کد خبر: 3715266
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۸
گروه معارف - یک مدرس حوزه با بیان اینکه ماه رمضان کارش این است که وجه شباهت انسان را به حیوان ها کم کند و وجه شباهت او را به فرشتگان به حداکثر برساند، گفت: وقتی فرشته خویی انسان قوی شد، قفل های قلب او باز می شود، این قفل همان آغشتگی با عالم طبیعت و ماده است که اجازه نمی دهد قرآنی شوید.

 ماه رمضان؛ فرصت گشودن قفل های تدبر در قرآن از قلب آدمی است(آماده)

حجت الاسلام منصور کیانی مدرس حوزه علمیه در گفت و گو با ایکنا از خوزستان ضمن تبریک حلول ماه رمضان به اهل ایمان گفت: در روایات داریم برای هر چیزی بهاری هست و بهار قرآن کریم، ماه رمضان است. رمضان بهار تلاوت ها و تدبر قرآنی است. 

وی اظهار کرد: در قرآن کریم چنین تعبیری وجود دارد که قرآن در ماه رمضان نازل شده است، حال چه ارتباطی میان نزول قرآن در ماه رمضان و ربیع بودن این ماه وجود دارد؟ در قرآن کریم آیه 24 سوره محمد می فرماید: «أَفَلا یَتَدَبَّرُونَ الْقُرْآنَ أم علی قلوب أقفالُها»: چرا در قرآن تدبر نمی کنند مگر بر قلبشان قفل ها نهاده شده؟ این یک توبیخ است که دقت در آن نشان می دهد ماه رمضان، یعنی ماهی که قفل ها از قلب انسان باز می شود، بهار تلاوت و تدبر در قرآن است. 

این مدرس حوزه علمیه با بیان اینکه تدبر به معنی تفکر همراه با بصیرت و عمق است، گفت: تلاوت ظاهر آیات قرآن هم خوب است، اما حد اعلای تلاوت، تلاوت همراه با تدبر است. در ماه مبارک رمضان فرصتی پیدا می شود که قفل های تدبر در قرآن که عبارت از آغشتگی و آمیختگی با طبیعت است، گشوده می شود. 

کیانی در توضیح این مطلب افزود: موجودات سه گروه هستند، یا مجردات هستند که نیازی به ماده ندارند که اینها فرشتگان هستند. گروه دیگر، موجوداتی هستند که اندیشه و تصور آنها از عالم ماده فراتر نمی رود و در عالم طبیعت محض هستند، اینها حیواناتند. گروه سوم بین این دو قرار دارند، یک جنبه وجودی آنها فرشته خو است که عالم روح او است و یک جنبه مادی دارد که میل او به طبیعت و مادیات است. 

وی ادامه داد: خداوند می خواهد انسان جنبه های مادی و حیوانی خود را کم کند، احتیاج خود را به عالم ماده بکاهد و به فرشته خویی نزدیک شود. حال این انسان که یک جنبه حیوانی و یک جنبه مادی دارد چطور باید خود را بالا بکشد؟ راه این کار در ماه رمضان است. رمضان چه کار می کند؟ خدای تعالی برای اینکه انسان را کم کم به عالم آخرت نزدیک کند و از حیوانیت دور سازد، فرمود در سی روز ماه رمضان، کم بخور، کم بخواب و کم بیاشام. اینها را که صفات اصلی حیوانیت هستند در او کم می کند تا جنبه فرشتگی او پرورش پیدا کند.

این مدرس حوزه تصریح کرد: کسی که مشغول دنیا است و انس و الفت قطعی با مادیات گرفته راهی به عالم معنا پیدا نمی کند، به معراج روحی نمی رسد، اما اگر آدمی کم کم خود را به عالم ملکوت نزدیک کند، بدن جسمانی او هم نوعی تقدس و روحانیت پیدا می کند. رمضان کارش این است که وجه شباهت انسان را به حیوان ها کم کند و وجه شباهت او را به فرشتگان به حداکثر برساند. کار صیام و قیام در رمضان همین است. خداوند می خواهد آرام آرام ما را به عالم ملکوت آشنا سازد. 

کیانی گفت: این معنا را می توان در آیه «وَ الَّذينَ كَفَرُوا يَتَمَتَّعُونَ وَ يَأْكُلُونَ كَما تَأْكُلُ الْأَنْعامُ وَ النَّارُ مَثْوىً لَهُمْ» دید. یعنی کفار کارشان فقط لذت بردن از ماده است. پس رمضان کارش این است که جنبه های حیوانی را کم کند. وقتی فرشته خویی انسان قوی شد، قفل های قلب او باز می شود، این قفل همان آغشتگی با عالم طبیعت و ماده است که اجازه نمی دهد قرآنی شوید. برای همین رمضان ربیع قرآن است. به عبارتی راه فهم و انس با قرآن این است که لذت های جسمانی را کم کنیم.

وی با بیان اینکه شب زنده داری، کنترل امور جنسی و روزه داری از راه های افزایش لذائذ معنوی است، گفت: پیامبر(ص) فرمودند: اشراف امتی، حمله القرآن و اصحاب الیل. شب زنده داران و قرآن خوانان عامل به قرآن بزرگان امت من هستند. پس در این ماه شب زنده داری کنید و قرآن بخوانید تا آن را بفهمید. 

این محقق مذهبی با بیان اینکه در ماه رمضان امور جنسی کم شده است، تصریح کرد: این موضوع از آن قفل هاست که متاسفانه خیلی از بشر را در جرگه حیوان ها در آورده و درد و بلای جوامع بشری شده است. نباید این مسأله در انسان طوری باشد که مثل حیوان اختیاری از خود در امور جنسی نداشته باشد. 

کیانی ادامه داد: کم خوردن و کم آشامیدن هم از عوامل افزایش لذت های معنوی است. حضرت عیسی(ع) در سخنی فرمود بدن های خود را با گرسنگی آشنا کنید شاید خدا را ببینید. پس تا دهان جسمانی را در رمضان نبندید قفل های دل باز نمی شود و طالب رزق ذکر و «بک یا الله» ها و اذکار فوق العاده معنوی نمی شوید. پس در ماه رمضان چون شباهت ما به فرشتگان بیشتر می شود، بهار فهم قرآن و تدبر در آیات آن است. 

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: