کد خبر: 3715451
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۴
گروه جهاد و حماسه ــ مشاور وزير در امور ايثارگران با اشاره به برنامه‌های خانه فرهنگ ایثار در نمایشگاه قرآن گفت: طرح «کتابخانه مهربانی»، با هدف جمع آوری قرآن كريم و کتاب‌های مردمی و ارسال آنها به مناطق کم برخوردار ايده‌ای است كه خانه فرهنگ ايثار تلاش مي‌كند تا آن را اجرایی کند.

 اجرای طرح کتابخانه مهربانی با هدف جمع‌آوری قرآن کریم در نمایشگاه قرآن کریم

حجت‌الاسلام والمسلمين محمدعلی انصاری، مشاور وزير در امور ايثارگران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا، از برپایی غرفه خانه فرهنگ ایثار در بيست و ششمين نمایشگاه قرآن خبر داد و اظهار کرد: این غرفه در شبستان اصلي، بخش سازمان‌ها و نهادها واقع شده است.

وی با بیان این نکته كه مصاديق ايثار، بسيار گسترده و متنوع است گفت: گاهي اين مصاديق از چشم‌ها پنهان مي‌ماند. قرآن کریم نقطه عطفی در آموزه‌های دینی و معرفتی بوده و مفاهیم قرآن و عترت عجین شده با فرهنگ ایثار و فداکاری است.

مشاور وزير در امور ايثارگران به اهمیت ایثار در آیه شریفه 209 سوره بقره اشاره کرد و یادآور شد: در این آیه خداوند به مردم با ایمان و فداکاری اشاره دارد که جان خود را به خاطر خشنودی خداوند می‌فروشند؛ لذا بايد تلاش كرد تا این نوع مصاديق ایثار به عنوان مظاهر بروز و ظهور ايثار در سطح جامعه خود را بيش از پيش نشان دهند.

وی با تأكيد بر تكريم اهل قلم، به اهميت قلم در قرآن اشاره كرد و گفت: تمامي پيشرفت‌های تمدنی، از ابتدا تاكنون بر محور قلم استوار بوده و قسم ياد كردن قرآن به قلم نشان از اهميت ويژه آن نزد خداوند دارد.

انصاری با اشاره به برنامه‌های خانه فرهنگ ایثار در نمایشگاه قرآن، گفت: طرح «کتابخانه مهربانی»، با هدف جمع‌آوری قرآن كريم و کتاب‌های مردمی و ارسال آنها به مناطق کم برخوردار ايده‌ای است كه خانه فرهنگ ايثار تلاش مي‌كند تا با اجرای اين طرح هم در ترويج فرهنگ ايثار به معنای ايثار معنوی و هم در بسط فرهنگ مطالعه و كتاب خواني پيشرو باشد.

وي یادآور شد: «ایثار نوشت» نام برنامه دیگری است که در آن بازدیدکنندگان مصادیق ایثار و فداكاری را با قلم خود در دفتر ایثار ثبت می‌کنند که پس از پایان نمایشگاه این دست‌نوشته‌ها در فضاي مجازی منتشر می‌شود.

مشاور وزير در امور ايثارگران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، در توضيح طرح «ايثار نوشت»، به ابعاد اثر بخشي آن در جامعه اشاره كرد و افزود: نگارش متن و خاطره با موضوع ايثار و فداكاری، توسط مردم باعث اشتراک فکر و احساس و تقویت یک مفهوم ملی و دینی در جامعه خواهد شد و اين دست نوشته‌ها، اعم از نگارش خاطره، مصاديق ايثار و فداكاري ابعاد فرهنگي،‌اجتماعي و سياسي برجسته‌ای دارد كه تلاش می‌كنيم به حول و قوه الهي به اهداف تعيين شده در طرح دست يابيم. در اين برنامه علاوه بر ارتقای سطح كيفي فعاليت‌های مرتبط با فرهنگ ايثار و نزديک‌تر شدن بيشتر مردم با مفاهيم و دستورات قرآني بر آن هستيم تا با استفاده از همین ظرفيت مخاطبان نمايشگاه را در معرض مفاهيم عيني قرآني قرار دهيم.

انصاري با اشاره به تقارن روز (سوم خرداد)؛ سالروز آزاد سازی خرمشهر با ايام نمايشگاه قرآن، عنوان کرد و گفت: برنامه‌هایی جهت گرامیداشت این روز در نظر گرفته شده که با بررسی و برنامه‌ریزی سعی داریم مراسمی مناسب و در شأن ایثارگران عزیز دوران دفاع مقدس داشته باشیم. همچنین سلسله نشست‌های ايثار و قرآن، ميز گفتمان ايثار و شريعت، جذب خبرنگاران افتخاری ايثار از دیگر فعالیت‌ها و برنامه‌های خانه فرهنگ ایثار در بیست و ششمین نمایشگاه قرآن است.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: