کد خبر: 3715475
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۶
گروه اجتماعی: رمضان ماه بندگی خداوند است؛ ماه اخلاص، خضوع و خشوع است؛ در این ماه مبارک انسان می‌آموزد تا بنده باشد و عبد؛ سر تسلیم را خاضعانه در برابر پروردگارش فرود آورد تا بیاموزد در این مکتب عشق، عاشقی کردن را و این بندگی در محضر چون اویی است، کسی که بنده خود را مهمان می‌کند و خود میزبانش. چه کریمانه است این میهمانی و چه بابرکت است این سفره.
به گزارش ایکنا از آذربایجان‌‌شرقی، اول از قانون سفر باید گفت؛ انسان به هرکجا که سفر کند باز دلش هوای خانه خود را خواهد کرد؛ خواهان بازگشت به کاشانه خود خواهد بود.
رمضان المبارک؛ ماه بندگی
سفر یک روز، دو روز، یک هفته و یک ماه و هرچند تفریحی، باز سفر است و وقتی انسان به خانه خویش باز گردد، خواهد گفت: هیج کجا خانه خود آدم نمی‌شود.
بلی این خصلت آدمی است و خواسته خالقش؛ سفر زندگی نیز کوتاه است و روزی باید بار سفر بست و به کاشانه خود بازگشت، اما توشه این سفر چه خواهد بود؟ بار شرمساری و ندامت؟ بار تقصیر؟ بار گناه؟ یا بار زهد و تقوا و پرهیزگاری و در یک کلام بار بندگی؟ کدام را باید انتخاب نمود؟ سفر سخت است، سفر زندگی نیز از این قاعده مستثنی نیست.
با استناد به سوره بلد، آیه 2 که آمده است: «لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسانَ فِي كَبَدٍ» راستى كه ما انسان را در رنج و سختى آفريديم و این سختی را باید چشید تا رسیدن گوارای وجود باشد و دیدار یار همی خوشتر.
و همچنین در آیه شریفه سوره انشقاق، آیه 6 بیان شده است که «یَـا أَیـُّهَا الإنسَـانُ إِنَّکَ کَادِحٌ إِلَی‌" رَبِّکَ کَدْحًا فَمُلَـاقِیهِ»ای‌ انسان‌ ! تحقیقاً تو با سختی‌ و تعب‌ خودت‌ را به‌ سوی‌ پروردگارت‌ می‌کشانی‌، و سپس‌ وی‌ را ملاقات‌ خواهی‌ نمود.
حجت‌الاسلام مسعود مهدوی، امام جمعه ورزقان اظهار کرد: يكى از ويژگى‌هاى ماه مبارک رمضان، روزه‌داری در آن است، روزه انسان را به گونه‌اى مى‌سازد كه بيشتر به هدف آفرينش پى ببرد و بداند كه آفريده نشده است تا غذاهاى نيكو او را از مسئوليت‌هاى بزرگش باز دارد، بلكه خداوند مى‌خواهد او خود را چنان پرورش دهد كه قدرت مقابله با هرگونه مشكلى را در زندگى داشته باشد و از عهده مسوليت‌هاى سنگينى كه رفاه‌طلبان و متنعمان از انجام آن عاجزند، به سادگى برآيد
وی افزود: ما بايد خود را براى ورود ماه مبارک آماده سازيم و در اين ماه خدا به پرورش هر چه بهتر روحمان بپردازيم و آن را از آلودگى‌ها، ناپاكى‌ها، كژى‌ها و گناهانى كه طى يازده ماه مرتكب شده‌ايم، پاكسازى و تطهير نماييم
حجت‌الاسلام مهدوی، با استناد به آیه ۱۱۲ سوره توبه خاطرنشان کرد: در این آیه می‌خوانیم: مؤمنان همان توبه‏ كنندگان پرستندگان سپاسگزاران روزه داران ركوع‏ كنندگان سجده‏ كنندگان وادارندگان به كارهاى پسنديده بازدارندگان از كارهاى ناپسند و پاسداران مقررات خدايند و مؤمنان را بشارت ده.
 امام جمعه ورزقان یادآور شد: آدمى با روزه‌دارى كه امساک از خوردن و آشاميدن و خوددارى از برخى چيزها ديگر است، در واقع با خواهش‌هاى نفسانى مى‌جنگد و در برابر غريزه‌هاى كم ارزش خود مقاومت مى‌كند و جان را از قيد حكومت و سلطه هوس‌ها و خواهش‌ها مى‌رهاند
 حجت‌الاسلام مهدوی، از لزوم تلاش برای رسیدن به نتایج معنوی روزه گفت و تاکید کرد: اين بدان معنا نيست ظاهر روزه و امساک از خوردن و آشاميدن را رها كنيم، بلكه لازم است به آن بسنده نكنيم و همراه با آن بكوشيم كه به نتايج معنوى روزه نيز برسيم. جالب است كه همين امساک ظاهرى و معمولى نيز انقلابى روحى در روزه‌داران به وجود مى‌آورد و طبق گواه دست‌اندركاران و آمار و ارقام، در ماه مبارک رمضان از شرارت‌ها و تباهى كاسته مى‌شود.
هر سفر نیز آدابی و احکامی دارد که باید دانست تا توشه سفر پر تمطراق باشد؛ مسیر بندگی و آزمودگی نیز آداب خاص خود را می‌طلبد و یادگیری در این مکتب نیازمند ممارست و سختی خواهد بود تا شیرینی و حلاوت یادگیری این ودیعه الهی بر کاممان نشیند و رسیدن به سر منزل مقصود به سان شهد و انگبین باشد.
رمضان ماه بندگی خداوند است؛ ماه اخلاص و خضوع و خشوع است؛ در این ماه مبارک انسان می‌آموزد تا بنده باشد و عبد؛ سر تسلیم را خاضعانه در برابر پروردگارش فرود آورد تا بیاموزد در این مکتب عشق، عاشقی کردن را و این بندگی در محضر چون اویی است، کسی که بنده خود را مهمان میکند و خود میزبانش.
چه کریمانه است این میهمانی و چه بابرکت است این سفره نباید غنیمت دانست این میعادگاه عشق را و پر نمود جام بندگی را از اخلاص و تقوا ؟
حجت‌الاسلام صمد ناصری، امام جمعه خسروشاه، نیز در مورد آداب و کردار ماه مبارک رمضان این چنین گفت: خداوند رحمت، مغفرت و برکت معنوی ماه مبارک رمضان را به عموم بشریت گسترانده است، تصریح کرد: فرصت‌های رحمت و مغرفت الهی در رمضان بایستی به بهترین شکل ممکن مورد استفاده معنوی قرار گیرد، در حقیقت رمضان سکوی پرتاپی به سوی معرفت و کمالات الهی است.
وی با بیان اینکه لحظات ماه ضیافت الهی تمرینی برای درک فضائل معنوی و رسیدن به حقیقت خلیفه الله بودن انسان است، افزود: باید تلاش کنیم در لحظات معنوی ماه مبارک رمضان هر چه بیشتر از فضیلت‌های معنوی خان رحمت الهی بهره مند شویم، در غیر این صورت ضرری متحمل شده ایم که شاید جبران ناپذیر باشد.
ماه رمضان را ماه ميهماني خدا گويند چون رسولش فرمود: «وَ هُوَ شَهْرٌ دُعِيتُمْ فِيهِ إِلَى ضِيَافَةِ اللَّهِ » و آن ماهي است که در آن به ميهمانی خدا دعوت شده ايد. (عيون اخبار الرضا، ج1، ص 295)
این میهمانی دل و جان است یا تن و جسم خاکی؟دل است که بايد رو سوي ملکوت کند و با خدا آشتي کند و ميهمان او شود. چرا که خورد و خوراک را هميشه مهمان سفره نعمت هاي خداوند هستيم.
پس حکمت روزه داری چیست؟غذای روح و غذای جسم دو نقطه مقابل همدیگرند و انسان هر چه به يکي توجه کند از ديگري باز مي‌ماند. آنچنان که شاعر گفته است: تا كه اصطبل شكم‏ معمور است‏،كاخ دل را نتوان كرد آباد.
حجت‌الاسلام اصغر نقدی، استاد دانشگاه تبریز و کارشناس مسائل مذهبی با بیان اینکه بهترین اعمال در این ماه مبارک دوری از گناه و انجام واجبات است، افزود: در این ماه باید تمامی جوارح را تزکیه داده و از کارهای حرام، دروغ‌گویی، تضییع حقوق دیگران، چاپلوسی، ریا و تجمل‌گرایی دوری کرده و واجبات را به طور کامل انجام دهیم.
وی تأکید کرد: مردم باید دقت کنند که در مراسم افطاری از چشم‌ و هم‌چشم بازی و همچنین تقلید از دیگران، خودنمایی و تجملات دوری کرده و سفره‌ی افطاری خود را در مقابل کسانی پهن کنند که به مراتب نیازمندتر و محتاج‌تر از دیگران هستند.
روزه انسان را به گونهاى مى‌سازد كه بيشتر به هدف آفرينش پى ببرد.
حجت‌الاسلام علی اکبر اکرمی، امام‌جمعه سراب، اظهار کرد: با توجه به فرصت رمضان که ماهی است عبادی و عنایت خداوند نسبت به بندگان تمام و کمال است، درهای بهشت باز و شیاطین در غُل و زنجیر انسان می‌تواند با استفاده از این فرصت مناسب برای تبدیل زندگی خود به زندگی خدایی یعنی آنچه که خداوند دستور داده و دین ما به آن تاکید داشته است، تنظیم کند.
وی با اشاره به فرموده حضرت محمد(ص)افزود: نبی مکرم اسلام(ص) می‌فرماید: برای خداوند در ایام خاصی از سال بادهای موافقی است، خود را در معرض آن قرار دهید.
حجت‌الاسلام رحیم همزبان، عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز گفت: رمضان ماه نزول بهترین کتاب خداوند، ماه دارای بهترین شب سال و ماه بهترین حالات عبادت و بندگی مومنان است.
وی، افزود: ماه مبارک رمضان بهترین فرصت برای بهره‌گیری از آموزه‌های قرآن برای شناخت طریق سعادت است.
وی خاطرنشان کرد: رمضان فرصتی مغتنم برای رسیدن انسان به قُرب اخلاقی است چراکه انسان در این ماه از برخی از ویژگی‏‏‌های خداوند مانند نخوردن و ننوشیدن و... در ساعاتی از شبانه‏‏‌روز نیز بهره‌مند می‏‏‌شود.
آیا می‌خواهي به اهميت کنترل غذای جسم پی ببری؟ پيامبرخدا تمام تلاشش را برای ايمان آوردن کفار انجام داد و اما راه به جايی نبرد، پس خداوند به ایشان در سوره حجر آيه 3 می‌فرماید: « ذَرْهُمْ‏ يَأْكُلُوا وَ يَتَمَتَّعُوا وَ يُلْهِهِمُ الْأَمَلُ فَسَوْفَ يَعْلَمُون‏» آنها را واگذار تا بخورند و بهره گيرند، و آرزوها آنان را غافل سازد؛ ولى بزودى خواهند فهميد!
يعنی که تو آمده بودی تا نگذاری آنها غرق خوردن و لذت‌های ماديی شوند و دلشان از ياد من غافل شود اما آنها نفهميدند.
پس ای عزيز روزه دار!
در روزه داری‌ات استوارتر باش و به حرف اين و آن کاری نداشته باش! همين که مي‌بينیي با روزه‌ای که گرفته‌اي حس و حال معنويت بهتر شده يعنی که دلت ميهمان خدا شده است و توشه سفر را با اخلاص بسته‌ای و این حکمت روزه داری است.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: