کد خبر: 3714976
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۵
سرلشکر صفوی:
گروه سیاسی ــ دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا با بیان این‌که اقتدار عامل بازدارندگی است تصریح کرد: عوامل پیروزی عملیات بیت‌المقدس، رهبری، وحدت سپاه و ارتش، تفکر انقلابی منتهی به جنگ انقلابی، حمایت و پشتیبانی مردمی و ایمان، قدرت و شجاعت رزمندگان بود.

قدرت کشور به حدی رسیده که اقتدار آن عامل بازدارندگی است
به گزارش ایکنا؛ به نقل از سپاه نیوز، سردار سرلشکر پاسدار سیدیحیی صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در نشست واکاوی عملیات بیت‌المقدس که امروز، 26 اردیبهشت، در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس برگزار شد، اظهار کرد: هدف اساسی و غیر قابل تغییر هر حکومتی حفظ بقای ملی، استقلال، سرزمین، ارزش‌ها و منافع ملی و امنیت ملی است؛ لذا ارتش صدام این هدف‌ها را مورد تهاجم قرار داد و در پی از بین بردن نظام سیاسی کشورمان بود.

وی با اشاره به اینکه صدام فردی بود که برای امضای قرارداد 1975 پیش قدم شد، گفت: بزرگ‌ترین اشتباه عراق این بود که قدرت امام و ملت ایران و ارتش را دست کم گرفته بود، هر چند ارتش اوضاع خاصی داشت اما هنوز روی پا بود به نحوی که در روز دوم جنگ نیروی هوایی ارتش چنان عراق را بمباران کرد که هیچ‌گاه فراموش نمی‌شود.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا عنوان کرد: هدف ما در سال‌های اولیه جنگ این بود که حملات پی در پی انجام دهیم و فرصتی به صدام برای بازسازی ارتش ندهیم. همچنین هدفمان رسیدن به مرزهای بین‌المللی بود؛ با این حال بعضی‌ها تصور می‌کنند عملیات‌هایی که انجام دادیم بی‌حساب و کتاب بوده است. عملیات‌ها با روش‌های عقلانی طراحی و اجرا می‌شد؛ چون برتری فکری داشتیم.

وی تاکید کرد: تهدیدات امروز علیه ایران فرامنطقه‌ای است؛ چون هیچ کشوری که در همسایگی ایران قرار دارد را به تنهایی تهدید نمی‌دانیم بنابر این قدرت‌های بزرگ مانند آمریکا و صهیونیست‌ها تهدید هستند. همچنین تهدیدات آینده دریاپایه و هواپایه است.

سرلشکر صفوی ادامه داد: آمریکایی‌ها بعد از شکست در عراق و افغانستان در استراتژی نظامی خود نوشتند که آمریکا دیگر جنگی مانند عراق و افغانستان شروع نمی‌کند پس جنگ آینده دورایستا، کوتاه‌مدت و پرشدت بوده و تکنولوژی و فناوری در آن پیچیده خواهد بود.

وی با تأکید بر این‌که عوامل اقتدار ملی کشورمان ملت و نیروهای مسلح ایران هستند، گفت: اکنون قدرت کشورمان به حدی رسیده که اقتدار آن عامل بازدارندگی است؛ کشوری قدرتمند با 81 میلیون نفر جمعیت هستیم و نفوذ سیاسی و قدرت نظامی ما نسبت به 36 سال قبل حتی در مقابل آمریکا و صهیونیست‌ها افزایش یافته است.

سردار صفوی با بیان این‌که برای پیشرفت و آبادانی باید مردم را در امور مختلف مانند اقتصاد مشارکت دهیم، اظهار کرد: نظام سیاسی و انقلاب ما با حضور و مشارکت دادن مردم در امور مختلف به پیشرفت و اقتدار می‌رسد. مردم خواستار امنیت پایدار هستند برای همین هوشیارند.

وی در خصوص عملیات بیت‌المقدس که در سال 61 انجام شد، افزود: هدف ما در عملیات بیت‌المقدس آزادسازی خرمشهر و رسیدن به مرزهای بین‌المللی بود؛ بنابراین عبور از مرز و تصرف بصره جزو اهداف عملیات نبود چون هنوز امام اجازه عبور از مرز را نداده بود، علاوه بر این برای ادامه عملیات در مرحله چهارم به لحاظ نیروی انسانی با کمبود نیرو مواجه شدیم.

سرلشکر صفوی تصریح کرد: در مرحله سوم تلفات زیادی به‌دلیل مقاومت عراقی‌ها دادیم به نحوی که مجبور شدیم تعدادی نیرو از منطقه فتح‌المبین بیاوریم به همین خاطر تا قبل از مرحله چهارم که با گرای 270 درجه حرکت می‌کردیم در مرحله چهارم مجبور شدیم جهت حرکت را 90 درجه تغییر دهیم.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: