کد خبر: 3714967
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۹
قنبری مطرح کرد:
گروه سیاسی ــ یک کارشناس مسائل سیاسی ایجاد شکاف میان اروپا و امریکا به ویژه پس از خروج ترامپ از برجام را یک پیروزی دیپلماتیک برای ایران خواند و گفت: جمهوری اسلامی بایستی با یک دیپلماسی فعال این شکاف را استمرار بخشد و با ادامه این شرایط آمریکا در مقابل یک دو راهی قرار خواهد گرفت؛ بازگشت به برجام یا پذیرش انزوا در میان متحدانش.

داریوش قنبری، عضو هیئت علمی دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی، در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا درباره دلایل رفتار ترامپ در خروج از توافقنامه‌های بین‌المللی به ویژه در موضوع برجام گفت: سیاست و شعار اصلی ترامپ به زعم خودش بازگرداندن آمریکا به عنوان ابرقدرت اصلی جهان و برهم زدن نظام چند قطبی است، اما در مورد برجام هدف ترامپ از خروج از این توافقنامه این است که بتواند با بازگشت تحریم‌ها، ایران را به ویژه در عرصه منطقه‌ای تضعیف کرده و مشکلات زیادی را برای کشور ایجاد کند.

ترامپ با خروج از برجام به دنبال تضعیف نفوذ منطقه‌ای ایران است/ خروج ایران از برجام، گام برداشتن در مسیر خواست آمریکا

وی ادامه داد: در واقع از نگاه ترامپ، ایران با برجام موفق شد بخش قابل توجهی از دارایی‌ها، سپرده‌ها و پول‌های بلوکه‌شده‌اش در خارج را به داخل برگرداند و با این سرمایه‌ها مجددا تقویت شد و قدرت گرفت. از طرف دیگر ترامپ بر این عقیده است که ایران پس از برجام در معادلات منطقه‌ای حضور فعالانه‌ای پیدا کرده و باعث شده تحولات منطقه به ضرر آمریکا رقم بخورد و لذا آمریکایی‌ها برای تضعیف ایران و کاهش قدرت و نفوذ منطقه‌ای ایران، مجددا به دنبال بازگرداندن تحریم‌ها برآمدند و براین اساس برجام را زیر پا گذاشتند و از آن خارج شدند.

قنبری درباره واکنش و برنامه ایران در مقابل این اقدام ترامپ گفت: اگر ایران هم مانند آمریکا اعلام می‌کرد از برجام خارج می‌شود در واقع در زمین آمریکا بازی می‌کرد و خواست آنها را عملی می‌کرد. با این کار آرزوی آمریکایی‌ها محقق می‌شد و در آن شرایط زمینه‌ شکل‌گیری یک اجماع جهانی علیه ایران فراهم می‌شد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان اینکه برگشت تحریم‌ها با حمایت سایر کشورهای جهان از جمله اروپایی‌ها در واقع دقیقا خواست امریکایی‌ها است، گفت: همه ‌می‌دانیم هیچ کشوری در شرایط تحریم نمی‌تواند قدرتمند باشد و در این شرایط دشمنان نارضایتی مردم را نشانه می‌گیرند و به دنبال افزایش آن برمی‌آیند. حال آیا بایستی در چنین وضعیتی ایران در مسیر خواست آمریکا گام برمی‌داشت؟ قطعا و یقینا هیچ عقل سلیمی این را نمی‌پذیرد که ایران در مسیری حرکت کند که هدف آمریکا محقق شود.

حفظ برجام، راه گسترش اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران 

وی تصریح کرد: بایستی ضمن درک درست از اهداف دشمن در مسیری حرکت کرد که خلاف خواست آنها باشد تا از این طریق هدف دشمن ناکام گذاشته شود و آمریکا به اهداف طراحی‌شده خود علیه ملت ایران نرسد. بنابراین همچنان بایستی برجام را حفظ کرد و در این هیچ تردیدی نیست و حفظ برجام راه گسترش اقتدار نظام جمهوری اسلامی و تقویت بنیه اقتصادی کشور است.

قنبری عنوان کرد: به عقیده من مزایای حفظ برجام آنقدر روشن است که کسی نمی‌تواند تردیدی در ارتباط با این مزایا داشته باشد مگر اینکه یا از روی غرض‌ورزی و نگاه‌های جناحی صحبت کند یا اینکه درک پایینی داشته باشد که نتواند معادلات سیاسی و اقتصادی را درک کند.

وی ابراز کرد: به هر حال با توجه به منافعی که برجام دارد ایران بایستی در برجام باقی بماند و همراه با کشورهایی که در برجام باقی مانده‌اند برای حفظ این توافقنامه مهم بین‌المللی تلاش زیادی صورت گیرد. ما تا پیش از این 1+5 را روبروی خود داشتیم ولی الان تبدیل به 1+4 شده و مشکلی نیست و می‌توان با همین کشورها برجام را ادامه داد. این کشورها از قدرت‌های مطرح نظام بین‌المللی هستند که 4 قدرت عضو شورای امنیت سازمان ملل هستند و لذا اگر اکثریت عضو شورای امنیت از حامیان برجام باشند آمریکا به اهداف خودش از اعمال مجدد تحریم‌ها نخواهد رسید. براین اساس بایستی برجام را با طرف‌های باقی‌مانده ادامه داد و این متضمن منافع ملی کشور ماست.

ضرورت استمرار شکاف میان اروپا و آمریکا/ بازگشت به برجام یا پذیرش انزوا؛ دو راهی پیش روی ترامپ

قنبری درباره ضرورت استفاده از شکاف ایجاد شده بین اروپا و آمریکا و استمرار این شکاف و عبرت‌گیری از تجربه تحریم‌های سال‌های 90 و 91 که با اجماع جهانی علیه کشورمان اعمال شد، گفت: شکاف میان اروپا و آمریکا یک پیروزی دیپلماتیک و یکی از دستاوردهای برجام است و آنقدر اقدام ترامپ نابخردانه بوده که متحدان اروپایی آمریکا و حتی انگلیس، که عقبه آمریکا در اروپاست، حاضر به همراهی با آمریکا در خروج از برجام نشدند.

معاون پارلمانی شهردار تهران یادآور شد: این مسئله نشان داد که برجام به عنوان یک سند و توافق بین‌المللی آنقدر ارزش و اعتبار دارد که آمریکا با عملی که انجام داد عملا خودش را منزوی کرد و به ضرر خود آمریکایی‌ها تمام شده است. اگر همراهی اروپا با برجام ادامه پیدا کند و شکاف آنها با آمریکا استمرار پیدا کند آمریکایی‌ها یا باید مجددا در آینده به برجام بازگردند و آن را به همین شکل فعلی بپذیرند و این وابسته به دیپلماسی فعال جمهوری اسلامی ایران با سایر طرف‌های برجام است.

وی با اشاره به اینکه مسیر دیگر آمریکا پذیرش وضعیت انزوای فعلی بین‌المللی است، اظهار کرد: در حقیقت آمریکا در مقابل یک دو راهی قرار دارد؛ بازگشت به برجام یا پذیرش انزوا در میان متحدانش. بنابراین بایستی ایران روند مذاکره با طرف‌های اروپایی، چین و روسیه را ادامه دهد و برجام را تقویت کند تا از این طریق اجازه ندهیم دشمنان ما مسئله و مشکل خاصی را برای کشور ما ایجاد کنند.

گفت‌وگو از مهدی مخبری

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: