز ابزار برای قدرت‌ها نیست و نخواهد بود.

لاریجانی تأکید کرد: روشن است که این کشتارها از سر استیصال رژیم صهیونیستی است و بیش از آنکه قدرت آنها را نشان دهد آشفتگی آنان را برملا می‌کند.

رئیس مجلس یادآور شد: راهپیمایی روزهای گذشته فلسطینیان نشان داد در جهت احقاق حق خود ایستاده‌اند و مقاومت می‌کنند و ملتی زنده و پویا هستند. این حرکت جدید در فلسطین اضطرابی برای رژیم صهیونیستی ایجاد کرده که دست به اقدامات احمقانه می‌زند.

وی با اشاره به اینکه رژیم آمریکا در چنین شرایطی ادعا می‌کند بزرگترین معامله قرن را سامان می‌دهیم، گفت: آقای ترامپ! این بزرگترین معامله قرن شما را فلسطینیان به بزرگترین ننگ تاریخ بدل کردند و با چنین اقدامی ملت فلسطین و مسلمانان را متحدتر کردید و همین امر عامل اصلی پیروزی آنان خواهد بود و دیگر کسی به وعده‌های شکلاتی شما وقعی نمی‌نهد.

لاریجانی عنوان کرد: حتی برخی از گروه‌های فلسطینی که با طرح‌های سازش قلابی آمریکا، سالیانی منتظر حداقل‌هایی برای زیست خود بودند امروز متوجه شدند که راه اصلی احقاق حق فلسطینیان مقاومت است و البته این بزرگترین دستاورد قرن است که معامله پوشالی قرن آمریکا را به زباله‌دان تاریخ فرستاد.

رئیس مجلس با اشاره به برگزاری جلسه روز گذشته کمیته فلسطین اتحادیه بین‌المجالس اسلامی در تهران گفت: این کمیته حوادث اخیر در سرزمین‌های اشغالی را بررسی و همگرایی خوبی برای مقابله با اقدامات ماجراجویانه آمریکا و صهیونیست‌ها به وجود آورد.

لاریجانی با سپاسگزاری از دست‌اندرکاراناین همایش گفت: البته دبیرخانه بین‌المجالس اسلامی باید پیگیری‌های جدی‌تری برای اقدامات عملی که در این اجلاس مطرح شد به عمل آورد.

پس از پایان نطق لاریجانی، نمایندگان با سردادن شعار «مرگ براسرائیل» جنایات روز گذشته صهیونیست‌ها در فلسطین را محکوم کردند.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: