کد خبر: 3714680
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۰
قنادباشی مطرح کرد:
گروه سیاسی ــ کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه با اشاره به افزایش بحران‌های منطقه با انتقال سفارت آمریکا به قدس تأکید کرد: رژیم صهیونیستی می‌خواهد تا آن‌جا که می‌تواند از توانمندی‌های سیاسی و تبلیغاتی واشنگتن برای جبران شکست‌های دو دهه اخیر خود در منطقه بهره‌برداری کند.

انتقال سفارت آمریکا به مثابه سرپوش گذاشتن بر شکست‌های صهیونیست‌ها است

جعفر قنادباشی، کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه و سفیر اسبق ایران در لیبی، در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا به تحلیل تصمیم ترامپ در عملی ساختن وعده خود مبنی بر انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس و جنایات روز گذشته رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی پرداخت و در این باره تصریح کرد: از زمانی‌که ترامپ سکان‌دار هدایت کاخ سفید شده، متأسفانه آمریکا بیش از هر زمان دیگری تحت تأثیر القائات و توطئه‌های محافل صهیونیستی قرار دارد.

وی در این رابطه افزود: رژیم صهیونیستی دوره ریاست جمهوری ترامپ را بهترین فرصت برای تحقق خواسته‌هایش در سطح منطقه به شمار می‌آورد و کوشش می‌کند تا ترامپ را که سیاست‌های راهبردی مشخصی در خصوص خاورمیانه ندارد به سمت و سوی اجرای برخی از اهداف شوم منطقه‌ای سوق دهد. همچنین می‌خواهد تا آن‌جا که می‌تواند از توانمندی‌های سیاسی و تبلیغاتی واشنگتن برای جبران شکست‌های دو دهه اخیر خود در منطقه بهره‌برداری کند.

سفیر اسبق ایران در لیبی با بیان اینکه آن‌چه در سرزمین‌های اشغالی در قالب انتقال سفارت آمریکا در حال جریان است به معنای پذیرش ریسک بزرگ برای این کشور در منطقه بوده، گفت: این ریسک بزرگ به واقع ایالات متحده را برابر دنیا قرار خواهد داد و منافعش را نه تنها تأمین نمی‌کند بلکه تهدید برای آن به شمار می‌رود.

انفعال جوامع عربی ناشی از سست بودن پایه‌های مردمی آن‌هاست

قنادباشی در تحلیل سکوت دولت‌های عربی و بروز رفتارهای انفعالی از سوی آن‌ها عنوان کرد: بسیاری از دولت‌های مرتجع عربی جایگاه مردمی بسیار ضعیفی دارند و اشتباهات کلا‌ن آن‌ها در سطوح راهبردی سبب ضعیف‌تر شدن این دولت‌ها شده است. لذا برای جلوگیری از سقوط به آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها پناه آورده‌اند. لذا در حال حاضر با هر صدایی که از جانب آمریکا و رژیم صهیونیستی بلند شود، همراهی و همصدایی می‌کنند.

وی ادامه داد: در قضیه انتقال سفارت‌ آمریکا هم دلال‌های صهیونیستی از آن‌ها خواستند که برای حفظ موقعیت خودشان با آن‌ها همراهی کنند. اما این همراهی به معنی تزلزل پایه‌های قدرت حکومت‌های ارتجاعی است.

پایان دوران سازش با خیزش عمومی در فلسطین/ آغاز فاز جدید توطئه در فلسطین با دستاویز قرار دادن حقوق بین‌الملل

کارشناس مسائل خاورمیانه خیزش‌ عمومی در فلسطین را به معنای پایان دوران سازش تعبیر کرد و در این ارتباط گفت: از آن‌جایی که امروز یک خیزش عمومی در فلسطین در جریان است، فتح به ظاهر کوشش می‌کند تا خودش را در صحنه فلسطین همسو با مردم نشان دهد تا جایگاهش را از دست ندهد. اما مواضع فتح در حال حاضر مردمی نیست و متأسفانه سال‌هاست که در خط سازش حرکت می‌کند و اگر هم در برخی مواقع همسوی مردم بوده به‌دلیل جلوگیری از سست‌تر شدن پایه‌های مردمی‌ این جریان است.

سفیر اسبق کشورمان در لیبی به موضوع توطئه صهیونیست‌ها برای آغاز فاز جدید مشروعیت‌بخشی به جنایات خود در فلسطین اشاره کرد و ادامه داد: نتانیاهو در حال حاضر می‌خواهد به جنایات خودش در فلسطین مشروعیت ببخشد و فعلاً مقامات صهیونیستی به مذاکرات آینده نمی‌اندیشند زیرا سعی می‌کنند تا آن‌جا که برایشان ممکن است قوانین بین‌المللی را دستاویز قرار دهند و هیچ اعتقادی به مقررات بین‌المللی ندارند و اگر داشتند بر اساس قوانین بین‌المللی نباید این کشتار را که 60 کشته و بیش از 2000 مجروح بر جای گذاشته را مرتکب می‌شدند.

گفت‌وگو از سعید امینی

انتهای پیام

 

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: